Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bulaşıcı Hastalıklar

toprak2817

Bronz 3 Üye
Bir çok insanın tedirgin olduğu “hayvanlardan hastalık bulaşır mı?”sorusunun tam tersi aklıma geliyo uzun zamandır.Hayvan bakmanın sorumluluğunu her açıdan üstlenmek ve dikkatli olmak gerek diye düşünüyorum.Hayvanlardan insanlara geçen bir çok hastalık var evet,kaplumbağalarda en bilineni sanırım salmonella bakterisi.Peki insanlardan hayvanlara geçen virüs ya da hastalıklar var mı?Mesela kabakulak insanlardan nadir de olsa köpeklere,insanlarda yaygın olan Hpv virüsü yine bazı tüylü hayvanlara insanlardan geçebiliyo diye biliyorum örnekler çoğaltılabilir tabi.Peki kaplumbağalarda böyle bir ihtimal olabilir mi?İnsanlarda görülen herhangi bir virüs veya bulaşıcı hastalıklar onlara geçebilir mi?

Sürüngenlerin genel itibariyle bünyeleri bize göre sağlamdır. Salmonella bize zararlı olsa da tüm hayvanlarda bağırsak florasında bulunuyor. Sanıyorum bağırsak sindirimine bir faydası var. Salmonella hayvanlar arası bulaşan birşey. Kaplumbağa gibi sucul ortamda yaşayan hayvanlardan suya dışkıladıkları için insana bulaşması daha kolay.

Doğrudan insanlardan kaplumbağalara bulaşan hastalık konusunda yurtiçi yurtdışı bir veriye rastlamadım ama grip diğer hayvanlara bulaştığına göre böyle bir risk olabilir. Akciğer enfeksiyonu ve bronşit geçirdiklerine göre bu mümkün. Yine de bu iki hastalıkta bulaşıcı değildir.

Bu sebeplerden elleri sabunlamadan hayvanlarla temas etmemek en iyisi.

Cvp: Bulaşıcı Hastalıklar

toprak2817' Alıntı:
Bir çok insanın tedirgin olduğu “hayvanlardan hastalık bulaşır mı?”sorusunun tam tersi aklıma geliyo uzun zamandır.Hayvan bakmanın sorumluluğunu her açıdan üstlenmek ve dikkatli olmak gerek diye düşünüyorum.Hayvanlardan insanlara geçen bir çok hastalık var evet,kaplumbağalarda en bilineni sanırım salmonella bakterisi.Peki insanlardan hayvanlara geçen virüs ya da hastalıklar var mı?Mesela kabakulak insanlardan nadir de olsa köpeklere,insanlarda yaygın olan Hpv virüsü yine bazı tüylü hayvanlara insanlardan geçebiliyo diye biliyorum örnekler çoğaltılabilir tabi.Peki kaplumbağalarda böyle bir ihtimal olabilir mi?İnsanlarda görülen herhangi bir virüs veya bulaşıcı hastalıklar onlara geçebilir mi?

Merhaba,

Hayvanlardan insanlara geçen hastalıklara zoonoz hastalıklar denir. Bunun tam tersi olan ise ters zoonoz hastalıklardır. Günümüzde insanların vahşi veya evcil hayvanlarla çok fazla içlıdışlı olması yüzünden hayvan topluluklarında hastalıklar görülmektedir. 

kaynak1
kaynak2
kaynak3

toprak2817' Alıntı:
Mesela kabakulak insanlardan nadir de olsa köpeklere,insanlarda yaygın olan Hpv virüsü yine bazı tüylü hayvanlara insanlardan geçebiliyo diye biliyorum örnekler çoğaltılabilir tabi.Peki kaplumbağalarda böyle bir ihtimal olabilir mi?İnsanlarda görülen herhangi bir virüs veya bulaşıcı hastalıklar onlara geçebilir mi?

Tekrar Merhaba,

Hpv, kabakulak gibi sadece insanlarda görülen hastalıklar hayvanlara geçmez. HPV'nin açılımına baktığınızda Insan Papillom Virusüdür. Köpeklerde olan Canine Papilloma Virus, Tavşanlarda olan Rabbit Papilloma Virus'tür.

Geri