Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Beslenme için tavsiye

Smyrna35

Gümüş 3 Üye
Katılım
15 Şub 2009
Mesajlar
160
Akvaryum ekipmanlarını tamamlayıp (UVB hariç) durumu bir kaplumbağamı kaybetmeme rağmen stabil hale getirdikten sonra şimdi de yem konusunda kafamdaki bazı şeyleri netleştirmek istiyorum.

Beslenme şekillerine diğer başlık altında baktım, fakat kapluşlarla beraber yemi yeni aldım ve akvaryum için tüm harçlığımızı harcadığımdan yaklaşık bir ay elimdeki mevcut yemler ile idare etmek durumundayım.

Elimdeki mevcut yemler:

- Pets Family Turtle Stick: Her bir kaplumbağa için sabah ve öğlen birer tane. İki günde bir de bir öğünün üstüne vitamin damlatıyorum. İleride vitaminin de üstüne gaga taşını toz halde döküp aynı sıklıkta vermemin sakıncası olur mu?

- Kurutulmuş karides: Akşamları birer tane veriyorum.

Uyguladığım beslenme rejimi çok mu kötü? Ek olarak hangi sıklıkta, neleri vermemi tavsiye edersiniz?
 
Kaplumbağan daha küçükse protein ağırlıklı beslemelesin.Ben şahsen sera raffy p ve karides ile besliyorum.Arada sırada seranın kurutulmuş küp küp kalıplaştırılmış artemialarını veriyorum(artemia çok leziz ve faydalı bir yem).bütçen düzelince en yakın zamanda ya sera yada tetra yem alsan bence daha güvenli ve sağlıklı olur.Sera raffy p yi yada tetra reptamin öneririm stick yem olarak.Karidesim var demişsin.Bak birde az da olsa haftada 2 kez falan marul ver ama soğuk olmasın oda ısısı yetertlidir.Çok verirsen bağırsakları bozulabiliyor.Her gün kafası kadar besle onun açgözlü bakışlarına kanma:D
 
yemleri tane olarak değil de büyüklük olarak hesaplarsanız daha doğru olur. günlük yem miktarını kaplumbağanızın kafasının büyüklüğüne göre ayarlamak en uygunu.. pets family orta kaliteli ve uzak doğu kökenli bir marka.. ilerde avrupa üretimi olan sera ve tetrayı tercih etmeniz daha iyi olacaktır.. karidesi biraz daha fazla verebilirsiniz yavru kaplumbağalar için protein gerekli.. ve ilerde 2-3 çeşit daha yem alma imkanınız olursa daha iyi olur.. şu an için o yemlerin yanında meyve ya da marul da verebilirsiniz.. verebilecekleriniz hakkında forumdan daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.. yemlere vitamin damlatmanızın herhangi bir zararı olmayacaktır.. ek olarak da haftada 2-3 kez marul ya da başka seveceği meyvelerden verebilirsiniz.. forumda bunlar hakkında bir iki konu var onlara da göz atabilirsiniz. umarım yardımcı olabilmişimdir..
 
Pets Family yemi bende de var ben o yemi arada bir çeşit olsun diye veriyorum. Asıl yem olarak sera çeşitlerini kullanıyorum. Pets family yemini mutlaka iyi bir vitaminle ve gaga taşı ile desteklemelisin.
 
Geri
Üst