Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Beslenme önerisi lütfen?

Zencefil

Bordo Bereli
Arkadaşlar 5 yaşında bir kaplumbağam var. Kabuk boyu 13 cm den biraz daha fazla.Beslenme programı için sizlerden öneri bekliyorum.

Şu anda sabah Sera Reptil Professional Herbivor kullanıyorum.
Akşamda tetra Reptomin Sticks kullanıyorum.

2 ya da 3 günde bir kurutulmuş karides veriyorum.
Ayrı bir akvaryumda (forumdaki arkadaşların sayesinde) su mercimeği yetiştiriyorum.Hafta 1 kere su mercimeği veriyorum.
Arada salatalık, havuç, taze nane yaprağı, haşlanmış tavuk veriyorum.

Yanlışlarım varsa sizden doğrularını öğrenmek isterim.Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Öncelikle günde bir kez beslemelisin, sabah-akşam beslemek olmaz. 2-3 günde bir karides vermen doğru fakat belli bir beslenme oluşturmalısın. 2 gün geçince bugün veriyim diyip de sonra ki sefer üşenip 3 gün sonra verirsen olmaz. Su merciğemiği iyi, istersen daha çok verebilirsin, bir sorun olmaz.

Belirli bir program var ama günde bir kez beslemek bana işkence oluyor.Kapluşumla aynı odayı paylaşıyorum (belki alıştığı için belkide bana öyle geliyor ama) yem saati yaklaşınca çok hareketleniyor. Gece o kadar ses çıkarıyor ki yem vermezsem tarifi yok buna bir çözümün var mı acaba :)

yetişkin kaplumbağalar günde iki kere yemek yerler. ancak günde iki kere yemek verilen kalumbağalara haftada 1 yada 2 kez yem verilmemelidir.miğdelerinin rahatlaması ve sindirimleri açısından önemli rol oynar ;)
bunun dışında kapluşlarımızın en çok sevdiği besin muzdur.Muzun tadını alınca adeta çıldırırlar.arasıra vermenizi tavsiye ederim.vereceğiniz ek besinlerin çok sıcak ve çok soğuk olması kapluşlarımızın miğdesini bozmasına yol açar ve ciddi problemlere kadar götürür buna çok dikkat etmelisiniz..
yardımcı olduysam eğer sevinirim ;)

Midelerini dinlendirmeleri gerektiğini bilmiyordum buna dikkat edicem teşekkürler.

Kapluşların midesi dinlenmesini gerek yoktur.Günde 2 kez vermenize gerek yok.Muz ise çok şekerli olduğu için 2 haftada 1 verilebilir.

Hangisi doğru bunların şimdi??? Ben hiç muz vermedim kaplumbağaya ama elma vermiştim yer mi diye onu da yememişti.

Ben kendi paylaştığım bilginin doğruluğundan eminim.Siz istediğinize yapabilirsiniz.Biz bilgi paylaşırız.

paytak' Alıntı:
Ben kendi paylaştığım bilginin doğruluğundan eminim.Siz istediğinize yapabilirsiniz.Biz bilgi paylaşırız.

İki farklı görüş olduğu için sordum doğru olan hangisi diye.Bilgilerinize güvenmeseydim sizlere soru sormazdım :)

paytak' Alıntı:
Kapluşların midesi dinlenmesini gerek yoktur.Günde 2 kez vermenize gerek yok.Muz ise çok şekerli olduğu için 2 haftada 1 verilebilir.

ukalalık yapmak istemem ama sera markasının veterinerler aracılığıyla yazdığı kaplumbağa bakımı ve beslenmesi klavuzundan okuduğum bilgileri paylaştım...yani en azından ben gerekli olup olmadığına okuduğum kaynaklardan karar veriyorum..

muza gelincede zaten ek besinler haftada 1 yada 2 kere verilir kapluşlara..yani fazlası tabiki zarar

Özürdilerim.Ben hatalıyım bu ara biraz hata yapıyorum zaten.

Sera raffy p yetişkin kaplumbağalar için ana yem olarak kullanılabilir mi?
Ben tetra reptomin kullanıyordum.Bu yem bitti ve başka bir yem almak istiyorum.
sera reptil herbivor, gammarus ve yosun içeren bir yem kullanıyorum.
Raffy p veya raffy vital almayı düşünüyorum.Hangisini tavsiye edersiniz?

Yetişkin kapluşlar için vital daha uygun p ye göre. Raffy vital öneririm yani pakizeye :)

Geri