Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

boğazına birşey takılmış gibi..

eftelya85

Yeni Üye
Arkadaşlar mrb. Benim kaplumbişim yaklaşık 1 haftadır, sanki boğazına bişey takılmış gibi hareketler sergiliyor. Bu durumu ilk zamanlar akvaryumdan bir ses duymamızla farkettik. Daha sonra dikkat ettiğimizde, suyun içinde ağzını açarak ve başını ileri geri hareket ettirdiğini (sanki boğazından bişey çıkarmak ister gibi..) ve su yüzeyine baloncuk çıkarttığını gördük. Bu durum bikaç kere tekrarlanıyor ve bi süreliğine duruyor. Gün içinde de tekrarlıyor. Ayrıca eskisine oranla daha enerjisiz ve iştahsız. Başı çoğunlukla suyun içinde. Acaba bu durum neyden kaynaklanıyor?
Bu konuda bana yardımcı olacak arkadaşlar varsa çok sevinirim. Cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.. Şimdiden teşekkürler...

edit tubidik : başlık içerikle alakalı olmalıdır

RE: LÜTFEN ACİL YARDIM !!

Foruma hoşgeldiniz öncelikle. Konu başlığınızı sorunu tanımlayacak şekilde yaparsanız daha sonra arama yapana arkadaşların da ulaşması açısından iyi olur.

Hareketsizlik iştahsızlıktan başka alt kabukta pembeleşme sesli nefes alıp verme gibi durumlar da var mı? Üşütme durumu ya da akciğer enfeksiyonu gibi görünüyor. İmkanınız varsa bir veterinere gösterin yine de derim.

"Konu başlığınızı sorunu tanımlayacak şekilde yaparsanız daha sonra arama yapan arkadaşların da ulaşması açısından iyi olur." Demişsiniz. Öncelikle şunu belirtmeliyim, sorunu tam olarak netleştiremediğim için ona uygun bir başlık bulamadım. Ayrıca durumu acil olarak gördüğüm için bir an önce cevap gelmesi açısından öyle bir başlık yazdım. Uyarınız için teşekkür ederim. Bir daha o şekilde yazmam.
Alt kabukta pembeleşme yok. Sesli nefes alıp vermiyor. Sadece söylemiş olduğum hareketi yaparken ses çıkarıyor. Bugün yemek yedi ama. Hareketleri de nomal fakat dediğim olaylar arada sırada devam ediyor. Umarım önemli bişey değildir..

Teşekkürler forum düzeni ve aranılan konulara ulaşma kolaylığı açısından söylemiştim sadece. İlginize teşekkür ederim.

Yem yemesi güzel. Hastalık belirtileri de yoksa ciddi bir durum yok demektir. Belki sudan dolayı olmuş olabilir iyi bir filtrasyon yoksa suyun kalitesi oldukça bozulur. Baloncuk çıkarması normal zaten akciğer solunumu yapan hayvanlar olduğu için ciğerlerindeki fazla havayı su içinde çıkarabiliyorlar bazen. Kuru alanda ya da suda burnundan çıkan baloncuklar ya da sıvılar hastalık işareti olabilir. Ayrıca deri değişimi sırasında kaşınmak için ya da derilerini atabilmek için de bazen tarif ettiğiniz gibi hareketler yaparlar. Yine de gözlemleyin başka bir gelişme olursa durumunda yazarsınız yine. Umarım önemli bir şeyi yoktur şimdilik öyle görünüyor.

Çok teşekkürler...Eğer farklı bir durum olursa yine yazarım.İyi çalışmalar!

Rica ederiz. Geçmiş olsun umarım önemli bir şey olmaz. Sağolun

Geri