Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bitki Akvaryumum

Akarakurt

Admin
Yönetici
Güncelleme 10.12.2020
54D8C890-8C6C-4DC3-9D59-F236F903E98E.jpg

Akarakurt

Admin
Yönetici
Akvaryumun eski ve aktif toprağın ölmesinden dolayı yeni akvaryuma geçiş kararı verdim.
Eski akvaryumdaki bitkileri söküp canlıları farklı bir alana aldım ve akvaryum masasını boşalttım.

IMG_7084.jpg

Akvaryumu üyelerimizden @emreeeuslu yaptı.
İlanı için tıklayın.
Ölçüler 80*40*40

Uygun strafor alınarak akvaryum masaya yerleştirdik ve beyaz arka fon yaptık.

IMG_7087.jpg

Kum olarak neo soil aktif toprak ve yükseklik için lav kırığı kullandık.

IMG_7088.jpg

Zemine lav kırığı koyarak yükseklik verdik
IMG_7090.jpg

Elimizden geldiğince tasarım yaptık
IMG_7093.jpg

Armatür konusu çok yorucuydu. Powerled ve smd ledlerin soğutucularını suntaya yapıştırmak için doğru yapışkanı bulmak biraz yordu ama pattex 350 kg yapıştırma özellikli yapıştırıcı sorunu çözdü.

Elektriksel bağlantıları yaptıktan sonra kapağı yerleştirdik.

Tahtalarının kesilmesinden montajına her kademeyi kendimiz gerçekleştirdik.

IMG_7149.jpg

Akvaryuma montaj için hazır hale getirdik ve kaoağı takarak su doldurduk.
IMG_7095.jpg

Sumptan eheim eco 350 modeline kendi filtre malzemelerimle geçtiğim için bakteri kültürünün oturması gayet hızlı oldu.
1 hafta boyunca her gün %50 su değişimi yaparak akvaryumu hazırladık.

Kapapağın köşebentleride çekildikten sonra hazır hale geldi.
IMG_7258.jpg

IMG_72dd69.jpg

IMG_7204.jpg

Süreç boyunca bana yardım eden lise arkadaşım @Shadow_Karus' a teşekkür ederim

Shadow_Karus

Gümüş 1 Üye
Ahmet kurulumun tekrar hayırlı olsun, yeni tankın oturmaya başladıkça daha da güzelleşmiş. Kurulum günü eğlenceli ve oldukça dolu bir gündü görüyorum ki emeklerimizin karşılığını da almışız ilerleyen günlerde mutlaka yeni fotoğraflar bekliyoruz.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Her ikinizinde eline sağlık! Bitkiler yayılımını tamamlasın sistem seyrangahlık olur. Karidesleri de koyacak mısın yoksa sadece bitki akvaryumu mu olacak.

Akarakurt

Admin
Yönetici
Karides beslemek çok zormuş abi. Filtreye kaçıp duruyordu. Apistogramma kakadu beslemeye başladım. Hatta yavru bile aldım.
Eski akvaryumdan yavru fotoğrafları
* Image 2021-11-23 at 1.03.45 AM.jpeg
* Image 2021-11-23 at 1.04.03 AM.jpeg

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Filtrenin çekmesi kötü olmuş. Seyretmesi güzel onları, sanki bitkileri bahçıvan gibi işliyorlar.

Bende neonları seviyorum. Akvaryumda parlıyorlar. Seyyar ışıldak gibi.

Akarakurt

Admin
Yönetici
2. Ay güncelleme

Bitki akvaryumu

Armatür creaqua firefly olarak değiştirildi.
Surface skimmer takıldı. ( Yüzey temizleyici )
Yosunlanmadan dolayı nitrat ve fosfat gübresi kesildi. Toprak hala salınım yapıyor.

Bitkilerin alt yaprakları hala yosunlu ve camda azda olsa yeşil nokta sorunu yaşasam bile bunu akvaryumun oturmamasına veriyorum.
Seachem pristine bakteri kültürü takviyesine başlandı.

Yosunlanma azaldıkça bitkilerdeki gelişim arttı. Red Hra lar tam formunda değil ama pembeleşmeye başladı.
O2 takviyesi kesildi. Yüzeyin dalgalı olması oksijen üretimini arttırıyor.

Şuan gelişim bu şekilde.

• Beğen
Tepkiler: cem

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bir tane vatoz camları temizler ama bitki ve karideslere zarar verir mi bilemiyorum. Salyangoza yumulursa affetmez. Yavru alıp belli büyüklüğe gelince verip yine yavru alabilirsin.

Akarakurt

Admin
Yönetici
Nerite salyangoz bu konuda başarılı abi. L144 (cüce vatoz) tarzı bir vatoz ile takviye yapmayı düşünüyorum.
Şuan akvaryumda karides yok. Apisto ve panda çöpçüler var.

Bitki akvaryumları 3 sınıftan oluşuyor. Lowtech, midtech ve hightech. Hightech yani yüksek besin, ışık ve co2 verilen akvaryumlar yosunlanmaya çok müsait oluyor. Su sertliği 130 tds. Bitkiye gitmeyen besin direk yosuna gidiyor. Herşeyin kusursuz işlemesi gerekiyor ki buda çok zor. İlk defa hightech akvaryum yapmaya çalışıyorum. Bakalım becerebilecek miyim.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Yosunlarda bir nevi parazit gibi sıkıntı veriyor. Bir türlü kurtulamıyorsun.

Bitki akvaryumlarınında gereksinimleri çok ve zahmetli. İnşallah başarılı olursun.

Akarakurt

Admin
Yönetici
4. Ay güncelleme

1 Ay boyunca evimde değildim ve akvaryumda hiç temizlik yapamadım. Sadece yem verildi. Co2 + Işık aynı rutinde devam etti. Gübreleme yapılmadı.

Dönüşümde hafif bir yosunlanma vardı ama hızlı temizlendi.
Sonrasında Eheim ecco pro 350 modelinden kovası kırıldığı ve yedeği olmadığı için oase thermo 350 modeline geçtim.
İsta 3in1 Düfüzöründen aquario neo modeline geçtim.

Işıklandırmayı 6 saate çıkarttım.

Şuanki durum
IMG_7925.jpg

• Beğen
Tepkiler: cem

SfBayyurt

Taç 3 Üye
Gerçekten muazzam olmuş.. Bu konuyu nasıl daha önce görmemişim şaşkınim. Harika görünüyor akvaryum. Bitkilerdr durum nasil oluyor lütfen cahilligime verin ama yine dış filtre gerekiyor degil mi bitki akvaryumlarinda da? Suyun kalitesi için..Temizlenme süresi ne kadar aralıklarla yapılıyor filtrenin?