Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

berk yem yemiyor

turab-berk

Bronz 2 Üye
yaklaşık üç gündür hiçbir şey yemiyor .. su sıcak kuru alan sıcak.. akciğer enfeksiyonu belirtileri yok.. neden yemiyor anlamadım et veriyorum onu bile yemiyor.. ağzını açmıyor sinirlendirsem bile..önceden beni görünce deli gibi yem isteyen hayvan şimdi ben yaklaşınca ya korkuyor ya da benden uzak yere gidiyor saklanıyor falan.. ne yapacağımı şaşırdım rahatsızlığı ne olabilir?

Cvp: berk yem yemiyor

Acaba üşütmüş olabilir mi :(
Kuru alanda fazla zaman geçirme, yan yüzme, ağzını açıp kapama gibi belirtileri var mı?

kuru alanda eskisinden biraz daha fazla duruyor ama diğer belirtiler yok.. :(

:'( çok üzüldüm ya.
Büyük bir ihtimalle üşüttü afacan.
Akvaryumun üzerini kapalı tutun.Su sıcaklığını da 1-2 derece arttırın.Kuru alanı da sürekli sıcak tutun.Umarım ilerlemeden toparlanır.

tamam çok sağolun.. kabızlık gibi bi sorunu olabalar mi acaba yani kabızlığın belirtileri nelerdir?

Kabızlık hakkında çok bir fikrim yok.Ama tek yönlü gıdaların kullanılması sonucunda ortaya çıkıyor.
Eğer kabızlıktan şüpheleniyorsanız ılık su banyosu yaptırabilir, kloak ağzına pamuklu çubuk ile zeytinyağı sürebilirsiniz.
Hatta bir iki damla zeytinyağını bir şekilde kaplumbağanın ağzına damlatabilirsiniz.
Yeşilliklerde sindirim sistemini epeyce çalıştırıyor.
Özellikle marul, kıvırcık gibi yeşilliklerde sindirim sistemini rahatlatmaya yardımcı olur sanıyorum.

eğer kabız değilse bu dediklerinizi uygulasam bile bi sakıncası olmaz demi?

Bu yöntemlerin zararı olmaz.Eğer şüpheleniyorsanız deneyebilirsiniz.

tekrar sağolun.. ama hiç bi düzelme olmazsa ne yapabilirim:(

Veteriner imkanınız varsa mutlaka veteriner hekime danışmalısınız.
Eğer akciğer enfeksiyonu belirtileri ortaya çıkarsa tedaviye başlanır.

berk şimdi marul yiyor birsürü:) çok mutlu oldum:)marul vermeden önce suya vitamin de damlatmıştım damlatır damlatmaz suyu içtiğini gördüm:) şükür yaa :) havuç da yiyor ama çok ilginçtir tetra yemi yemiyor..

Marlul kabızsa bağırsağını rahatlatır. :) sevindim.

daha yeni yemini de yedi hem de eskisi gibi:) ama neden üç gün boyunca hiç ağzını bile açmadı merak ediyorum..

Kaplumbağalar çok kolay strese girebilirler. Onu korkutacak en ufak bir şey ürekliğini arttırabilir. Bu 1-2 gün sürebileceği gibi, bazen haftalar da sürebilmekte. O yüzden bu hayvanları alıştığı ortamının dışına çıkarmak, ele alıp ani hareketler yapmak sakıncalı olabilir.

Yem yemesine sevindim. Sağlıklı ömürler diliyorum.

anladım sanırım berk de birşeyden korkmuş.. ama iyi ki bu uzun sürmedi..

oh oh afiyet olsun:D
umarım aynı sorun tekrarlanmaz..gözünüz aydın:)

sağolun:) zaten normalde de çok utangaç bi hayvan:) turab da tam tersi:) gerçekten her hayvanın huyu farklı oluyor:)

Bazılarıda sahibine geç bazılarıda bazen hemen alışıyor.

Geri