Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bu Nasıl bir Mantar?

kapişik

Yeni Üye
Merhabalar,
Benim şu zibidi kaplumbağamın kabuğunda garip beyazlıklar var. Resim ekleyebilirsem eklerim. Mantar mı emin değilim ama kokmuyor ve kabuğuna Allah nazardan saklasın sert maşallah. Plakalar arası açılma ve kabuk değişimi sürecinde şuan ama ovalıyorum ovalıyorum çıkmıyor bu beyazlıklar. Veterineremi götürsem diye düşünüyordum ama bitkinlik, halsizlik falanda yok yani hem obur hemde haraketliliğinden taviz vermedi.

Eklediğim resimde görüntü kötü kusura bakmayın profesyonel makinam da var ama iş yerimde.

Cvp: Bu Nasıl bir Mantar?

Plakalar arasına giren suyun buharlaşması sonucu ortaya çıkan kireç olabileceği gibi plaka atımı sırasında alttan yeni gelen plaka gelmeden atılan/soyulan/dökülen plaka durumunda ortaya çıkan kabuğun kemiksi yapısı da olabilir ki kabuğun belirli bölgelerinde de benzer beyazlık gözüktüğü için kireç olarak yorumlanabilir.En azından beyazlığın yoğun olarak görüldüğü bölgenin daha net bir fotoğrafını atma şansın varsa;ondan sonra yorum yapalım.

Resim net değil. Arka üst taraftaki sarı gibi duran bölge ısıtma lambası fazla yakınsa ısıdan kaynaklı yanma olabilir. Sudan çıkarıp daha net bir resim çekersen bu konuyu netleştiririz. Hekime gitmene gerek yok.

Geri