Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Beyaz nokta

burcuk

Yeni Üye
kaplumbağamı yeni sahiplendim plastik adacık içerisinde verdiler tabi ki araştırma yapınca akvaryuma ihtiyacı olduğunu öğrendim ve en kısa zamanda edineceğim şuan suyunu temiz tutuyorum hijyenik. Fakat baş kısmının altında beyaz bir nokta var ve endişeleniyorum yemi de bu ve güneşlendiriyorum yardımcı olur musunuz beyaz nokta hakkında?

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 13
  • 6695BFBA-0564-41A3-937B-0A7CB288E8A6.jpeg
    6695BFBA-0564-41A3-937B-0A7CB288E8A6.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 11
  • 25C911DA-00FE-452D-A6C9-9A43B3FDF497.jpeg
    25C911DA-00FE-452D-A6C9-9A43B3FDF497.jpeg
    219.6 KB · Görüntüleme: 13
  • image.jpg
    image.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 13

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Foruma hoş geldiniz.

İltihap gibi duruyor. Dikkatli bakın. İçinde hareket varsa parazittir. Yoksa iltihap zamanla gider. Yine de takip edin büyürse antibiyotik tedavisine başlarız.

Isıtma lambası alın. Bu zaruri ihtiyaçtır. Akvaryumu ne kadar büyük alırsanız o kadar uzun süre gider. Akvaryumu alın ona göre su ısıtıcı ve iç filtre gibi ekipmanlara bakalım.

Lamba olarak mandallı yada deveboynu dediğimiz akrobat lamba kullanırız.
111620.jpg

Ampul olarak filamanlı 40-60 W eski tip armut ampul yada halojen 42-52-53 W armut ampul kullanıyoruz.
IMG_20200229_214826.jpg

Soft ampul tercih sebebi bulamazsanız şeffaf alırsınız. Ampulde elektrix.com'a bakın.

Yemde omega one juvenile yavru kaplumbağa yemi ve herhangi bir markanın gammarusunu alın.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bir de bu konuyu inceleyin.

burcuk

Yeni Üye
Teşekkür ederim bilinçlendirdiğiniz için. Fakat bazıları bize süs su kaplumbağası olduğunu ve en fazla 12 cm kadar olacağını söylediler.Sera Raffy I mı yoksa sadece gammarus mu, yem olarak da Sera raffy P mi omega one juvenile yavru kaplumbağa yemi mi tercih etmeliyim?

burcuk

Yeni Üye
Ve bir de akvaryum kendim yaptırmak istiyorum eğer büyüyecekse hangi ölçülerde olmalı

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Süs kaplumbağası değil tam donanımlı sistemde hastalık durumları olmazsa 35 yaşına kadar yaşayanı var. erkekler 25-30; dişiler 30-35 cm boylara gelebiliyor.

Gammarus hepsinde aynı yalnız jelatini açılmamış kutuda olacak. Raffy I içinde ufak bir miktar balık vardı. Tropical de birkaç milim daha büyük diğerlerinde standard boy. Yemler pahalandığı için bunda yüksek para vermeye gerek yok.

Raffy P de ise natural adı altında katkısız ürün çıkardılar, hayvanlar pek sevmedi ve fiyatı da hayli tuzlu. Onun için arayışlara girdim. Omega uygun ABD malı ve protein oranı biraz daha yüksek fiyatı da uygun. Hayvanlar severek yiyor. Yavru hayvanlar protein ağırlıklı beslenirler.

6 cm kabuk boyu itibariyle tropical biorept W yemi de alın.

Akvaryuma gelirsek minimum 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 litreye kadar çıkabilirsiniz bunlar ara geçişli akvaryum hazır akvaryumlar. Sonrasında kalın camlı özel yapım ömürlük akvaryuma geçeriz.

Mesela 30 litrelik hayvan tek olduğu için 1 sene ancak götürür. Kaplumbağa ile akvaryum paralel olarak büyümeli. Aksi halde su çabuk kirlenir. Su değişim oranı artar. Su ısıtıcı ve iç filtre de akvaryuma göre yenileneceğinden akvaryumla birlikte bunlarda ek maliyet olacak onun için büyük akvaryum ile birlikte uygun ekipmanlar uzun vadede maliyeti düşürür.

Ek olarak hayvanın sağlıklı gelişimi için boyca uzunluk ve akciğer gelişimi ve nefes tutabilme kapasitesini artırması içinde derinlik olmalı bu hayvanlar balık gibi yüzer tabanda gezinir.

30 litre üstü akvaryumlarda düz dikdörtgen akvaryum seçin. Bombeli akvaryumlar kullanışsız.

Kendiniz yaptıracaksanız yada hazır bir akvaryum alırsanız 80*35*50h (yükseklik) ve 7 mm cam kalınlığında bir akvaryum olursa bu akvaryumda ömürlük akvaryuma göre ekipman alırsınız ek ekipman maliyeti çıkmaz.

Yaptırırsanız alt ve üstten kuşak attırın. Akvaryumun cam kalınlığında olacak, kuşağa gerek yok. Camcıya yaptıracaksanız akvaryum silikonu kullansın. Sista marka satılıyor. Akvaryum imalatçısına yaptıracaksanız onlar bilir.

104812.jpg

burcuk

Yeni Üye
Bir petshopa sordum bana kabuğunu sayarak 13 yaşında olduğunu söyledi ama ben kabuk boyu 4 cm olduğu için bebek sanıyordum ondan da emin olamadım yaş tahmini nasıl yapacağım? Etle beslersem büyüyüp koku yapacağını söylediler sebze içerikli mamalarla beslersem daha az büyürmüş doğru mu?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Petshopçu sallamış. Yeni doğmuş hayvanda ne ise yetişkinde de aynı sayıda adacık vardır. Sadece bazılarında gensel hatalı adacık farklı olabiliyor. Hayvan boyuna göre yaşça büyük olsa kabuğu kalın olurdu. Hayvanın kabuğu ince dolayısıyla 2022 yılı başı yavrusu. Hayvan 4 cm kabuk boyunda ve göbek bağı izi kaybolmuşsa ocak yada şubatın ilk yarısı yavrusu.

Tatlı, tuzlu, yağlı, baharatlı, acı, işlenmiş et ve süt ürünleri vermiyoruz. Eti de vermiyoruz bu yemden soğutuyor ve aşırı alımı gut hastalığına neden oluyor. Bunu sadece hastalığa bağlı iştahsızlıkra son çare olarak öneriyorum. Verirkende yağsız kıyma parçasını 1-2 dakika haşlayıp soğutup veriyoruz.

Bu dönem protein ağırlıklı beslenirler. Yetişkinlerde ot türevli yiyecek de veriyoruz. Tahminen 7 cm kabuk boyu gibi marul kıvırcığın orta körpe yapraklarından veririz. Yemediğini ise 30 dakika sonra alırız. Çürüten bakteriler üremeye başlar. 10 cm sonrası farklı sebze denemeleri de yaparız. Her hayvan farklı sebze sever.

Kara kaplumbağaları bitkisel beslenir. Yetişkinlerde sera vital yemde veriyoruz. Ama kış ayları bitkisel yemleri pek tercih etmiyorlar.

Büyüme işinde yem çeşitliliği kadar bulunduğu sistemin kalitesi de önemli.