Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bozuk Isıtıcı

schildkröte

Yeni Üye
Arkadaşlar daha 1 hafta önce aldığım ısıtıcım bozuldu.Işığı birkaç saniye yanıp sönüyor aradan 1-2 dakika geçtikten sonra bu olay devamlı tekrarlanıyor.Önceki ısıtıcım da bu şekilde bozulmuştu .Isıtıcıya dokunduğumda çalışıyordu sadece.Neyi yanlış yapmış olabilirim?

Cvp: Bozuk Isıtıcı

ısıtıcının markası nedir. ısıtıcı dikey tip ve sen yatay kullandıysan içine su kaçmış olabilir. tüp içinde buharlaşma veya tellerde korlaşma var mı ? su kaç lt ısıtıcı kaç watt ?

ab glass heater yazıyor .pek bilindik bir marka değil ama 25tlye aldım.dikey tip olup olmadığını bilmiyorum,fakat ben yatay kullanıyorum.Tüpün içini de inceledim ,gayet sağlam,buharlaşma falan yok.Isıtıcım 100 w,akvaryumum biraz küçük 35 lt falan

bırak duymayı bu markayı nette bile bulamadım. 25 tl çok vermişsin başka bir isim veya kutusunda marka yazmıyor mu ? bir de kutuda "completely submersible" yazısı var mı veya kullanımıyla ilgili resim. varsa yatay suya batar. iç derecen var mı oradan ısı değerini net olarak ölçersin suya göre ısıtıcı çok güçlü. bu sebeple mesela 28 derece ısı için 26-27 dereceye ayarlamak icap eder ama doğru ısıyı iç derece verecektir.

tahminimce termostata giden tellerden birisi lehimden atmış olabilir. veya termostat bozuk olabilir. su ısısı kaç derecelerde seyrediyor.

hayır markası ab sadece.resimlerde hem yatay hem dikey kullanılabileceği gösteriliyor.maalesef iç derecem yok ama elimle kontrol ettiğimde suyun ılıklığını anlayabiliyorum.şu an bi 5 dk'dır falan çalışıyor ,sıcaklık da iyi.Sonuç olarak ısıtıcımı uzun ömürlü olarak kullanmam için ne yapmalıyım sizce?

Bende roxin diye bir marka almıştım çin malı, birkaç gün içinde bozulmuştu. 3-5 kuruş daha az verecem diye ucuza kaçınca böyle oluyor. Ne olursa olsun kaliteli markalardan şaşmamak gerek.

schildkröte' Alıntı:
hayır markası ab sadece.resimlerde hem yatay hem dikey kullanılabileceği gösteriliyor.maalesef iç derecem yok ama elimle kontrol ettiğimde suyun ılıklığını anlayabiliyorum.şu an bi 5 dk'dır falan çalışıyor ,sıcaklık da iyi.Sonuç olarak ısıtıcımı uzun ömürlü olarak kullanmam için ne yapmalıyım sizce?
Öncelikle kaliteli markaları tercih et, daha sonra kutusunun dışındaki yönergelere dikkat et. Eğer dik koymanı ve plastik kısmını suya sokmamanı gösteriyorsa full sokma, ya da tam tersi olarak hepsini suya sokmakta problem yok diyorsa tamamen sokup dikey ya da yatay olarak koy. İyi markaları alırsan muhtemelen bozulmaz.

Bende yaklaşık 3 tane ısıtıcı bozdum . Markası iyi olan ısıtıcı bozulmaz diye bir şart yok . İsitici aldığımda internetten araştırma yapamamiştım . Ama petshop sahibinin akvaryumunda kullandığı isiticidan aldım 6 aydır sorunsuz çalışıyor .

el kontrolü doğru ısıyı vermez. dışardan gelirsin elin soğuktur, su sıcak gelir evdesindir elin sıcaktır bu sefer suyu soğuk algılarsın. bu sebeple iç derece almanda fayda var. stick şeklinde olanlardan alma onlar dış yüzeye yapıştırıldığı için dış ortam ısısı ile karışabilir. sera veya jbl'nin 0-50 derecelik olanlarından al, sarı renkli ve camdır. ürün kaliteli bir şey değil sanırım bu sebeple işi garantilemek için kablo kısmındaki plastik kısmı su üstünde kalacak şekilde dik konumlandır. tabi su daha alçaksa bunu yapman olanaksız olur. çapraz da konumlandırma yapılmaz. mecburen yatayda kalır. eğer bu da arızalanırsa o zaman atmanın yatayı konumlananı, jbl veya dikey olarak tetra veya eheim alabilirsin. bu ıstıcılar pahalı gözükebilir. özellikle ehim ve jbl elektrikten tasarruf ettirdiği için uzun vadede hesaplıya gelecektir. ısıtıcıyı şuan için 26.5 veya 27 dereceye ayarla.

Isıtıcının ışığı yanıp sönüyor ve sonra tekrar yanıyorsa sorun yok. Isıtıcılar suyu ayarlandığı ısıya kadar ısıtır ve bu ısıya geldiğinde çalışması durur. Daha sonra su 0,5-1 derece aşağı düştümü tekrar devreye girer. Termostatlı ısıtıcıların çalışma prensibi budur. Komple çalışması durmadıysa bence sorun yoktur. Cam derece ile ısı kontrol edilmeli. Belkide hiç sorun yok.

Taktığın prizde temassızlık olabilir. Fişi prize iyi sabitle. Bir de öyle dene.

Geri