Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Buhar Camı

Çitlembik0216

As 5 Üye
Merhaba Arkadaşlar,

2 akvaryum'um içinde buhar camı kestirdim, Fakat sizlere de bir danışmak istedim herhangi bir aksilik çıkarmı buhar camında ? 

3 parça olarak kestirdim yemlemek için ortayı belki boş bırakırım, en azından biraz olsun buharlaşmayı engellemiş olurum.. Ne dersiniz ?

Cvp: Buhar Camı

nasıl anlatiim benim akvaryum 25 cm i kuru alan ile kapalı 25 cm ide plkesi ile kapalı 3 er cm kenarlarda boşluk var ( uzunluğu 98 cm akvaryumun ) 42 cm de açık alan var ki ordan buharlaşan buharlaşıyor sıkıntısız ısı kaybım az olsun diyorsan hade yüzeyi kapattın kalan tüm akvaryum yüzeyinde ki ısı kaybını nasıl engelliyeceksin?

Benimde kafama takılan o şimdi büsbütün taksam hadi yine engellerim biraz benim kuru alan da 29.. Peki şöyle yapsak, Kuru alan'ın üstüne gelen kısmı boş bıraksam ? Hem cam uvb ve ısıtıcı ampulu kısitlamamis olur

hayvanı mı engelliyorsun anlamadım? ben kayıt-kuşaklara göre pleksi ayarladım ya kuru alan ya akvaryum şeklinde kurdum sistemimi

Evet hayvan'ın oksijen ihtiyacını kısıtlamak istemiyorum amacım ki buhar camının amacı suyun buharlaşmaması sağlamak. Şimdi diyorum ki 3 parça buhar camı kestirdim 2 parçayı koyarım kayıt kuşağın üzerine yani akvaryumun %75'lik bir kısmını kapatmış olurum. Sadece kuru alanı sabitlediğim kısmı açık bırakırım bu şekilde en azından buharlaşma ile su kaybını %75 şekilde engellemiş olurum, fakat bir tarafın bile açık kalması bu amacımı engeller mi ?

engellemez bence hatta üç parçayı raylı istemle hareket edebilir şekilnde yerleştirebilirsen buharlaşamyı daha da rahat ayarlayabilirsin gibi gibi, nem oranı ne olmalı bu hayvanlarda bilmiyorum ama

nick burns' Alıntı:
engellemez bence hatta üç parçayı raylı istemle hareket edebilir şekilnde yerleştirebilirsen buharlaşamyı daha da rahat ayarlayabilirsin gibi gibi, nem oranı ne olmalı bu hayvanlarda bilmiyorum ama

Haklısın abi, önce şu nem oranına bir bakıyım dediğin gibi olursa bu şekilde deneyeceğim olmadı sağlık olsun hayvanları da riske atmak istemem sırf bir buharlaşma icin.

ben ara ara akvaryumun bir kısmını kapatıyorum ama  bunun buharlaşma ile alakası  olmuyor yani cem bey daha iyi bir şekilde bilgilendirir heralde, ama şunun söyleyeyim üstü açık bıraktığın da hemen su seviyesi düşmez, senin buhar camı ile ne yapmaya çalıştığını anlamadım açıkcası

Hemen düşmüyor tabiki fakat haftalık su değişimine kadar mutlaka su ekleme gerekiyor buda benim canımı sıkıyor.

Amacım su kaybını engellemek abi :D

o kadar düşmüyor ya olay, su değişimini bile nadir yaptığım düşünülürse, tabi değişik etkenler var burda

bu arada bizim ki dişiymiş  dün fark ettim  :D çocua 9 aydır oğlum oğlum diye diye kimlik bunalimı yaratıyo rmusum..

Anladım abi bakalım artık olmadı hediye ederiz buhar camlarını :)

Abi bende tosun tosun diye bahsettim geçenlerde meğer tam bir hamınefendiymiş seninki :D

Bende benimkilere oğlum oğlum diyim duruyorum bakalım ne olacak :D

Akvaryumda buharlaşma olur. Üzeri kapatıldığında o bölgedeki hava boşluğu her ne kadar bir kısımdan hava alsada nem yoğunluğuna sahip olacaktır. Bunun yanında amonyağın uçma durumu var. Bu bölgede amonyak yoğunluğuda olacaktır, bu da o bölgedeki hava kalitesini düşürür koku yoğunluğu olur ve hayvanı rahatsız eder.

Buharlaşma ile azalan suyun temiz su eklenmesiyle kalitesi bir parça daha devam eder. Bulunduğu odanın kapısı kapatıldığı taktirde dış ortamın havası soğuk ise biraz ısıtır. Oda havası nemli ve koku olacaktır. İşte akvaryum üstü kapatıldığında da bu durum söz konusu olur ama daha yoğundur. Bunun için arada odayı havalandırmak için ya oda kapısı açılmalı yada hayvanlar su içinde olmak kaydıyla kısa bir süre pencere açılmalıdır.

Cvp: RE: Buhar Camı

cem' Alıntı:
Akvaryumda buharlaşma olur. Üzeri kapatıldığında o bölgedeki hava boşluğu her ne kadar bir kısımdan hava alsada nem yoğunluğuna sahip olacaktır. Bunun yanında amonyağın uçma durumu var. Bu bölgede amonyak yoğunluğuda olacaktır, bu da o bölgedeki hava kalitesini düşürür koku yoğunluğu olur ve hayvanı rahatsız eder.

Buharlaşma ile azalan suyun temiz su eklenmesiyle kalitesi bir parça daha devam eder. Bulunduğu odanın kapısı kapatıldığı taktirde dış ortamın havası soğuk ise biraz ısıtır. Oda havası nemli ve koku olacaktır. İşte akvaryum üstü kapatıldığında da bu durum söz konusu olur ama daha yoğundur.  Bunun için arada odayı havalandırmak için ya oda kapısı açılmalı yada hayvanlar su içinde olmak kaydıyla kısa bir süre pencere açılmalıdır.

Anladım abi saçma sapan bir is yapıyordum az kalsın desene.. Teşekkür ederim bir köşeye ayırdım madem ihtiyacı olan falan olursa veririm en kötü

Geri