Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bir Sorum Olacak...Pençe Uzunluğu

FatihveMavis

Bronz 2 Üye
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
84
Arkadaşlar 6-7 yaşlarındaki erkek su kapluşlarının ortalama pençe uzunluğu hakkında bilgisi olan var mı?
 

aragorn

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
2,147
RE: Bir Sorum Olacak....

yaşdan ziyade kabuk boyu olarak ölçüsünü derseniz yardımcı olabiliriz. çünkü 6-7 yaşlarında 5-7 cm kabuk boyunda kaplumbağa olabilceği gibi 13-15 cm boyunda kaplumbağa da olabilir. büyüme hızı bakıldığı ortama, bakım şartlarına, yemlerine, beslenme tarzına vb pek çok etkene göre değişebilmekte bildiğiniz gibi. benim 1 yaşından biraz büyük erkek kaplumbağanın kabuk boyu 11 cm ve ön tırnakları da yaklaşık 1 cm. erkeklerde ön tırnaklar gerçekten oldukça uzun olabiliyor büyüdükçe kaplumbağa. umarım yardımcı olabilmişimdir..
 

aragorn

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
2,147
kesmenize gerek yok zaten doğal ortamlarında öyle bir seçenekleri de yok :) büyüklükleriyle orantılı olarak normaldir tırnaklarının da uzaması özellikle erkeklerde ön tırnaklar bariz şekilde daha uzundur..
 

oldscout

Taç 3 Üye
Katılım
25 Kas 2008
Mesajlar
565
Sakın kesmeyin tırnaklarını. Hele erkeklerin tırnakları çok uzun olduğu için aman bunları keseyim diye tırnak makasını alıp yanaşmayın onlara. Çünkü onlar iletişim araçları. Kedinin bıyığı gibi nerede ise :)
 

byburak

Yeni Üye
Katılım
5 Şub 2009
Mesajlar
15
Benim Bildiğim kadarıyla erkeğin ön tırnağının biri dölenme sırasında dişiyi kavraması için uzundur.
 

angel

Yeni Üye
Katılım
11 Ara 2008
Mesajlar
10
Teşekkür ederim:)

Mesajlarda kısaltma kullanmayalım/tubidik
 

kubrabekmez

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
937
Kapluşum büyüyor ve artık cinsiyetinin ne olduğunu %70 oranında tahmin edebiliyorum... KAbuk boyu 7 cm civarları... Şu sıralar farketim ki el tırnakları ayak tırnaklarından birazcık daha uzamış... Eskiden bu kadar uzun değildi bana biraz uzun geldi... Benim Güzel Cahide Bübü'cük sanırım erkek çıktı... Cahide oğluşum benim... Artık sanırım Cahide'den çok Bübü demem gerekecek ve tırnakları her yerimi yara bere edecek... Zaten geçenlerde işaret parmağımı biraz delmişti tırnağı...
 

Şovalye

Bronz 5 Üye
Katılım
2 Haz 2009
Mesajlar
27
benımkı erkek ve aldıgım gunden bu yana cok belırlı bır sekılde tırnakları hızla buyuyor bu kadar cabuk buyumesı normal mı bır sorun olabılır mı bu hızla buyucegını dusunmemıstım?
 

aragorn

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
2,147
Cinsiyetleri yaklaşık 10cm kabuk boyuna ya da 1 yaşlarına gelmeden anlaşılmaz. Erkeklerde ön tırnaklar belirgin şekilde daha uzundur. Büyümesi güzel sağlıklı olduğunun işareti endişe etmenize gerek yok yani.
 
Üst