Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Beslenmede Meyveler

aragorn

Bordo Bereli
meyveler doğadaki kırmızı yanakların normal olarak elde edebildikleri bir besin değildir.. bu yüzden az miktarlarda ara sıra değişik bir tat olması için verilebilir.. içerdikleri yüksek şekerde fazla verilmesi durumunda zararlı olabilir.. taze, iyi yıkanmış olarak kabuğu saoyulmuş ve tohumları ya da çekirdekleri çıkarılmış olarak verilmelidir.. 2 haftada ya da ayda bir kez verilmesi uygundur..

genel olarak verileblcekler:
bunlar az miktarda ve nadiren, uzun süre devam edilerek verilebilir..
kavun, karpuz, armut, mango

ara sıra verilebilcekler:
bunlar ise sürekli verilmemeli ara sıra değişiklik olması için verilmelidir..
muz, böğürtlen, elma, şeftali, erik, çilek, kiraz, karpuz

haftada bir elma veriyorum ben, genelde evimizde mutlaka elma bulunur. nadiren de armut ve muz . küçücük küp şeklinde (max 0.5 cm) boyutLarında az bir miktarda veriyorum ne olur ne olmaz diye. yazın şeftali ve karpuzu da denemiştim. çilek vermek hiç aklıma gelmemişti : ) hepsini afiyetle yiyor.

Anlaşılan kapluşlar meyveye bayılıyor fakat biz insanlardada olduğu gibi zararlı olan şeylerin genelinin tadı güzel ve yararlı olan şeylerin genelinin tadı kötü...

Ben bugün elma verdim ama hiç dokunmamışlar marula bayılıyolar :)

Cvp: beslenmede meyveler

c vitamini olarak kış aylarında verebileceğimiz mandalina veya portakalın iç parcacıklarını yerlermi?

Turunçgiller kaplumbağaların beslenme listesinde bulunmaz.
Multi vitamin kullanmanız en doğru karar olur.

Aslında her türlü meyve su kaplumbağaların diyetlerinde yoktur. Örneğin kara kaplumağaları karpuzu doğal yaşamlarında da yerler fakat bizim tropikal bölge kaplumbağalarımızda bir kaç sebze dışında meyveleri çok nadir vermek gerekir. Aslında bakarsanız o da gereksinim değildir, sadece farklı tatlar vermek amacıyla denenebilir.

Arzu Hanım'ın da dediği gibi multivitamin kullanmak en iyi yoldur :)

ben daha yeniyim 2 gün önce bir kaplumbağam oldu şu palmiyeli kapta henüz çok küçük kaplumbağam ne kadar süre bu kapta kalabilir ? ayrıca çok hareketsiz ve yeminide yemiyor iki gündür. şu ısıtıcıları bu kapta kullanmak mümkünmüdür önerebileceğiniz bir yöntem var mı ısıtabilmem için? cevaplarınızı bekliyorum çok fazla şey okudum ama bu kaplar için çokta bilgi yoktu akvaryum düşünüyorum ama iyi bi akvaryum olsun istiyorum yapmışken o da şimdi pek mümkün görünmüyor.. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

bilemeyeceğim ama yemeleri gereken meyva listesinde nar yok.

Geri