Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bir aydır hiç bir şey yemediler!

Cvp: Bir aydır hiç bir şey yemediler!

Jadeite' Alıntı:
Zor değil bence. Derinlikten kastınız suyun derinliği mi?

kumun derinliği ne kadar olmalı?

Bir şey koymayın denmiş ama onuda önermiyorlar sanki ayakları kayıyor falan diye?

Ayaklarla alakası yok. Kumun önerilmesinin sebebi bakterilere yuva oluşturarak biyolojik fitrasyona yardım etmesidir. Kırmızı yanakların kuma saklanma alışkanlıkları olmadığı için 2-5 cm arası yeterlidir. Slis kum bu iş için en uygun olanıdır. Genelde bitkili akvaryumlar için kullanılan siyah kumlar kaplumbağaların dipte yem ararken yutabilme riskleri olduğu için önerilmez, midye kırığı ise fazla kir tutar. O yüzden en mantıklısı slis bence.

Kaplişdaşlar hepinize çok çok teşekkür ediyorum. Forumdaki dayanışma ve geri dönüş hızı mükemmel. Tavsiyelerinizi uyguladıktan sonra yine dönücem size! saygı ve sevgiler...

Silis kum kullanabilirsiniz. Belli bir derinlik yok akvaryum zeminini kaplayacak şekilde olsun yeterli.

Yaşasın! :D
Karides yediler az önce! :rolleyes:
Suyun sıcaklığını artırdım dediğiniz gibi. Biraz hareketlendiler. pepe kuru alana tutunmuş uyuyup duruyordu. birden eli kaydı suda süzüldü. sonra aklıma iç filtreyi kapatmak geldi. diğer türlü yemler ordan oraya dolanıp duruyordu. sonra karidesi pepenin tam kafalarının hizasına bıraktım. atıldı yakalamaya çalıştı. şaşırdım. tutamadı. bende hemen yarım yarım attım. ardından şuşuya da bir yarım. o da tutmaya çalışınca çok sevindim.
inşallah yarın da yerler. :133:

Soğuk kanlı hayvanlar vücut sıcaklıklarını yaşadıkları ortama göre ayarlarlar. Sindirim yapabilmeleri için 24-28 C derece gibi bir sıcaklığa ihtiyaçları vardır. O yüzden ısıtıcının önemi oldukça fazladır.

Yem temeleri düzene girince stick yem de vermeye başlayın. Sırf karidesle beslemeyin.

Sevgilerimel..

Evet tek yönlü beslerseniz bu seferde kabukta piramitleşme ve kabızlık gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Arkadaşlar 30 günden fazla oldu. ilk defa bir şey yediler. İnsan ne kadar mutlu oluyo anlatamam. :t65y:
Sera raffy P ve sera raffy I ve spot lamba aldım. gelmesini bekliyorum. forumda yazılan bazı günlük yem listeleri var onları uygulamayı düşünüyorum. karidese hayır demezler demiştiniz ya. biraz bana alışsınlar diye karides verdim. 30 günü geçti gölgemizi görünce hala köşe bucak kaçıyorlar ya. :hih:
turtle stick vermek istiyorum ama o da hemen dibe çöküyor. kaplişlerde hiç ilgilenmiyor. :ff:
bu arada pepenin kabuğunda piramidleşme başlamış gibi ne yapsak acaba!

Dengeli beslenmeyle zamanla düzelir herşey önemli olan bişeyler yiyebilmeleri :)

Bu arada yavru kaplumbağalarda(özellikle 3-4cm olanlarda) kabuklardaki sivrilik piramitleşme gibi gözükebilir; ancak o boyda bir kaplumbağada henüz piramitleşme ve deformasyon olacağını sanmıyorum. Siz yeme ve size alışıncaya kadar karides ile beslemeye devam edin; ama bir süre sonra forumda gördüğünüz beslenme programına geçiş yapın.

Sağlıklı kaplumbağalar diliyorum:)

hastamı olmuş kaplişim... kıyamaam...

mailto:/q/r/3wlc.jpg

hasta olduğunu bilerek yazdım zaten. sorudan ziyade :) çok halsiz abisi...

xagorx' Alıntı:
hasta olduğunu bilerek yazdım zaten. sorudan ziyade :) çok halsiz abisi...

Halsizlik varsa bu sıralar su sıcaklığını 1-2C derece yükseltip, gece akvaryumun üstünün bir kısmını kapatmanızı tavsiye ederim. Bir kaç gün de vitamini her gün yemine damlatırsanız toparlar.

farkında olmadan dediğiniz gibi yaptım dün gece. ince strafor ile yarısını kapattım akvaryumun. yem konusuna gelince bir aydır yemiyorlardı. karides yemeye başladılar. onuda bütün yiyemiyorlar. bölerek veriyorum. zorla yediriyorum. kürdanla önlerine falan getiriyorum karidesi.

Geri