Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Beslenmede dikkat edilecek bir konu.

aragorn

Bordo Bereli
japon balıklarında bulunan thiaminase enzimi, canlı olarak japon balığı verilmesi durumunda kaplumbağayada geçer ve kaplumbağada B1 vitaminini yok eder, kullanılmasını engeller.. etik ve vicdan olarak bir yana (ki o açıdan da canlı yeme karşı olan biriyim) zararlı olduğundan canlı yem verilmemeli.. vitamin eksikliği biüyümede yavaşlığına kabuk yumuşamasına hayvanın direncini düşmesine daha kolay hasta olmasına vb yol açabilir.. başka balıklarda da aynı şekilde kaplumbağalara zarar verebilen enzim ayrıca parazitlerde bulunabilmekte.. balıktaki bir parazitin kaplumbağaya geçmesi durumunda daha da ağır problemlerle karşılaşılacaktır.. zaten hazır yemlerinin içinde de kurutulmuş balık bulunmkta bunun dışında karides gibi ek yemlerle de bu protein ihtiyaçları karşılanabilmekte. doğal denge altına sığınarak bunu savunmak da bana göre çare değil. zaten canlı yem vicdanen uygun olmamasının yanında kaplumbağalar için de zararlı. ayrıca kaplumbağaya canlı balık verildiğinde kendisini doğal ortamında hissetmyor. bu yüzden canlı yem konusu her iki açıdan da(etik, vicdan ve sağlık) doğru olmayan bir durum.

RE: Beslenmede Dikkat Edilecek Bir Konu

ben kapluşuma hiçbir zaman canlı balık vermem.ööğö..iğrenç.

yani sadece bir bölümünü ısırıcak sonra balık ölmeyip yaralı yaralı kaçmaya çalışıcak falan...gerçek anlamda midem bulandı düşününce bile.

şuan benimde midem bulandı :D

Bu fikir heralde büyük kabuşlar için bebekler ısırdımı koparamaz bile.

benimki bebek ama yinede ne olur ne olmaz.kopartmaz vb.

bende lepistes versemmi diye düşünüyorum.şöyle minik yavru 1 lokmada yutabileceği türden.ama sonra içim elvermiyor yani o balık tatlı bir akvaryumda büyümektense bir kaplumbağanın midesinde hayatı son bulucak..bu üzüntüyü yenene kadar sanırım Fıstık Tubifex karidesle falan yetinicek :D

Arkadaslar bir canli beslemek icin nie dier bir canliyi hemde guzelim akvaryum baliklarini feda ediyorsunuz. Yediginiz yemeklerden olusan tavuk artigi balik artigini verin hem canli bi katliami onlemis olursunuz.

Cvp: RE: Beslenmede Dikkat Edilecek Bir Konu

Atakan1903' Alıntı:
Arkadaslar bir canli beslemek icin nie dier bir canliyi hemde guzelim akvaryum baliklarini feda ediyorsunuz. Yediginiz yemeklerden olusan tavuk artigi balik artigini verin hem canli bi katliami onlemis olursunuz.

tuzlular kaplumbağalara zarar verir diye biliyorum ben

eğer tuzla yapılıyorsa :ff:

Cvp: Beslenmede Dikkat Edilecek Bir Konu

Ala balığın yağsız enazından yağı emilmemiş kısmı olur...

solucan yerler mi bunlar arkadaşlar ? bide havuc, salata ve elma kabuğu vermek istiyorum bunları kaynatıp mı vermeliyim ?

mailto:/forum/Konu-verilebilecek-ve-verilmeyecek-taze-yiyecekler.html

mailto:/forum/Konu-genel-beslenme.html?highlight
bu linkler işinizi görür sanırım Can bey :) iyi forumlar :)

selamlar.. canlı yem konusundaki yorumlarınızı okudum kimi arkadaşımız etik degil dedi kimisi olabilir dedi ben kararsızım bu konuda.. ancak şöyle bişey var abim lepistes yetiştiriyor ve bazı yavrular doguştan kör vs doguyor ben ilerde bunları ölüme terketmek yerine kaplumbagalara verebilirm diye düşünüyorum..

Geri