Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

bıdığım yem yemiyor :(

Sheqerliq

Yeni Üye
slm su kaplumbağam bıdığım 2 gündür yem yemiyor suyun içine koyduğumuz taşı ısırıyordu acaba ağzını acıtmış olabilir mi? ya da hasta olabilir mi? lütfen yardımcı olun :(

Su kaplumbağan yenimi ?? Eğer yeniyse yerine tam alışmamıştır ilk aldığımda benim başımada gelmişti eğer yeni değilse yemi beğenmemiş olabilir
Ne tür yem kullanıyosun ve kaç çeşit yem kullanıyorsun ??

Altında pembelik varmı ? Varsa durum ciddi olabilir.
Yoksa hangi yemleri kullanıyorsunuz ?

yok yeni değil kışın almıştık onu..normal yediği yemlerden veriyoruz her zaman yiyordu taşı ısırınca bıraktı herşeyi veriyoruz ama yemiyor sevdiği şeyleri bile :(

Gözleri şişikmi ? Altında pembelik varmı ? Taşı hep ısırırlar bazende kabuğunu sürterler...

suyun ısısı normal mi yani 28 derece? eğer soğukta kalırsa da yemiyorlar.

Yaz olması neyi değiştirir ? Mutlaka yenidem takın...Su ısısı 28 dereceye ulaşamaz.

bence ısıtıcıyı takıp suyun ısınmasını bekle. belki gece üşümüş olabilir. aynı durum benim başıma da geldi ordan biliyorum. kapluşun ısıtıcısı bozulmuş 1 gece geçti üzerinden 2. gün ağzına hiç birşey koymamıştı.

Eminmisiniz ? Kollarını kullanamadıgını nasıl anladınız ? Yani hareket etmıyormu hiç ?

hareket ediyor ama çok az yüzerken çok kullanamıo kollarını ne yapmalıyım ne olur yardım edin :(

hyr yok bunlar bikaç gündür monodoks koyuyoruz suyuna zaten... ama bu durum için ne yapmam gerek bilmiyorum B Vitamini eksikliğinden olabilir mi? eğer ondan ise ne yapabilirim?

Monodoks koymaya devam edin...Sanırım bahsettıgınız sey halsizlik.Üşütmüş olabilir.Dediğim gibi monodoksa devam edin...

B vitamini ile ilgili su an aklıma destekleyici birşey gelmiyor...

-Eğri eğri yüzmek.
-Alt kabukta pembeleşmek.
-Suya koyulduğunda dibe çökmesi ve suyun dibinde hiç hareket etmemesi.
-Burundan veya da ağızdan salya gelmesi.
-Çift gözün kapanması.
-Nefes alırken hırıltılı sesler çıkarmak.
-İştahsızlık.
-Gözlerde çapak veya da şişme.
-Zor nefes almak.
-Hapşırmak.
-Kuru alanda normalden çok daha fazla vakit geçirmek.

Bu belirtilerden kaç tanesi var ?
Eğer çok varsa ;

-Suyun sıcaklığını 2 derece yukarıya çıkarmak.
-Suya ve yeme biraz daha fazla vitamin damlatmak.(Unutmayınız ki bu vitaminler kaplumbağa sağlıklıyken onun vücut direncini korumasına yardımcı olmak amacıyla kullanılır yani hastalıklarda ilaç görevi görmez.)
-Veterinere götürerek fikrini almak.
-Veteriner kontrolünde antibiyotik tedavisi uygulamak.
-Eğer gözlerinde problem varsa çok ince bir tabaka olmak üzere günde 1 kere iyileşene dek "Terramycin" merhem kullanabilirsiniz.Krem emene dek kuru ve sıcak bir yerde ilacın etkisini göstermesini beklemelisiniz.

Geri