Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bir Kaç Soru

furuichi

Yeni Üye
Çok uzak olmayan bir tarihte akvaryumum için bir kaç soru yönetmiştim pek de cevap gelmemişti sonuç olarak akvaryum aldım yinede kafama takılan bir kaç soru işareti var.

-Dalgıç lamba diye ince bir ışık verdiler bu ünlü UV lamba bu mudur yoksa başka bir şey mi?
-UV lamba günde ne kadar çalıştırılır?
-Tepedeki lamba yerlerine kırmızı ve mavi ışık taktırmayı diliyorum UV lambanın renkli olanı var mı?
-Cam tüplü bir ısıtıcı aldım tüpü patladı kafa atsam dahi kırılmıyacak bir marka arıyorum
-Kum olarak beyaz taş verdiler oldukça bitki yetişir mi bunda?
-Bol bitkili akvaryumu nasıl yapabilirim(hangi bitkilerden kaç adet önerirsiniz akvaryum 200 litre)
-Isıtıcının başına gelen küçük su motorunada geldi hani böyle kamış takıyorsun ya onlardan onunda sağlam modeli lazım vede nefesi kuvvetlisi
-bütün gün ve gece akvaryum ışığını açık bırakmak doğru mu?
-yetişkin kaplumbağa vs pirana kim döver? :)

...uzun oldu ama bildiklerinizi cevaplarsanız gayet yeterli olacaktır.

Cvp: bir kaç soru

Uv lamba o değildir, dalgıç lamba ışık sadece ışıma amaçlıdır. Uv lamba alırsanız 8 - 9 saat çalıştırmanız yeterlidir. Uv lambanın renkli olanı yoktur. Isıtıcı olarak çelik ısıtıcı alabilirsiniz, ama cam isterseniz de Eheim alabilirsiniz, pahalıdır biraz. Ucuz olarak Atman alabilirsiniz. Taşta bitki yetişmez ve taşların temizliği zordur. Onun yerine kum kullanın. Ancak akvaryumlarınız yetiştirdiğiniz tüm bitkileri yer. Plastik bitki tercih etmelisiniz. 200 litre akvaryuma dış filtre öneririm, iç filtre işinizi görmez yani yetersiz gelir. Akvaryum ışığını gece gündüz döngüsünü taklit ederek kullanın. Sabah kalınca açın, yatarken kapayın 12 gibi filan.

dış filitrem var içdeki motorun maksadı yeşillik olsun baloncuk yapsın dalga oluştursun plastik olan her şeyede uyuzum hocam alta kum yerleştirsem üste taş bitki kökünü tuttura bilirmiyiz son olarak bu uv lambadamı sabah açılıp akşam kapatılıyor mavi florasanla yan yana koymayı düşünüyorum yada üçü bir arada ışıkla
edit: kurtcuk salyangoz yada benzeri akvaryum canlıları gördüm acaba kablumbağa ile birlikte besliyebileceğim böyle sürüngen yada böcek türünden bir canlı varmı

aldığınız lamba uv lamba değil büyük ihtimalle.o taşlarda bitki olmaz.ayrıca ben bitki konusunda fikir veremeyeceğim nedeni bu sizin zevkinize kalmış birşey.ısıtıcı olarak tetra öneriyorum.100w almayın az gelir 200-300 ikisinden birini alın.filtre olarak sobo markasını öneriyorum.debisi 600-1000 arası olsa yeterli.ışıklandırmayı hem renk olarak hemde zaman olarak doğala yakın tutmaya çalışın.kolay gelsin:)

Kafa atsanız da kırılmayacak bir ısıtıcı arıyorsanız,plastik ısıtıcı alın derim.Biraz araştırma yaparsanız çok çok kaliteli ısıtıcılar bulabilirsiniz. :)

Isıtıcı olarak çelik ısıtıcılar var onlardan alabilirsiniz. Ömür boyu kullanabilirsiniz. Bir de bahsettiğiniz lamba UV lamba değil UV lamba da % UV oranı yazar. Buna dikkat edin. Uv lambayı günde 7-8 saat kullansanız yeterlidir bence. Kapluşlar için uygun UV oranı %5-8 arasındadır. Bitki olarak da size saz bitkisini öneririm. Özellikle haşlanmış yumurta suyunu akvaryuma dökünce saz bitkisi gelişimine çok büyük faydası oluyor. Tavsiye ederim. Saz hem ucuz hem de bakımı çok kolay bir bitkidir :) Bir de sizin beyaz kum dediğiniz sanırım midye kırığı. Midye kırığını bitkilere zemin olması açısından tavsiye ederim :)

Evet sulak alanlarda büyüyen soğanlı bir bitki türü. Resmini de ekledim.
http://e1202.hizliresim.com/u/m/2vs0r.jpg

malesef midye kırıgı olduğunu sanmıyorum smiley belki biraz daha büyük parlak beyaz kayalar aslında kum istemiştim içine bunlardan koymuşlar ve epey koymuşlar
şimdi bide kaplumbağalarım bebekler kabuklarını ellediğimde sivri kısım sert olsada yanlara doğru hafif bir bastırma ile kabuk içeri göçüyor yavrularda bu normalmi yoksa kabuklarında yumuşamamı olmuş

Yavrularda hafif içe çökme oluyor kabukta. Tabi çöküp oyun hamuru gibi (olduğu gibi) kalıyorsa sorun var demektir...

Geri