Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Boğulmuş olabilir mi?

kucuk_marti

Yeni Üye
Kaplumbağama dün yeni bir akvaryum yaptık. Ancak daha önce kış uykusuna yatmasını engelleyememiştim. Yaşı ve boyutu küçük. Akvaryumun suyunu ısıttıktan sonra erkek arkadaşım ısrarla Barbunya'yı yeni akvaryumuna aldı. Su seviyesi yüksekti. Okuldan geldikten sonra Barbunya'yı filtrenin önünde savrulurken buldum. İlk başta tepkisizdi ancak daha sonra esner gibi ağzını açmaya ve çılgınca kendini öne itmeye başladı. tam olarak ne olduğunu anlayamıyorum. Şuan yürür gibi hareketler yapıyor ve artık ilk bulduğum andaki gibi kafası ve bacakları sarkık durmuyor. Ne olduğunu bilen biri var mı?:'(

Bogulmus olabilecegini sanmiyorum, kis uykusundan uyandirildigi icin anormal davraniyor olabilir. Arkadaslar daha detayli bilgi vereceklerdir.

Cvp: Boğulmuş olabilir mi?

hayvan ufak tutunabileceği yer bulup arada bir dinlenmesi gerek. sirkülasyon şiddetli ise su çıkışı uzun cama çarptırılıp şiddeti azaltılabilir. tepesi su üstüne yakın olursa çıkabilir. kuru alan ve ısıtıcı lamban var mı ? bunlar gerekli.

hayvan kış uykusuna yatmamıştır önceki ortamı yeterli ısıda olmadığı için enerjisini korumak için metabolizmasını kapamıştır. kış uykusu için belli kriterler olmalı. hayvan küçük yeterli gıda yani yağ depolama olanağı olmadığı için ölme riski yüksektir. ev ortamı kış uykusuna yatmasını imkansız kılar.

hayvanın kas ve ciğerleri daha tam gelişmediği için debelenmesi normal. sirkülasyona karşı koyamıyor. verdiği tepki bundan ibaret.

foruma hoşgeldin.

Genelde yavru kaplumbağalar ile iç filtreler aeadında yaşanan problemler. Dipte takılacağı bir cisim olmadığı sürece boğulmaları imkansıza yakındır. Cem bey in önerilerini uygulayın veya iç filtreyi yağmurlama aparatı ike kullanın. Bir süre sonra sudaki bu sirkülasyon hayvanı huzursuz edip strese sokabilir.

Çabuk adapte olması gerekiyor. Filtre boydan boya suyu püskürtmeli. Gerekirse kısmen cama doğru açı ile yönlendirip aşırı sirkülasyon azaltılmalı. Ancak kesinlikle akvaryum eninde akıntı yapılmamlı.

Kuru alanın varsa üstünde de ampulun varsa kaplumbağalarında kuru alan rahat çıkabiliyorsa korkmayın orada dinlenir sonradan alışır.Boğulması imkansız denebilir çünkü kırmızı yanaklı su kaplumbağaları suyun içinde uyuyabilir ve birşey olmaz ama elbet hava da alması gerekir yani kuru alan şart.

Bir kaplumbaganin bogulmasi icin fanusta olmasi gerekir (olum fanusu degil) nasil normal bi insan atlantikte kaybolsa nekadar yuzmeyi bilsede bogulur oyle dusunun

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Akciğer enfeksiyonu geçiriyor olabileceğinden de şüphelendim açıkçası. Dün interneti alt üst ettim resmen. Kuru alanım ve ısıtıcı lambam da var. filtrenin yönünü değiştirmeliyim sanırım.

Geri