Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Beslenmesi nasıl olmalı?

Corpse

Bronz 5 Üye
Elimde dajana gammarus sticks, Terra reptomin sticks, kalamar kemikleri, sera reptil carnivor nature ,tropical biorept supreme young, deep fixin reptiviti var. Ek olarak almam gereken bir şey var mı?

Doris dişi ve 5 yaşında kabuğu 11cm yeni geldi. önceki sahibi sadece gammarusla beslemiş ve küçük bir akvaryumda ısıtıcı, filtre, lamba felan olmadan bakmış. Hayvanı sadece yemek yemesi için suya koyuyorlarmis. Diğer zamanlarda evin içinde geziyormus. Olması gereken boya ve sağlığa ulaşması için ne yapmalıyım?

Hades 2 yada 2,5 yaşında kendisi 11cm ve erkek. Boyu ufak galiba ama elimden geldiğince iyi baktım yinede kabuğu sağlıklı görünmüyor sanki. Doris geldiğinde Hadeste bir yanlışlık olduğunu farkettim ve bu siteye sormaya karar verdim. Bir şey daha var hadesle ilgili. Bana karşı biraz saldırgan bunun sebebi akvaryumdaki diğer küçük kaplumbağam olabilir mi? Belki o da erkektir ondan sordum.

En küçük kaplumbağam 6-7 aylık sanırım. Cinsiyeti belli değil ama bence erkek. 7 cm o da biraz saldırgan. Diğerleri ona yemek yedirmedigi için ayrı kapta besliyorum ama çok stres oluyor bu konuda ne yapabilirim?

Bu hayvanlar yeterince büyümemiş olsa da uygun sistem ve yem çeşitliliğine sahip olduğunda hastalanma durumu olmasa büyüme potasına girip boy uzaması hızlanır.

Akvaryumda hepsine sırayla atın. Ufak olanı ayrı bir köşede tutup orada besleyin. Diğerleri gelmeye çalışırsa elinizle set yapın yaklaşmasınlar.

Dediğiniz hayvanın kabuğunun resmini çekip atın.

Elinizde yeterince mineral katkılı yem var. Mürekkep balığı kemiğine gerek yok. Vitamin damlaya da gerek yok. Bunu buzdolabında saklayın.

Yem programı şöyle olsun.
Pazartesi tropical
Salı reptomin
Çarşamba dajana
Perşembe tropical
Cuma sera carnivor
Cumartesi dajana
Pazar reptomin

Büyüklere günde 1 öğün RaffyP şekliyle 12-15 arası verin. Repto ebat olarak büyüktür.

Küçük olana 8 cm kabuk boyunu geçene kadar yine raffy P oranında 5-6 yem verin. Bu durumda öğün farklı olacak. Bu hayvanı 8 cm kabuk boyuna kadar ayrı bir kapta akvaryum suyundan alarak besleyin. Diğerleri yem verildiğini görünce dalaşabilir.

Lamba ısıtma lambası değil mi?

Lamba ısıtma lambası değil. Uva ve uvb lambası fakat ısı veriyor. Yinede ısıtma lambası almam gerekiyor mu?

İlk yarım saatlik ölçümde 32 dereceyi bulmuyorsa almanız lazım ki almalısınız. Uvb ampulü en çok çıktıkları saatlerde ki bu öğlen civarıdır 2 saat yeterli. Böylece ömrü uzar.

Isıtma lambasını günde 12 saat yakarız. Ampulü daha ucuzdur. Birkaç yedekli alın. Her zaman bulunamıyor. Üretimleri azaldı ve zamansız patlayabiliyorlar.

Geri