Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

bu taş uygunmudur

ayto

Gümüş 4 Üye
balıklar için aldığım buna çok benzer delikli bir taş var kaplumbağalar için uygun olurmu acaba

Ekli dosyalar

• images.jpeg
    images.jpeg
    3.5 KB · Görüntüleme: 164
Kaplumbağalar ürktümü aniden ve sağa sola bakmadan kaçışırkar. Sağa sola çarpmalarıda mümkün. Bu seveple fazla girintili çıkıntılı keskin kenarları olmayan taşlar daha uygun. Tabiki doğada böyle kayalar çok ama alan büyük olduğu için hareket alanları geniş. Akvaryumda kısıtlı bir bölgede kaçışırken çarpmalar oluyor. Benim akvaryumlarımda tamburlanmış taşlar var.

evet emre bey bende koymayta tereddüt ettim çünkü biraz keskin duruyor çıkıntıları ama görüntüsü çok hoş.bu taşı balıklar varken kullanmıştım ve balıklarım ölmeye başlamıştı vucutlarında darbe gibi şeyler oluyordu çıkarınca kesildi ölümler

Riske gerek yok. Balıklar içinde kötü olmuş. Hiç zarar görmeyecekleri keskin hatları olmayan uygun boyda doğal bir taş dekoratif olarak iyi olabilir.

Kacrken sağa sola bakmiyolar oraya buraya carpip kaciyolar maazalla bir yeri acir riske gerek yok bencede :)

vazgeçtim evet. :) ama pet shoptan almıştım nasıl satıyolar zararlı şeyleri anlamıyorum balıkları bile telef etti

Petshopların derdi para kazanmak :( oyuzden zararlimi zararsızmi onlari etkilemiyo :)

Bir cihaz yapip petshopculari aci cektirilen hayvanlarla ruhlarini felan degistirmek lazim.

evet ya adamlar özellikle bile yapıyor olabilirler hayvanlar ölsünki gelip yenilerini alsınlar diye olurmu olur :)

Bazı balıklar yaşar. Mercanlar, lav kayaları gibi doğal hemde keskin yüzeyli aksesuarları akvaryumlarda rahatça kullananlar var. Satılmasında sorun yok. Ama kaplumbağalar için uygun değil.

dediğiniz gibi olabilir ama onu belirtmeleri lazım hangi tür için uygun olup olmadığını. ben ciklet balıkları için aldım bir zararı olurmu diye sordum yok biz devamlı satıyoruz dedi.ucuz bişeyde değil üstelik.balıkların vucutları hep yara oluyodu çıkarınca düzelmişti balıklar

Tabiki daha bilgili olsalar kimse madur olmaz. Be alırsak önceden araştırmak yada bilene danışmak gerekiyor. Ben genelde böyle yapıyorum. Me alacağıma kesin emin olup öyle alış veriş yapıyorum.

ya şimdi bunlar pet shoplar ya sonuçta bu işi yapıyolar işten anlıyolar diye düşünüyoruz bizde çok anlamadığımız için onların dediğini doğru sanıyoruz.tabiki hepsi böyle değil ama gerçekten hiç anlamadan sırf para kazanmak için açılmış dükkanlar var bu işin bir ruhsatı diploması olması gerekmezmi.
gerçi öylede olsa birinin üzerine dükkanı açıp yine bişyden anlamayan adamlar işletir dükkanı

bu pet shoplara bukadar tepki vermemin bir nedenide geçengün adama diyorum bu kapta 20tane kaplumbaga olmaz azcık su.hepsi uyuyo perişanlar en azından akvaryuma koyun.adam diyoki onların hayatlarıda öyle bişey olmaz onlara. ne diyimki ben başka

Bu pet shop konuları çok tartışıldı. Ben onların bir çoğunu hayvan barındırma koşulları açısından ve bilmeden yanlış yönlendirmelerde hatalı buluyorum. Ama her sattığı ürünün hangi familya yada tür için nasıl bir fayda yada zarar sağladığını bilmesi gerektiğini düşünmüyorum. Düşünsenize örneğin bu taşı bazı akvaryumlara koyabilirsiniz ama bazılarına koyamazsınız. Sonuçta akvaryum ürünü olarak satması kafi. Bunun detayını bilmesede olur. Adamlar sürüngen zemin ısıtıcısından köpek tasmasına kadar çok çeşitli ürünler satıyor. Çalışanlarda zaten reyon görevlisi. Ama kaplumbağaya köpek maması bile verirsin diyen pet shopa anlayış gösterilmez. Bunlarıda duyduk zamanında. Dediğim gibi onları savunmuyorum ama tüketici olarak ne alacağımızı bilip öyle gitmeliyiz.

Hatta kabuk jeli konusu var. Yasal olarak pet shoplar satıyor. Bırakın deep fix firmasını diğer yemlerini aldığımız kaliteli firmalar dahi bu ürünlerden üretiyor. Bunlarda yasalsa, bu firmalarda üretiyorsa vardır bir faydası diyip satıyor. Bu konuda ben ısrarla bilip bilmeden hayvanımın kabuğu yumuşak diyene satana tabiki karşıyım. Ama alana karışmamalarına sözüm yok. Neticede yasal ve her ülkede bir çok firmanın üretip sattığı bir ürün.

Başka bir örneği yaşamıştım. Kaplumbağa ile balık yaşamıyor ama bir avm pet shopta kırmızı kuyruk kesi balığı gördüm. Bu hayvanın arovana ile dahi olan videolarını görmüştüm. Sonuçta sert balıkların olduğu bir tür. Kaplumbağa ile yaşar belki diyip adama sordum. Sık gittiğim ve ürün aldığım bir yerdi. Adam net olmamakla birlikte bence olur dedi. Benimde aklıma yatmıştı zaten. Yukarıya çıkıp bir kafade otururken buraya konu açtım. Bir arkadaş video ekledi. Kırmızı yanaklar bu balığı akvaryumda öldürüyordu. Bırakın balığın fahiş fiyatını vahşet olabilirdi. O anda vazgeçtim. Araştırmak, daha deneyimli yerlere başvurmak iyi sonuç veriyor.

ayto' Alıntı:
ya şimdi bunlar pet shoplar ya sonuçta bu işi yapıyolar işten anlıyolar diye düşünüyoruz bizde çok anlamadığımız için onların dediğini doğru sanıyoruz.tabiki hepsi böyle değil ama gerçekten hiç anlamadan sırf para kazanmak için açılmış dükkanlar var bu işin bir ruhsatı diploması olması gerekmezmi.
gerçi öylede olsa birinin üzerine dükkanı açıp yine bişyden anlamayan adamlar işletir dükkanı

bu pet shoplara bukadar tepki vermemin bir nedenide geçengün adama diyorum bu kapta 20tane kaplumbaga olmaz azcık su.hepsi uyuyo perişanlar en azından akvaryuma koyun.adam diyoki onların hayatlarıda öyle bişey olmaz onlara. ne diyimki ben başka

Bu konularda tabiki aynı fikirdeyim. Canlıya önem vermedikleri gibi cahillik ve bilirmiş gibi ahkam kesenler çok hatalı. Madem bilmiyorsun konuşma. Malesef her sermaye sahibi akıllı yada kişilikli olmuyor. İş ahlakı zaten bitmiş.

haklısınız emre bey tabiki araştırmak gerekir ama kim.kaç kişi amadan önce araştırıyorki ve pet shopların bazılarının sırf para için bu işi yaptıklarını herkez bilmezki.bu işi yapıyorsa bilerek yapıyordur sanıyo birçok kişi.
bu yüzden genelde araştırmak akla gelmiyo tabi.ama gerçekten araştırıp sonra yapmak şart

Hepsi para kazanmak için yapıyor bu işi ama keşke daha doğru yapsalar. Bizlerde hata yapa yapa araştırma yapmayı öğreniyoruz. Bilinçli tüketim gelişiyor.

ya tabiki hepsi para için yapıyo kastettiğim şey bazıları için para gelsinde nasıl gelirse gelsin hayvanlar acı çekiyor eziyet görüyor mutsuzlar ölüyolar farketmez

geçte akla gelse iyidir tecrübe kazanıyoruz özellikle bu form çok şey kattı bana araştırmadan kimsenin dediğiyle iş yapmam artık.hayattaki her konuda. sadece hayvan beslemekle alakalı değil

Böyle olumlu sonuçlar görmek ne güzel. Hatta sadece burada bulunma amacımız değil böyle hayatımızın diğer noktaları içinde güzel sonuçlar olması çok iyi.

Geri