Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bursa'da su kaplumbagasindan anlayan iyi bir veteriner ariyorum

Artemis80

Yeni Üye
Merhaba Arkadaslar,

ben Aylin. Yaklasik bir buçuk aydir iki tane minicik kaplumbagalarim var. Tello ve Windi. 3.5-4 cm civarindaydilar, simdi biri 5 sm olmustur sanirim. Öteki ise maalesef pek büyüyemedi. Oysa o digerinden daha büyüktü aldigimda. Digeri çok fazla yem yedigi için ani bir büyüme yasadi saniyorum. Bilemiyorum...

Fazla uzatmadan hikayeme geleyim en iyisi ben:) Iki haftaliginda yurtdisina çikmak zorunda kaldim. Esim ilgilendi kaplumbagalarimla. Onlari bir akvaryumda besliyorum, su isiticilari, dis filtreleri, kayaliklari ve kayaliklari isitan Exo Terra Heat Glo adinda bir isiticilari mevcut. Ayni sekilde termometreleri de var. UVB lambasini alamamistim burdayken, yurtdisindan alip getirdim, ancak o da bugün denedigimde biraz yandiktan sonra kapaniverdi. Sorun ne anlayamadim ama yarin gösterecegim. Burdan giderken esime iyice anlattim, yemini, isigini açIp kapatmasini vs. vs. Esim gayet güzel bakti onlara ama son 5 gündür ufak kalan kaplumbagam, yani Tello rahatsizlandi. Esim beni o gün aradiginda, Tello'yu suyun içinde öylece dururken gözleri açik bi sekilde bulmus. Isin ilginç yani, hiç bir sekilde oynamiyormus yerinden ve esim odaya girdigi halde tepki göstermemis. Esim onu alip kayaliklara koymus bunun üzerine ama kayaliklardada ayni sekilde durmaya devam etmis. Sanki hayvan soka girmis gibiymis. Hatta o gün esim resimlerini gönderdi, basi asagiya dogru iyice sarkmis durumdaydi:( Ertesi günü daha iyi olmus ama esim hiç birsey yedirememis. Ayrica sürekli kayaliklara çikiyormus ve esimin diyisine göre, sürekli esniyor gibi bir harekette bulunuyormus.
Ben dün yeni döndüm yurtdisindan, hemen gidip ilgilendim ikisiylede. Tello gerçekten çok durgundu, ne mama yedirebildim ne de eski hareketliligini yerine getirebildim. Tek farkettigim dün, yine kayaliklarda oturuyordu kendisi, gözlerinde sanki böyle beyazimsi birsey vardi. Sanki iltihap gibi ama gözlerini açmasinda hiç bir problem yok, yani gayet rahat açip kapatabiliyor. Hemen ona yanimda getirdigim kaplumbagalar için olan göz damlasindan damlattim. Bu arada en çok ilgimi çeken sey ise su oldu: esim onun sürekli esner gibi bir harekette bulundugunu söylemisti. Ve hakikaten de öyle bir harekette bulunuyor hayvan, ancak agzini tam açmiyor, yani esnemiyor, yarim açiyor ve o an bacaklarini falan arkaya dogru geriyor. Sanki gaz çikartiyormus gibi yada nefes alip vermekte zorlaniyormus gibi yada istifra etmek istiyormus gibi. Ve bu durum 1-2 saniyelik birsey. Ayrica sürekli kayaliklarda, karides disinda birsey yediremedim. Karidestende bugün bir tane yedi, dün de ayni sekilde bir tane yedi. Yüzmesinde bir problem göremedim, agzini açip kapatirken ses de gelmiyor, gözlerini de açip kapatmakta zorlanmiyor. Akciger enfeksiyonundan çok korkuyorum ama emin degilim.

çok uzattim sanirim:) Asil soruma geleyim...

Bursa'da bildiginiz iyi bir veteriner hekim var mi? Suana kadar iki tane veteriner hekimin sitesinde egzotik hayvan yaziyordu. Biri Ümran Senkal (Pet-Line Veteriner Kligini), öteki ise Gökmen Aydin (Ada Veriner Klinigi). Ama emin degilim, belki aranizda Bursa'da yasayan ve su kaplumbagasi besleyen arkadaslar vardir. Sizlerin bildigi iyi bir veteriner hekim varsa Bursa'da olan, lütfen bana yazin. Inanin çok zordayim, yarin ilk is ikisinide veterinere götürmek olacak.

Cevaplarinizi sabirsizlikla bekliyorum...

Sevgiler...

Aylin

Geri