Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bu akvaryum ve aksesuarlar hakkında..

civilkaya

Bronz 5 Üye
Arkadaşlar merhaba. Evimiz için bir hayvan almak istiyorduk. Hem hayvanları ailece çok seviyoruz hem de 5 yaşındaki oğlumuz hayvanlarla daha haşır neşir olsun diye dün bir pet-shop a gittik. Benim aklımda kaplumbağa yoktu ama bir şekilde ikna edilip o acaip su havuzunun içinde elimizde minik bir kaplumbağa ile eve döndük. E bugün araştırmaya başlayınca işin rengi değişti. ufaklığa akvaryum ve bir sürü aksesuar gerekiyor. Başlangıç olarak şöyle bir takım buldum.

mailto:/evcil-hayvan/akvaryum-komple-hazir-set-50-cm-32-litre-243751401

Sizden ricam bu ürünü inceleyip bana fikir vermeniz. Ayrıca başka neler gerekli. Ekonomik durumlar da biraz önemli olduğundan olayı en ekonomik yoldan ama tabi minik dostumuza zararlı ve rahatsız bir ortam yaratmadan çözmek istiyorum. İlginize şimdiden teşekkürler.

Foruma hoş geldiniz. Çocuğunuz için düşünüyorsanız. Bu hayvan sakıncalı salmonella taşırlar. Aslında her hayvanda bulunsada kaplumbağalardan geçme riski su ile temas vs daha fazladır. Bu açıdan çocuklar için önermiyorum. Uzaktan bakabilir, sizde her türlü işlemde elinizi bol sabun ile yıkayın.

Maliyet büyümesi ile paralel olarak artar. Linkini verdiğiniz ürünler yaramaz. Akvaryum en fazla 6 ay gider.

Aldığınız hayvanın türünü bilmiyorum ama genel itibariyle bakım ile ilgili bilgiler bu linkte mevcut.
mailto:/forum/konu-slider-turu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu.html

Aklınıza takılanı sorabilirsiniz

Cvp: Bu akvaryum ve aksesuarlar hakkında..

Arkadaşlar bir de şöyle bir akvaryum buldum.
mailto:/evcil-hayvan/kuzey-akvaryum-kaplumbaga-bahcesi-50x37x27cm-215695280
Bu akvaryum için şöyle bir filtre;
http://www.hepsiburada.com/haqos-askili-ic-filtre-p-PTM670FLEX300?magaza=Atakanpetshop&wt_gl=cpc.tum.genel.pla&gclid=CjwKEAiA3qXBBRD4_b_V7ZLFsX4SJAB0AtEVuPH89CJ7Jc-EEoiP2-B_6Iy7_XpD9fD-9Gm-waZuZBoCTlXw_wcB
Isıtıcı olarak ta şunlar var:
mailto:/evcil-hayvan/aquael-comfort-zone-100-watt-isitici-243866549#product-information
mailto:/index.php?cPath=9420_9348_9174 (Bu linkte birkaç çeşit var.)

Sizce hangileri uygun? Ne olur bana yardım edin. :neydi:

Cem bey cevaplarınızı son mesajımı yazdıktan sonra gördüm. Evet kaplumbağalar bakteri taşıyormuş bunu da yeni öğrenmiş oldum. O konuda artık oğlumu daha dikkatli takip edeceğim. Valla dediğim gibi olayı biraz ekonomik ve aynı zamanda kaplumbağa için sıkıntısız bir şekilde çözmek istiyorum. İş dolayısıyla arada bulduğum zamanlarda araştırmaya çalışıyorum. Bana bu malzemeler konusunda önerebilecekleriniz var mı? Son mesajımdaki ürünler iş görürmü?

Akvaryumda 80*30*40h gibi bir akvaryum alırsanız hayvan tek 3 sene kadar rahat götürür. Boyca uzunluk ve yükseklik hayvanın gelişimine faydalıdır.

Isıtıcıda 100 W bu akvaryuma yeterli olur. Kaplumbağalar için dibe batan yatay konumlandırmalı ısıtıcı iyidir. Camı ince olan ısıtıcıları kabuklarıyla kırabilirler.

Bu açıdan jbl protemp, tetra proline veya rubio çelik ısıtıcılardan biri iyi olur.

İç filtrede yine bu söylediğim akvaryuma göre 700-800 lt/h debili bir iç filtre iyi olur. İleride dış filtre yanında sudaki eski derileri toplamada kullandığımız için çöp olmaz. İç filtreyi arkadaşlar önersinler. Çeşit çok. Genelde eheim 2010-2012 modellerini kullananlar memnun.

Derece olarak sera 0-50 göstergeli cam derece en iyisi.

Kuru alanı el yapımı da yapabilirsiniz hazırda alabilirsiniz. Turtle bank ya da turtle pier.

Kuru alan için ısıtma lambası lazım ve lamba max ne kadar kaldırıyor ise 40 yada 60 W armut tip ampul alınacak. Bunlar hakkında detaylı bilgi aydınlatma bölümü öne çıkan konularda mevcut. Bir de zamanlayıcı olursa aç kapa derdi de olmaz kendi açılır kapanır. Günde 12 saat yakıyoruz. Ampulden birkaç tane yedek tutmak iyi olur. Sonrasında uv ampulde alınacak ama öncelik bunlarda. Bunu da günde yazın 4 saat; kışın 3 saat yakarız. Bu ampul radyasyon yayar. Göz ve deri teması olmasın yaktığınızda çocuğunuzu uzak tutun. Gerekirse lambanın çanağına alüminyum folyo sarılıp göz teması kesilerek kaplumbağaya yöneltilinir.

Tabana silis kum alınacak tercihen vitasand marka olsun. Alınacak miktar akvaryum ölçüsüne göre belirlenecek.

Ana sayfadaki konulara bakmak faydalı olacaktır.

Cem bey öncelikli yazdığınız tüm malzemeleri sipariş verdim, geliyor. 70*27*33 cm akvaryum(daha sonra büyüteceğim), 200 watt ribao çelik ısıtıcı, eheim 2010 filtre, 42 wattlık ampullerle birlikte mandallı masa lambası, 5 kg vitasand silis kum, sera cam termometre. Kuru alan için birşeyler ayarlayacağım. Arkadaşların yaptıklarından fikir alıyorum. Küçük yerde yaşayınca malesef sadece internetten ulaşabiliyorum bu tip şeylere. Merak ettiğim şey ise; uv ampul ve dış filtre ne zaman lazım olacak? Başka eklemem gereken birşey olur mu?

Kum 8 kg olsaymış iyiymiş. Neyse hayvan ufak daha.

Uv ampul için acele yok 6 cm kabuk sonrası alabilirsin.

Dış filtreyi maliyet açısından ömürlüğe geçişte almayı uygun buluyorum. Hayvan daha ufak akvaryumda büyük. Şu an gerek yok. Hava kabarcığı veren bir iç filtre yeterli. Bu çöp olmaz ileri zamanda suda yüzen derileri toplamada dış filtre yanında kullanmaya devam ediyoruz.

Yalnız hali hazırdaki akvaryumda hayvan büyüyüp suyu kirletme oranı arttığında temizlemenin başa çıkılamayacağı noktada dış filtre kullanma zamanı artık gelmiştir.

Netten alman daha iyi petshoplardan yarı fiyatına alırsın. Teleskop akvaryum, juenpetmarket güvenilir siteler. Atakanpetshop, pasifikpet, mamacı.net alım yaptığım siteler.

Sağolun Cem bey önerilerinizle bizim ufaklığın keyfi gayet yerinde. Kumu 8 kg. olarak ayarladım. Şimdiki sorum ise; 70*27*33 cm.lik akvaryumun içinde yaşayan 5 cm.lik kaplumbağamın eheim 2010 iç filtresini ne kadar zaman aralıklarında temizlemem gerektiği. İlginize çok teşekkürler.

Hayvan ufak ve tek, şu an haftada bir uygun. Aşırı bekletmek kirin süngerde yoğunlaşıp mayalanmasına neden olur. Temizlemesi uğraştırır. Bu kir durumuna göre zaman içinde temizleme zamanını ayarlarsın.

Geri