Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bir Kaplumbağanın Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır

Bir Kaplumbağanın Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır​

Bir su kaplumbağası cinsiyetini belirlemek, özellikle kaplumbağanızı akvaryum ortamında yetiştiren bir yetiştiriciden satın almadıysanız, genellikle zordur. Yumurta inkübasyonu sırasındaki sıcaklık, bir embriyonun erkek mi dişi mi olacağını belirleyen şeydir; daha soğuk inkübasyon sıcaklıkları, erkeklerin ve dişilerin daha yüksek sıcaklıklarda gelişmesine neden olur.


Neyse ki, kuluçka sıcaklıklarını bilmeden bir erkeği dişiden ayırt etmeyi diğerlerinden daha kolay hale getiren bazı kaplumbağa türleri vardır. Örneğin kırmızı yanaklı su kaplumbağası, cinsel dimorfizmi gösterir ve cinsiyetler arasında boyut ve görünüm açısından belirgin farklılıklar gösterir.


Cinsiyeti Belirlemek İçin Kabuk Boyutunu ve Şeklini Kullanma​

Erkek ve dişi kaplumbağaların çoğu arasındaki boyut farklılıkları, kaplumbağalar cinsel olgunluğa ulaşana kadar belirgin olmayabilir (ve diyet, bir kaplumbağa büyüklüğünde de rol oynayabilir). Erkek su kaplumbağası için cinsel olgunluk, yaklaşık 10 cm uzunluğa ulaştıkları zamandır (ve yaklaşık iki ila beş yaşlarında). Dişiler 15-17cm uzunluğa ulaştıklarında cinsel olarak olgunlaşırlar (bu beş ila yedi yıl sürebilir). Su kaplumbağası ve diğer birçok kaplumbağa türünde dişiler erkeklerden daha fazla büyüyecek, ancak erkekler ve dişiler arasındaki boyut farkı türe göre değişebilir.. Örneğin, sulcata kaplumbağalarında dişiler 45 kg'a kadar ulaşabilir ve erkekler 100 kg veya daha fazla büyüyebilir. Deniz kaplumbağalarında hem erkek hem de dişiler aynı boyda büyüyebilirler. Bir kaplumbağanın cinsiyetini belirlemede güvenilir bir şekilde kabuk boyutunu bir faktör olarak kullanmak için, kaplumbağa yetişkin boyutuna ulaşmış olmalıdır.


Bir kaplumbağa kabuğunun tabanı ( plastron olarak adlandırılır), kaplumbağalarda cinsiyeti belirlemek için bir gösterge olarak da kullanılır. Erkek kaplumbağaların içbükey (içe kıvrık) bir plastronu varken dişilerde düz olanı vardır. 2 Bu şekiller, erkek kaplumbağaların çiftleşme sırasında bir dişiyi daha kolay monte etmelerini sağlar ve dişilere yumurtaları içten tutmaları için daha fazla alan sağlar.

Su kaplumbağası cinsiyeti

Cinsiyeti Belirlemek İçin Pençe Uzunluğunu Kullanma​

Dişi kaplumbağaların genellikle ön ayaklarında kısa ve kalın pençeleri bulunur. Erkeklerin (ve özellikle kırmızı yanaklı su kaplumbağası ve diğer su kaplumbağası ) ön ayaklarında dişilere göre çok daha uzun pençeleri vardır. Bunun nedeni, erkeklerin dişileri üremeleri için ikna etmeye çalışırken pençelerini kullanmalarıdır . Çiftleşme sırasında erkekler uzun pençelerini kullanarak dişinin üst kabuklarını da kavrayacaklardır.

su kaplumbağası çiftleşmesi

Cinsiyeti Belirlemek İçin Kuyrukları Kullanma​

Bir kaplumbağada cinsiyeti belirlemenin en yaygın yolu kuyruğunun uzunluğuna bakmaktır. Dişi kaplumbağa kısa ve zayıf kuyruklara sahipken, erkekler uzun, kalın kuyruklara sahiptir ve kanatları dişilere kıyasla kuyruğun ucuna daha yakın konumlandırılmıştır. Karşılaştırmak için her iki cinsiyetten birden fazla kaplumbağanız varsa, kuyruk uzunluğuna bakıldığında bir kaplumbağanın cinsiyetini belirlemek elbette en kolayıdır.

su kaplumbağası cinsiyet

su kaplumbağası cinsiyeti

Cinsiyeti Belirlemek için İşaretleri ve Renklendirmeyi Kullanma​

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası nın tümü, erkekleri dişilerden ayırmaya yardımcı olmayacak şekilde parlak sarı çizgilerle kaplanmış ağırlıklı olarak yeşil gövdelere sahiptir. Ancak diğer renk göstergeleri olabilir. Plastron, kuyruk, bacaklar ve baş yeşil ve sarıdır. Su kaplumbağası yaşlandıkça, çoğu koyu, neredeyse siyah bir renge döner ve sarı işaretlerinin bir kısmını veya tamamını gizleyebilir. Bu daha koyu renk, erkek kırmızı yanaklı su kaplumbağası cinsinde daha yaygındır.


su kaplumbağası cinsiyeti

Su kaplumbağası cinsiyeti nasıl anlaşılır


Kaynak: Lianne McLeod, DVM
Türkçe Çeviri ve Revize: Ahmet Karakurt
 
Geri
Üst