Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bulanık su

ozlemb

Gümüş 2 Üye
Katılım
22 Ocak 2009
Mesajlar
194
arkadaşlar, bir türlü çözemediğim bir sorunum var,
su çok hızlı bir şekilde bulanıklaşıyor ve üzeri yağ tabakası birikmiş gibi
oluyor. filtrede sorun yok çünkü ne var ne yoksa çekiyor. kayada sorun var diye düşündüm ama onuda su yüzeyine çıkarmama rağmen aynı sorun devam ediyor, suyu daha 2 gün önce değiştirdim ama yine aynısı oldu. kaplumbağalarım bu durumdan rahatsız olmuyor ama sebebini çok merak ediyorum. yardımcı olursanız sevinirim...
 
RE: BULANIK SU

bende de aynı sorun oluyo seratoxivec ve dezenfektan kullanmama rağmen bikaç gün sonra su bi miktar bulanık oluyo. Üstelik kaynatılıp dinlendirilmiş su da kullanıyorum.
 
RE: BULANIK SU

bende dezenfektan kullanıyorum metilen mavisi , ama anlamadım gitti... zaman geçtikçe o kadar bulanıyor ki kapluşları göremiyorum :( 2 haftada bir su değiştirmekten yoruldum.
 
RE: BULANIK SU

Ya ben her hafta değiştiriyordum. Daha güçlü bir filtre aldım. Belki aynı sorunu bir daha yaşamam diye. bir kaç gündür kullanıyorum ama yine de bulanıklaşmaya başladı su.
 
Bir kaç tavsiyem olacak.

1) Yemi elinizle tek tek verin ve su üzerinde yemlerin yüzmesine izin vermeyin. İçindeki vitaminler su üzerine yayılıyor. Bazı kesme şekerlerde çaya atılınca üzerinde yağ bırakır. Yemlerin içeriklerinde yağ ve suda çözünen vitaminler olduğu için bu yağlar suyun üzerine çıkıyor.

2) Vitaminle ıslattığınız yemleri mümkünse kaplumbağalarınızı ayrı bir kabın içine alıp (tabi kaplumbağalarınızın su içerisinde olmasına dikkat edin kuru alanda yem yiyemezler) orada verin.

3) Filitrenizin su çıkışını su üzerine doğru verin ve mümkünse su üzerinden dökülmesini sağlayın. Dolayısı ile sudan hafif olan bu yağlar suya karışacak ve filitre tarafından temizlenecektir.
 
Bu sorun bendede var. Musluk suyundaki kireçten kaynaklandığını düşünüyorum..
Suyu koyduktan 5-6 gün sonra bulanıyor bembeyaz oluyor suyun içi kaplumbagaları zor görüyorum.. İçme suyu kullanmak bu sorunu çözebilir ama oda sağlam bi masraf çıkartır her ay :D
 
Musluk suyu ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Ankara'daki su İstanbul'dan daha kireçli. Ben bir dönem tamamen içme suyu koyuyordum gene oluyordu. Su üzerinde olan hareketi arttırınca sorun azaldı.
 
filtre çıkışını suyun üzerine vermek bulanıklaşma sorununu çözdümü ?
 
Su üzerindeki yağlanmayı çok azalttı. Ayrıca su değişikliği yaparken tamamını değil haftada bir kere ve en fazla yarısını değiştiriyorum. Filitreyi aynı zamanda yıkıyorum. Su değişikliği yaptığımda mavi ilaçtan koyup filitreyi çalıştırmıyorum 1 saat kadar. Sonra filitreyi çalıştırıyorum. Mavi ilaç bakterileri öldürüyor. Filitre çalışırsa etkisi çok azalıyor.
 
filtreyi su yüzeyine çıkarmayı deneyeceğim. çünkü içme suyu koyuyorum suda olan kireçten kaynaklandığını sanmıyorum. yemlere de zaten vitamin koyduğumda dışarı çıkarıyorum kaplumbağaları su da yemiyorlar. en son çare filtreyi su yüzeyine çıkarmak sanırım, teşekkürler
 
Filitre performanslarının iyi olmasına dikkat etmek lazım.

Filitre güçlü olmalı mutlaka, güçlü filitreler akıntıya sebep olacaktır o nedenle akıntı hızını kesecek şekilde su çıkışını ayarlayabilirsiniz, mesela su çıkışını en yakın cama verdirerek bu sorun halledilebilir.
 
suyu değiştirip filtrenin su çıkışını dediğiniz gibi suyun üzerinden dökülecek şekilde ayarladım.. bulanıklaşma bikaç gün içinde tekrar olursa daha güçlü bir filtre alıcam..
 
Bu önerilerim olabildiğince berrak akvaryuma sahip olmak içindir. Bu keratalar balıklardan daha fazla miktarda dışkı ve idrar üretiyorlar, ayrıca verilen yem miktarı düşünüldüğünde su içine ister istemez fazla yem artığı oluşuyor. Yani cam gibi akvaryumlar bizler için biraz hayal gibi :)
 
haklısınız malesef.. 2 gün önce bir kapluş daha aldım, minicik çay kaşığı kadar bir şey, o büyüdükçe artık su 2 kat hızlı bulanıklaşacak sanırım daha güçlü bir filtreye ihtiyacım olacak =) akıntı olmaması için de su çıkışını dediğiniz gibi cama vermeyi düşünüyorum.
 
sudaki çabuk kirlenme su miktarınızın az olmasından da kaynaklanıyor olabilir.. ne kadar fazla su kullanırsanız o kadar geç kirlenme olacaktır.. bir de akvaryum büyükse mutlaka bir dış filtre kullanılmalı suyun berraklığına gözle görülür derecede etki ediyor ve bulanıklık sorununu fazlasıyla çözüyor..
 
su miktarını ilk fotoğrafları ve videoları falan koyduktan sonra gelen eleştirilerden sonra artırdım ancak fazla hoşlanmadılar. sanırım yeni bir filtre alacağım. dış filtreye şuan imkanım yok ama bakalım ilerde biraz daha büyüdüklerinde belki düşünebilirim..
 
Dinlendirilmiş su koyulmalı. Direk musluk suyu konulursa hemen bulanıyor su.
 
oldscout
koyduğun önerilerin 2. maddesine katılmıyorum.
yani kaplumbağaları yemlemek için,su kirlenmesin diye başka bir kaba koymak olmaz.şahsen yemezler diye düşünüyorum stresten ve etrafı tanımadıklarından.yem kendi akvaryumunda verilmeli.yemler ikiye bölünmeli ve küçük parçalar haline verilmeliki parçalamak zorunda kalıp toz yapmasınlar heryeri.
 
bende katılmıyorum yemiyorlar çünkü ben şahsen denedim onları akvaryumdan çıkardıktan sonra geri koyduğunuzda size alışmaları büyük sorun oluyor moraliniz bozuluyor bu kadar iyiyken şimdi hiç yanaşmıyor korkuyor diye. ben ymide ikiye bölüp veriyorum ayrıca.
 
Geri
Üst