Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bugün Yem Yediler

EMRE1991

SKF Delisi
Evet dün et verdim sabah kalktığımda hepsini yemişlerdi. Bugün akşam kendi yemlerini verdim yemeye başladılar şu anda hala fanustalar kendilerini toparlayana kadar burada tututacağım kabuk sağlıkları geri dönünce tekrar akvaryuma bırakacağım bakalım ne zaman düzelecek vitamin de kullanıyorum Deep-Fix'in.

Cvp: bu gün yem yediler

Umarım en kısa zamanda sağlıklarına kavuşurlar. Devit-3 kullanıyordunuz di mi?

Deep-Fix kullanıyorum vitamin olarak. D-3 vitamini içeriyor yazıyor üstünde...

EMRE1991' Alıntı:
evet dün et verdim sabah kalktımda hepsini yemişlerdi bu gün akşam kendi yemlerini verdim yemeye başladılar şuanda halen fanustalar kendileri toparlıyana kadar burda tutcam kabuk sağlukları geri dönünce tekrar akvaryuma bırakıcam bakalım ne zaman düzelcek vitaminde kullanıyorum dip fixin
En iyisini yapıyorsunuz ama neden plastik kaba aldığınızı anlamadım ? ve önceden bir konu açmıştınız kabuk sertleştirici aldığınızı ve kullandığını söylüyordunuz kullanmayın diyenlere aldırmamıştınız hala kullanıyormusunuz kullanıyorsanız kesinlikle kullanmayın bir uyarı yapmak istedim umarım iyileşirler yem yediklerine göre kendilerini toparlıyorlar.
dip fixin vitamin tek başına d3 de yeterli gelmezki dip fixin çok kötü bir marka size önerim biyo tortvit ve eczaneden devit 3 almanız devit 3 ü şiddetle öneririm şuan sadece 1 hafta 2 damla kullandım kabuğunda ve derilerinde iyişelme olduğunu görüyorum derisi ve kabuğu daha renklendi kabuğununda daha sert olduğunu görüyorum haftada 2 damla devit 3 ve 15 günde bir devit 3 ü kabuğa sürerek kurutup kullanırsanız kabuğada gelişim sağlayacaktır :)

Ben haftada bir devit-3'ü yemlerine emdirerek vermenizi tavsiye ederim.

Kabuk sertleştirici kullanıyorum. Vetinere götürdüm baktı sıcak sudan dolayı olmuş dedi. Kabuk zarar görmüş dedi akvaryumda besleyeceksen ısıtıcıyı çıkar dedi. Bende ufak fanusu koyayım tepelerine ışık yakarım fazla soğuk suda kalmaz hem de kuru alanları sıcak olur dedim. Devit-3 alacağım yarın inşallah.

Bu hayvanlar tropikal bölge hayvanları 30C derecenin altındaki hiç bir sıcaklık kabuklarının yumuşamasına neden olmaz. En fazla aşırı düşük su sertliği ve PH'ın kabuk sağlığına olumsuz etkilediğini biliyorum ancak bu da çok uzun vadede etkili olur. Ben açıkçası veterinerin önerisine pek inanmadım.

Isıtıcıyı çıkarmak onlara yapılacak en büyük kötülüktür.

ben okadar ekipman alıyorum kaplumbağalarıma benim cevremde besleyenler var fanuslarda bakıyorlar onların kaplumbağaları 10 15 cm geliyor ben bakıyorum kaç ay oldu daha 6 7 cm 2 tanesi 4 tanesi 4 cm filen oldu daha yeni neden böyle oluyor ? veterinerin dediğini uygulucam bakalım sonuç ne olucak

Emre bey bencede ısıtıcıyı çıkarmayın. Hiç olmazsa 25 derecede dursun. Üşütürler sonra.

şuanda akvaryumda değiller fanustalar fanusun üstünde 100wt lık ampül yanıyor sıcaklık normal değerinde fanusum büyük küçük değil üstü camla kapalı

Su sıcaklığı şu an kaç derece ölçtünüz mü peki?

23 derece şuanda su sıcaklığı akvaryumda 27 28 derece arasıydı

27 28 dereceye koyuncada bu sefer kapuklarının şekli değişiyor şuanda şekil olarak düzeldi kabukları

Zten 15 cm olması için 2 seneyi geçmesi lazım. Siz hemen büyüsün istiyorsunuz. Bu forumda akvaryumda besleyen hiç bir üye büyük sıkıntılar yaşamadı. Hatta bir çok hasta kaplumbağayı da iyileştirdiler. Siz böyle yaparsanız hayvanlara yazık olacak.

Ayrıca foruma ilk üye olduğunuzda sizi uyarmıştı insanlar. Bu alanda 5 kaplumbağa çok. Hastalanabilirler hastalanmaz iseler bile büyümezler. Çünkü sürüngen hayvanlar yaşam alanları doğrultusunda gelişirler.

Benim 3 cm olarak aldığım 2 kaplumbağam 8 ay sonunda 6cm oldu. Gayet normal bir büyüme bence siz bilgilerinizi bir gözden geçirin.

Hala bir sürü frumda su kaplumbağalarının bakım şartlarının bu olduğunu göstermelerine rağmen ve yabancı makalelerde bile(1-2 tanesini ben çevirdim koydum buraya) en az 100 litre tankta bakılması öneriliyor siz herşeye rağmen veterenirein dediğini uyguluyorsanız üzülmekten başka hiç bir şey diyemeyeceğim.

Aynı zamanda muhtemelen o bahsettiğiniz veteriner sürüngenler ile ilgili seçmeli dersi daha almamıştır.

Ancak herşeye rağmen fanusta yada kapta bakacaksanız allah size ve hayvanlarınıza kolaylık versin. Hasta olmaları onların suçu değil, bazen size gelmeden çok önce bile hasta olmuş olabilirler. Büyümeme sebepleri bu olabilir. Ya da 5inin bir arada yeternce alanları olmadığı için de büyümemiş olabilir. En son suçlayacağınız şey kaplumbağalarınız olsun lütfen. Kendi doğrularınız yüzünden umarım kaplumbağalarınızı kaybetmezsiniz. Unutmayın 5 tane erkek kaplumbağa için 500 litre dişiler için 1000litre öneriliyor. Umarım biraz anlayabilmişinizdir işin vehametini.

Eğer sert bir yazı olduysa kusura bakmayın, sadece bilimsel doğruların göz ardı edilmesine tahammül edemiyorum.

Peki siz bilirsiniz. Ama su sıcaklığını 2 derece daha yükseltmenizi öneririm yinede :)

Jadeite' Alıntı:
Peki siz bilirsiniz. Ama su sıcaklığını 2 derece daha yükseltmenizi öneririm yinede :)

tamam ben şimdi onun için diğer kapağı takayım ozaman su sıcaklığı biraz daha artsın ozaman

Emre bey keşke akvaryuma alsanız yavrucakları. Fanusta tutmanın da pek bir mantığı yok. Yazık olmasa kapluşlara :(

Jadeite' Alıntı:
Emre bey keşke akvaryuma alsanız yavrucakları. Fanusta tutmanın da pek bir mantığı yok. Yazık olmasa kapluşlara :(

bu konuda gecen yemi biliyormusunuz yeşim hanım ?

Emre bey top yem demiş ama herhangi bir şey söylememiş. Bilgide vermemiş. Dolayısıyla ben de yeni duydum:) Birde başka kaplumbağa sitelerindeki bilgileri özellikle o ismi geçen siteyi paylaşımda kullanmazsak sevinirim :) Onun için linki sildim.

Geri