Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Beslenme önerisi

Soner çiçek

Yeni Üye
Forumda araştırdım ancak bir türlü istediğim kesin bilgiye ulaşamadım o yüzden başlık açmak istedim sorularım üst üste geliyor bunun için üzgünüm.

4.5-5 cm kabuk boyuna sahip olan kaplumbağamı sera raffy p ve raffy ı ile besleyeceğim anca günlük yem miktarı hakkında doğru bilgim yok kafasının boyutu kadar olduğunu biliyorum ancak sizlere danışmak istedim.

4.5 cm kabuk boyu olan kaplumbağaya;
Sabahları kaç tane raffy p vermem gerekiyor?
Akşamları kaç tame gammarus vermem gerekiyor?

Teşekkürler.

Şahsen ben de yeni öğrendim kafa boyutu olarak sabah akşam öğünlerinin toplamını elime döküp göz kararı bakıyorum mesela yemlerin boyutlarını da hesaba katarak veriyorum.

Mesela bizim programımızda reptomin ve pets family denen yemlerin olduğu günlerde pets familynin stickleri küçük olduğu için 6 tane falan verirken reptomin çok büyük taneli olduğu için 2-3 tane veriyorum. 1 günde 2 öğünün toplamı böyle oluyor.

Bir de 2 gammarus 1 sticke denk olarak gammarusu daha çok veriyorum çünkü bazen yem boyutları, içerdiği besin değerleri derken kaç tane verileceği de değişiyor.

Umarım ben de doğru anlayıp uyguluyorumdur en doğrusunu Cem bey söyleyecektir 🙏🏻 Benim besleme uygulamamda ve tavsiyelerimde yanlışlık varsa Cem beyin düzeltmesini rica ederim 🙏🏻😊

Raffy P 5 cm için 2 adet gammarus 5 adet. Normalde 4 adet olması lazım ama gammarusun boyutları farklı olabiliyor 5 adet daha uygun olur.

Raffy p geldi ancak stickler sanki büyük ve kalın. Günde 2 kez raffy p demişsiniz doğru mudur acaba 2 tanesi kafa boyutu kadar etmekte. Akşamları dediğiniz gibi 4 gammarus vereceğim. 2 raffy p akşamları ise 4 gammarus olarak biraz fazla geliyor o yüzden sormak istedim böyle bi devam edeyim yoksa porsiyonu 1 raffy p ye mi düşüreyim

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 21
  • image.jpg
    image.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 21
O zaman bir tane yeterli gelir. Resimde görünce tek stick uygun. Bir de yem su yiyince şişme payı var. Gammarusu siz ayarlayın. 3 tane uygun gibi.

Cem bey benim ufak bir sorum vardı bunun için konu açmayayım dedim. Kapluşum birkaç gündür inatla gammarus harici diğer yemleri fazla yemiyor diye bu sabah da aynı şekilde yaptığı için akşam gammarusu 8-10 parça falan verdim hemen yemeye saldırdı normalde hepsini bitirirdi baya yedi ama bitirmedi bu sefer çok geldi herhalde ben de kalanları aldım yuvasından. Sanki bir ağırlık çöktü gibi oldu hayvana yemekten beri baya uyuşuklaştı ya da ben mi telaş yapıyorum anlamadım ama çok yediyse bir zararı olur mu acaba

Aşırı vermişsiniz hazımsızlık yapmış. Çok kötü hissederse kusar. Öğün ölçülerini aşmayın. Aç kalması hayvanı öldürmez.

Yemleri öğününde bir tane atın yerse devam edin yemezse akşama kadar aç kalsın. Kontrolü kaybederseniz sizi elinde oynatır.

Sanırım kusmadı fark etmedim. Peki valla öyle yapmaya çalışıyordum ama bir kereliğine kıyamadım fazla yem verdim hemen kendinden geçti resmen 🥲
Yok ama daha kıyamamazlık yapmicam çok yiyeceğine yemesin. Çok yemesi kaynaklı bir sıkıntı olmaz değil mi bugünlerde?

Bir de geceleri falan uyurken değişik değişik uyur mesela daha çok suyun içinde ama kafası dışarıda, son günlerde özellikle çok yem verdiğim dünden beri suyun içinde uyuyor bu uyuma şekilleri herhangi bir problem hakkında bilgi verir mi normal midir?

Teşekkür ederim 🙏🏻

Sanırım kusmadı fark etmedim. Peki valla öyle yapmaya çalışıyordum ama bir kereliğine kıyamadım fazla yem verdim hemen kendinden geçti resmen 🥲
Yok ama daha kıyamamazlık yapmicam çok yiyeceğine yemesin. Çok yemesi kaynaklı bir sıkıntı olmaz değil mi bugünlerde?

Bir de geceleri falan uyurken değişik değişik uyur mesela daha çok suyun içinde ama kafası dışarıda, son günlerde özellikle çok yem verdiğim dünden beri suyun içinde uyuyor bu uyuma şekilleri herhangi bir problem hakkında bilgi verir mi normal midir?

Teşekkür ederim 🙏🏻
Hayvan arada nefes almak için kafasını sudan çıkarır uyurken sen baktığında demek ki nefesi almıştı. Benim kaplumbağam da suyun içerisinde uyur filtreye tutunur kafasını arada yüzeye çıkartıp indirir. Sen kaplumbağan için suda tutunabileceği bir şey yap uyurken üstünde dursun kafasını rahatça çıkarabilsin geceleri. Uyuma tarzında ben bir sorun göremedim ancak Cem beyin cevabına dikkat etmek de gerekli.

Teşekkür ederim özellikle yavru olunca en normal şeyde bile insan çok pimpirikli oluyor 😅

Hayvan istediği her şekilde uyur hangisi hoşuna giderse. Su tabanında, yüzeyde, su ortasında birşeye tutunarak veya tutunmayarak, kuru alanda uyuyabilirler. Ama özellikle sahiplendikleri bir yer olur orada daha fazla vakit geçirirler.

Hayvan istediği her şekilde uyur hangisi hoşuna giderse. Su tabanında, yüzeyde, su ortasında birşeye tutunarak veya tutunmayarak, kuru alanda uyuyabilirler. Ama özellikle sahiplendikleri bir yer olur orada daha fazla vakit geçirirler.
Teşekkür ederim cevabınız için 😊

Geri