Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bu lamba (Uv-b) yeterli olur mu ?

Tohlii

Altın 3 Üye
mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=12270

Bu ürün 100x45x45 lik alacağım yeni akvaryumdaki kuru alana yeterli olurmu ?

Cvp: Bu lamba (Uv-b) yeterli olur mu ?

15 W olarak fiyatı pahalı. 23 - 36 W ampuller 60 TL. UV ışınının yanında ısıya da ihtiyaç var. Ben 13 W kullandığım zamanlar kaplumbağalarım kuru alana seyrek çıkıyorlardı. 23 W ile değiştirdim, şimdi daha çok kuru alanda duruyorlar. O yüzden 15 W UV lamba tavsiye etmem.

ayrıca bu lamba 8.0 uvb yayıyor. Kapluşlar için fazla bir miktar.

Size 26 watt "exo terra reptil glo 5.0" modelini tavsiye ediyorum.

Yanında ayrıyeten bir de ısıtme lambası kullanırsanız çok daha iyi olur.

Yorumlarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Diğer markalara da bir bakacağım.

http://www.petmarket.com.tr/Hagen-Exo-Terra-Repti-Glo-50-Tropical-Terrarium-Lamp-30-w-90-cm,PR-4875.html

Buna karar kıldım 30 w uygundur herhalde 90 cm olan tek bir alana yayılmayacağı için bir problem olur mu acaba? Birde 202 Lt'lik akvaryuma kaç w ısıtıcı yeterli olur ?

kuru alanınız küçük ise floresan şeklinde değil de ampul şeklinde olanlardan kullanın derim çünkü uv ışınları suya etki etmez sadece kuru alanı aydınlatsa yeter.
Ben ampul şeklinde olanlardan kullanıyorum. O watt değerindeki bir lambayı 25-30cmden kullanabilirsiniz. Unutmayın zamanla etkisi azalcaktır o yüzden 2-3 ayda bir biraz yqkınlaştırma da fayda var.

Isıtıcı derken su ıstıcısı mı? Eğer öyleyse 200 wattlık ısıtıcı işinizi çok rahat halleder. Ev sıcaksa 150 watt ısıtıcı da olur. (2 tane 100 watt alıp ayrı köşelere yerleştirseniz de olur)

5.0 almayın 8.0 alın kapluşlar için 8.0 daha çok öneriliyor waat konusunda ise ne kadar fazla olursa o kadar iyi derim ama florasan lamba almayın normal ampul şeklindeki lambalardan alın bende ilerde exo terra repti glo 8.0 alacağım.

2.0 günışığı, 5.0 tropikal güneş ışığı, 8.0 isde çöl ışığıdır. Kaplumbağalarımız tropikal hayvan olduğu için en ideali 5.0dır. 8.0 daha çok iguana ve benzeri hayvanlar için üretilmiştir. Exo Terra'nın sayfasını incelemenizi öneririm.

KillerPrince' Alıntı:
5.0 almayın 8.0 alın kapluşlar için 8.0 daha çok öneriliyor waat konusunda ise ne kadar fazla olursa o kadar iyi derim ama florasan lamba almayın normal ampul şeklindeki lambalardan alın bende ilerde exo terra repti glo 8.0 alacağım.

Repti Glo 8.0 ın kutusunu incelerseniz çöl hayvanları için üretildiğini görürsünüz. Tropikal hayvanlar için 5.0 üretilmiştir. Hayvanı kızartmak istemezsiniz.

http://www.petburada.com/?urun-23263-Namiba-Terra-Replux-UV-Plus-D3-Kompakt-Lamba-15w---E27.html bundan sipariş etmeyi düşünüyorum. Peki uygun mudur? Değilse öneriniz ne olurdu?

Bu fiyata aynı markanın 23 watt olan modelleri var, bence onlara bir göz atın.

Bence bunu almayın exo terra repti glo 5.0 alın hem fiyatı 50 tl idi sanırsam namiba terra dan daha iyi diye düşünüyorum.

http://www.hobimmarket.com/Exo-Terra-Repti-Glo-50-UV-Lamba-26-Watt,PR-1339.html

Bunda karar kıldım ozaman :)

Herkese Teşekkürler yardımlarınız için.

Gün ışığı olarak hangi modeli kullanmalıyım ?

Normal ısıtma lambası olarak kullancağınız eski tip sarı ampüller yetecektir ancak akvaryum kapağında glorasan için yer varsa ekstradan bir sunlight florasan almanız güzel olur :)

O zaman bir akkor lamba
Uv-b Lambası
Gün ışığı lambası .. Bu 3 ürünle sorun çözülmüş oluyor :) Teşekkürler.

Exo-Terra 5.0 26 W ampulün çapı biraz geniş. Bu lambanın takılacağı armatür bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu lambaların armatürlerinde yansıtıcı metal var. Ben bulamadığım için SYLVANIA 23 W kullanıyorum. Bu modelin armatürünü daha kolay bulursunuz (Exo-Terra 13 W olanın armatürüne sığıyor). 26 W olan yedekte kaldı. Uygun armatür bulunca onu da kullanacağım. 2 kuru alanlı büyük bir paludaryum yapma planlarım gerçekleştiği zaman tabii :)

Uygun mesafede kullanırsanız 23 veya 26 W UVB lambasının yanında ayrıca ısıtıcı lambaya ihtiyacınız olmaz. Ancak kış aylarında suyun dışında kalan hava soğuk olmasın diye akvaryumu ortalayacak şekilde porselen ısıtıcı kullanabilirsiniz. Solunum yolu ile üşütmemeleri için. Ancak oda sıcaklığınız her zaman uygun ve akvaryumunuz kalorifer peteğine yakın ise ihtiyaç olmayabilir. Ben porselen ısıtıcı kullandığım için her zaman sıcak oluyor.
Tecrübeli arkadaşlar belki kaplumbağaların soluduğu havanın en az kaç derece olması gerektiği hakkında bilgi verebilirler.

Serhan abi yorumların için teşekkürler.

Bu bilgiyi akvaryumcuya vereceğim. Ürünleri onlar hazırlayıp toplu olarak getirecek.Akvaryumu salona koyacağım kışında sıcak oluyor ama ne olur ne olmaz ben bir lamba alırım sıcak tutsun diye.

Geri