Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Biricik kaplumbağam...

u2mt

Yeni Üye
Bundan yaklaşık 6 sene önce küçük kız kardeşim bi hevesle kaplumbağa aldırdı. Tabi bir süre sonra hevesi kaçtı. Annemler geri vermeyi düşündü, ben bunun canlı olduğunu, oyuncak olmadığını söyleyerek bunu engelledim ve bakımını üstlendim. Akvaryumda bakacak koşullarım olmadığı için orta boyutlarda cam bir fanus aldım (eskiden plastikteydi), ısıtıcı ve filtre aldım. UV Lambası alamadığım için de günde 2 kez kaplumbağamı ufak bir kaba koyup yarım saat-45 dk civarında güneşe çıkarıyordum. Neyse, bu şekilde canım kaplumbağama 5,5 sene civarı baktım. Okuldan eve geldiğimde yalnız olduğum için sohbet ediyor, dertlerimi anlatıyordum. Bi kedi-köpek gibi insanla oyun oynamasa da, şov yapmasa da benim için çok değerliydi. 11 yaşımdayken bakmaya başladığım kaplumbağam benimle beraber büyüyordu, ilk aldığımızdaki minik yavru yetişkin olmuştu. Bakımını büyük titizlikle yapıyordum. Temmuz ayında ailecek yazlığa gittiğimizde de yanımızda götürüyordum. Ancak bu sene daha küçük bir arabayla gittiğimiz için onu götüremedim ve annemin bir tanıdığına bıraktık. Bırakmaya gittiğimizde akvaryumlarının fazla büyük olmadığını, içinde benimkinin boyutlarında 2 kaplumbağa daha olduğunu gördüm. 15 senedir kaplumbağa baktığını söyledi emanet ettiğim şahıs. (akvaryum bir işyerinde) Benimkine de memnuniyetle bakabileceğini söyledi, ben de kaplumbağamı bırakma mecburiyetimden dolayı istemeyerek de olsa kabul ettim. 15 gün sonra döndüğümüzde (bugün) kaplumbağamın öldüğünü söylediler. Hiçbir sorunu olmayan, yeşillikleri de kendi yemini de rahat rahat yiyen, kabuğunda hiçbir yumuşaklık olmayan, oldukça hareketli, sapasağlam olan kaplumbağamın öldüğünü söylediler ! Ve emanet ettiğimiz şahıs izne çıkmış, bana öldüğü haberini veren orda çalışanlardan biri. Ölen kaplumbağamı da çöpe atmışlar.

5,5 sene kaplumbağanıza gözü gibi bakın, ufacık bir değişiklikte araştırma yapın, veterinere danışmadan hareket etmeyin ve emanet ettiğiniz insanın vurdumduymazlığından ölsün. Sadece 15 günde ! Kendime de kızıyorum kendi tanımadığım birine emanet ettiğime ama onun acısını hafifletmiyor.

Bu yazıyı kendimi biraz toparladıktan sonra yazabildim, siz siz olun, kaplumbağanızı %100 emin olduğunuz ve güvendiklerinizden başkalarına emanet etmeyin. Biraz uzun oldu farkındayım ama içimden gelenler bunlar.

Okuduğunuz için çok teşekkürler...

Cvp: Biricik kaplumbağam...

Çok üzüldüm :(
İnsanın en yakın arkadaşı evin bir üyesi haline geliyor kaplumbağalarımız zamanla.
Tatiller de maalesef bir çoğumuza sorun çıkartıyor.
6 senedir oğlumla yaptık hemen hemen bütün tatillerimizi.
Umarım yazınız amacına ulaşır.
Başınız sağ olsun.

Evet kimseye emanet etmeme taraftarıyım ben de kimse bakım nedir nasıl davranılır bilmiyor gözüm arkamda kalacağına yanında götürmek en güzeli başınız sağolsun

Başınız sağolsun çok üzüldüm sizin adınıza :(

bende gerçekten üzüldüm başınız sağ olsun :(

bende bir kere kaybetmiştim.Aileden birisini kaybetmek gibi.Geçmiş olsun.

Geri