Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Boynuna doğru kulak yada yanakta şişme var

bk6912

Gümüş 2 Üye
mailto:/2vv70ja.jpg
mailto:/29mq3xy.jpg

Merhabalar ismim Berk. Forumdada kaplumbağa konusundada ölümüne acemiyim :). 1 hafta 10 gün önce falan sevgilimin bana akıl almaz bi süpriz yapıp 2 kapluş alması üzerine ben işi büyütüp biraz daha almak istedim ve pet shopçu arkadaşıma 1 kapluş almak için gittiğimde fotoğraftaki büyük kaplumbağayı birinin bakamadığı için bıraktığını istiyosam almamı söyledi. Bende bi' hevesle aldım ama yüzü şişik gördüğünüz gibi. Aldığım yer, evde içtiğiniz antibiyotikten ver ezip suya karıştır inicektir dedi, bi avmde pet shopa sordum vitamin sür oraya masaj yap ezerek geçicektir dedi, netten ameliyat diye okudum, İÜ'de son sınıf veterinerlik okuyan kuzenim "böyle tropik hayvanları bize öğretmiyolar bana sığırı sor anlatayım bundan anlamam ama orası apse yapmış onu operasyonla almak lazım" dedi.. ben oturduğum semtten bi veterineri aradım oda "kliniğe gel bi ilaç var 3 tanesi 10 lira al onu geçer" dedi..
sonuç olarak her kafadan bi ses çıkıyo, bu olayı yaşayıp nasıl çözümlendirdiğini benimle paylaşıcak biri illaki vardır burda. Cevaplarınızı bekliyorum

Cvp: Boynuna doğru kulak yada yanakta şişme var

bk6912' Alıntı:

Merhabalar ismim Berk. Forumdada kaplumbağa konusundada ölümüne acemiyim :). 1 hafta 10 gün önce falan sevgilimin bana akıl almaz bi süpriz yapıp 2 kapluş alması üzerine ben işi büyütüp biraz daha almak istedim ve pet shopçu arkadaşıma 1 kapluş almak için gittiğimde fotoğraftaki büyük kaplumbağayı birinin bakamadığı için bıraktığını istiyosam almamı söyledi. Bende bi' hevesle aldım ama yüzü şişik gördüğünüz gibi. Aldığım yer, evde içtiğiniz antibiyotikten ver ezip suya karıştır inicektir dedi, bi avmde pet shopa sordum vitamin sür oraya masaj yap ezerek geçicektir dedi, netten ameliyat diye okudum, İÜ'de son sınıf veterinerlik okuyan kuzenim "böyle tropik hayvanları bize öğretmiyolar bana sığırı sor anlatayım bundan anlamam ama orası apse yapmış onu operasyonla almak lazım" dedi.. ben oturduğum semtten bi veterineri aradım oda "kliniğe gel bi ilaç var 3 tanesi 10 lira al onu geçer" dedi..
sonuç olarak her kafadan bi ses çıkıyo, bu olayı yaşayıp nasıl çözümlendirdiğini benimle paylaşıcak biri illaki vardır burda. Cevaplarınızı bekliyorum

Kaplumun kulağındaki şişlik aural apsedir. Mutlaka bir veteriner hekim tarafından yazılan antibiyotik ile tedavi edilmelidir. İstanbulda oturuyorsanız Petvet Veteriner Kliniği Emel Başaran sürüngenler ve özellikle kaplumlar üzerine uzmandır. İletişim bilgilerini bulup sorabilirsiniz...

Acele yazınca unuttum, aural apse ilk aşamalarında yakalanırsa antbiyotik ve A vitamini takviyesi ile tedavi edilebilir. İlerleyen safhalarda cerrahi müdahale ile uzaklaştırılıp 3lü antibiyotik tedavisi ile yara yeri iyileştirilir.

http://vetdergi.kafkas.edu.tr/extdocs/2010_5/879_881.pdf

http://www.lafebervet.com/wp-content/uploads/2013/07/Ear-abscess-handout-reduced-size.pdf

Tost' Alıntı:
bk6912' Alıntı:

Kaplumun kulağındaki şişlik aural apsedir. Mutlaka bir veteriner hekim tarafından yazılan antibiyotik ile tedavi edilmelidir. İstanbulda oturuyorsanız Petvet Veteriner Kliniği Emel Başaran sürüngenler ve özellikle kaplumlar üzerine uzmandır. İletişim bilgilerini bulup sorabilirsiniz...

Acele yazınca unuttum, aural apse ilk aşamalarında yakalanırsa antbiyotik ve A vitamini takviyesi ile tedavi edilebilir. İlerleyen safhalarda cerrahi müdahale ile uzaklaştırılıp 3lü antibiyotik tedavisi ile yara yeri iyileştirilir.

http://www.lafebervet.com/wp-content/uploads/2013/07/Ear-abscess-handout-reduced-size.pdf

haluk bey çare kesinlikle ameliyatmı ? baya ilerlemiş bi apse sanırım bu içinde çakıl taşı varmış gibi ve sert

berk foruma hoş geldin. hayvan ciddi oranda kulak iltihabı ile karşı karşıya bu ilaçla tedavi edilme durumunu geçmiş. cerrahi müdahale şart. bir an önce veterinere gitmelisin. bu konuda yani cerrahi müdahalede bilgili olan kadıköy bağdat caddesi üstünde vildan hanım var. florance nightingale hastanesi karşısı akbank şubesinin yan sokağındadır. burada bu konuya hakim vet.lerin adresi var ama cerrahi müdahalede vildan hanım iyidir. bu linkte en altta adresler.
mailto:/forum/Konu-kaplumbaga-hastaliklari-hakkinda-bilgiler-tamamina-yakini-kapsar.html

bu arada şimdiye kadar gördüğüm en ciddi şişliğe sahip hayvan bu. en acele şekilde gitmelisin. giderken bir kutu içine havlu veya onun gibi bir bezde olur dörde katlayıp arasına hava alacağı şekilde koy. ve poşet torbanın içinde götür dışardan rüzgar yemesin. araban varsa bu daha iyi olur.

Akvaryum içindeki pembe renkli görünen şeyler renkli çakıl taşları ise ya da boyalı başka bir ürün ise salınım yaparlar ve zararlıdır, hiç beklemeden hemen akvaryumdan çıkarmalısın.

cem bey veteriner olarak emel başaran hanımla irtibata geçtim onun içinde uzman demişlerdi böyle bi forumda önerdiklerine göre sanırım beni pişman etmez ve caddeye gitmekten daha kolay olucak ona ulaşmam kadıköydeymiş çünkü.. arabamda yok mümkün olduğu kadar yakın yere gidiyim diyorum.

neslihan hanım o pembe yansıyan şeyler kırmızı çakıl taşı :( onlarıda çıkarıyorum şimdi akvaryumum tam bi hayal kırıklığıymış :(

evet ben kulakla ilgilenirken onu es geçtim renkli taş ve komple plastik gibi salınım yapması mümkün şeyleri çıkarmalısın. hayvanlşar o suyu içiyor. kuru alandaki plastiği de çıkar. kaçmalarına olanak sağlayacağı gibi sivri yaprakları gözlerine dalaşabilir. kuru alan için cd kabından veya plastik yoğurt kabı gibi birşeyler düşünebilirsin o kuru alan yetersiz. ısıtıcı lamban var değil mi bu kesinlikle şart özellikle tedavi sürecinde faydası çok olacaktır. bunun eksikliği hayvanların akciğer enfeksiyonu ile karşı karşıya kalması demektir.

kuru alan bölümünde el yapımı kuru alanlar mevcut onlara bir bak.

bk6912' Alıntı:
Tost' Alıntı:
bk6912' Alıntı:

haluk bey çare kesinlikle ameliyatmı ? baya ilerlemiş bi apse sanırım bu içinde çakıl taşı varmış gibi ve sert

Selamlar Berk, öncelikle ben veteriner hekimi değilim. Bilgilerim sonucu izlenecek yol konusunda ışık tutmaya çalışırım. Forumda uzman veteriner hekimlerinin adresleri varmı, ben de yeni gördüm... Mutlaka veteriner hekimine gitmesi gerekiyor kapluşun.

emre (AEK) istanbuldaki veterinerlere benden daha hakim o bölgeyi iyi bilir. emel hanımın ismini duymuşluğum var.

Kulak ileri derecede iltihaplı. Bu zamana kadar beklememek gerekirdi. Cerrahi müdahale kaçınılmaz. Bu konuyu değerlendirmişsiniz zaten.
Bu arada su bana kirli gözüktü. Kulak iltihabının ilk sebebi temizlik eksiğidir. Bunun sebeplerini iyi değerlendirmeli. Filtre yetmeyeceği gibi yetersiz su hacminde fazla hayvanda buna sebeptir. Burada görülen ne kadar iyi filtre olursa olsun temizlik yetersiz akvaryum sebebi ile mümkün olmayacak gibi. Bu konuya değinmemin sebebi diğer hayvanlarda da bu riskin olması. Hemen çözüm üretmek gerekir.

ilginiz için teşekkürler hepsi dikkate alınmıştır :)

İstanbul da anadolu yakasında vildan hanım avrupa yakasında iü veterinerlik fakültesi ve Turgay abinin önerdiği zeytinburnu vet kliniği veteriner bekim Murat bey.

Vildan hanımın yeri petosphere.

Geri