Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Buyrun DIY Dış Filtrem

banyoterligi

Bordo Bereli
Merhaba arkadaşlar, dış filtre yapımını biliyorsunuz.

Malzemeler: 5 litrelik turşu bidonu, 2 m hortum, hortum birleştirme aparatı, elyaf, sünger, bioball, seramik ve atman at 103 kafa motoru kullandım.

İlk olarak filtrenin içine motor koydum. Akvaryumdan vakumlamak gerekt suyu. 1-2 defa ağzım suya değdi. Hızlı çekmediğim için filtreyede su yavaş doldu dolayısıyla debi de çok düştü. Çıkartırken odamı su bastı filtre taştı.

O sinirle bende 60 cm akvaryum kapağımı 50*50*50 lik akvaryumun üstüne koyup filtre yaptım.

Çalışma prensibi: Kafa motorundan aldıgı suyu bidonun üstünden basıyor. Filtre malzemelerinden geçen su alttaki çıkış yerinden akvaryuma akıyor.

Alt çıkış yerinde su kaçırma yaşadım. Bantla onun üstesinden geldim. Bu seferde üst kapaktan sızdırma yaşadım. Yarın da kurulayıp ona çözüm bulucam..

Buyrun fotoğraflar:

Akvaryumum, 125 litre. 1-2 saat önce kurup dış filtremide bugün tamamladım

mailto:/11/y/djy91.jpg

mailto:/11/y/djyb1.jpg

mailto:/11/y/djycd.jpg

Suyun temizliği gayet iyi derecede, dipteki pislikleri 2 kaplumbağayı saldığımda suya yaptılar. Dip temizliği 10 gün sonra :)

mailto:/11/y/djyd6.jpg

Suyun çıkış yeri, kafa motoru en düşük ayarında. Şuan 1 litrelik şişeyi 10 snde doldurdu. Debisi sanırım 360 litre. En düşük ayarında olduğunu tekrar belirteyim.

mailto:/11/y/djyfz.jpg

Cvp: Buyrun DIY Dış Filtrem

Arkadaşlar 35 kişi okumuş , fikirlerinizi de alırsak çok iyi olabilir el emeği :)

O kapak o akvaryumun degil dimi Mert. Akvaryum camlarina yuk binipte tehlike yaratmasin. Sonucta 5.5 - 6 kiloluk bi yuk biniyo cama

O kapak 60 cm uzunlugundaki eski akvaryumun kapağı, bu akvaryumun uzunlugu 50 cm. Tam ortaladığım için bir tehlike yaratmadıgını dusunuyorum ama gene de haklı olabilirsin Selim abi, normal dış filtre gibi yerden su bastım ama suyu vakumlamak zorunda oldugumdan az debi geldi böyle daha iyi sonuc aldım

Mert, konumlanması tam olsada ağırlık ağırlıktır. Akvaryum cam kalınlığın limitin üzerindeyse sorun olmaz, ama limitteyse hiç riske girme.

Akvaryum 50*50*50 125 litre, 6 mm camdan. Limit olayı nedir bilmiyorum? Birde su seviyesi şuan 39-40 cm yükseklikte Emre abi, fikirlerini bekliyorum

Bu akvaryum minimum 5 mm camdan yapılmış olmalı. Seninki azda olsa daha kalın olarak güvenlik yönünden biraz daha iyi. Ancak çok çok rahat yük bindirilmesini tavsiye etmem. Zayen kuru alan cama azda olsa yük bindiriyordur. Suyun seviyasinin az olmasının akvaryumun dayanıklılığına bu konularda hiç bir etkisi olmaz. Cam kalınlığı ölçülere göre belirlenir. Suyun basıncı önemlidir ama camın kendi ağırlık ve esnemeye karşı güç uyguladığını da unutmamalı.

Filtreyi indirmen en iyisi. Yukarıda durması gerekiyorsa akvaryumun yanına kitaplar koyup onun üzerine filtreyi koyarak yüksekliği aynı şekilde yapabilirsin. Tabi birde filtrenin giriş çıkış uçları önemli. Sen dış filtreye göre ters mi dizayn ettin? Yani akvaryuma giden temiz su alttaki deliktenmi çıkıyor.

Cam kalınlığı 6 mm. Akvaryumcular maximum yüksekliği göre ayarlıyor cam kalınlıgını. Mesela 70*60*60 avaryum yaptırmayı sormustum. 6 mm cam olmaz dedi. Sonra kaplumbaga diyince o zaman 40 cm yükseklikden fazlasını dolduramazsın kaçcağını düşünerek o zaman olur demişti adam.

2 tane filte yaptım. Birincisi kafa motoru kapağın altında. Kapakta 2 giriş var. Akvaryumdan gelen kirli su bidonun altına uzanıyor ordan sırasıyla malzemeden geciyor kafa motorunun basış gücüyle temiz su cıkısından cıkıp akvaryuma akıyor. Yerden bu şekilde çalıştırılır aynı dış filtre mantığı.

Bunu yaptıgımda akvaryumdan suyu cekmek gerekıyor bıdona dolması ıcın 2 kere agzıma degdı su. + Hızlı cekmedigim icin suyu yavaş aktı debisi.

2 ci olarak bu sistem de kapakta ve bidonun altında delik var. Kafa motoru akvaryumdan suyu alıp hortum aracılıgıyla kapagın ustunden suyu icine akıtıyor. Üstten dolan su süzülerek alttaki su cıkısından cıkıp akvaryuma akıyor.

Umarım anlatıcı ve yardımcı olabilmişimdir :) Masamın ölçüleri genişliği 52 oldugundan kitap koyucak yer kalmadı. Problem yaşarsam ona da bir çözüm bulacagım

Akvaryumcular maliyetten kaçmak için cam kalınlığından kısarlar. Biz zaten kaplumbağa akvaryumlarının kuru alan ve sert darbeler için ideal ölçülerden daha kalın olmasını öneriyoruz. Benim akvaryum imalatçımda her ihtimalde uygun kalınlığın üzerine çıkarak işi garantiye alalım dedi.

70*60*60 akvaryumun ne olursa olsun cam kalınlığı en az 7 mm olmalı. Ki bu yan camlara su dışında yük binmeyecek ve kuru alan olmayacak bir balık akvaryumu ise. Yani bana göre 8-10 mm den aşağı olmamalı. Su daha az konulacaksa 6 mm olur mantığı kesinlikle olmaz. Bahsettiğim gibi sadece su hacmi belirlemiyor cam kalınlığını. Hatta ben 70 cm yükseklikteki akvaryumumu tam kapasikullanıyorum. Adam bu anlamda çok hatalı yönlendirmede bulunmuş. Ayrıca o zaman ileride bunu balık akvaryumuna geçsen kullanamazsın yada başka akvaryum yaptırıp bunu bir balık besleyene satamazsın.

Filtrelerin verimli çalışmasına sevindim. Ancak dediğim gibi bence yeri uygun değil.

Şimdi yanlış anlatmış gibi olmayım da bu sorduğum yerde izmirde gerçekten ünlü olan akvaryum imalatcıları. 6 mm cam olayı suyu 40 a çekersen olur demişti ama ilk başta sanırım eksik yazmışım 8 önermişti. Bu ölçülere tutup 10 mm de yaptırırm daha güvenli olur.

Bu arada filtre konusunda bir iki gün sonra birşeyler düşünebilirim, umarım sorun çıkartmaz. Hafif sızdırma yapıyor çünkü akvaryumun üstünde olması daha iyi, veya daha kücük bir kaba mesela 2,5-3 litrelik gecebilirim ama malzeme secenegim azalır.

Mert, yanlış anlatmadın. İmalatçıya karşı fikrim o ölçülere su az olacaksa 6 mm uygun demesinden kaynaklandı. Ben senin ve akvaryumun sağlamlığı için bu önerilerde bulundum.

Her pet shop farklı ve bir çoğunun para kazanma hırsından kaynaklı hatalarını sürekli paylaşıyoruz. Akvaryum imalatçılarıda müşteriyi kaçırmamak için farklı davranışlarda bulunabilir. Bence her zaman kendi araştırmamızı tamamen yapıp adama ölçü ve cam kalınlığını vererek sadece fiyatta pazarlık etmek gerekir. Satış yapmanın en iyi yöntemi uygun müşteriye uygun fiyatı bir kaç ikna yöntemiyle kabul ettirmektir. Yani adam ölçü şu kadar yeter, cam kalınlığı şu uygundur dememeli. Ben akvaryumlarımı bu şekilde yaptırdım. Sadece detaylarda alternatif seçenekleri olan fikirler aldım, ancak bunlarda da kararı ben verdim.

Dediklerine aynen katılıyorum ama sonucta 8 mm yapsa daha cok para alıcak ama bu işin ticareti tabi ki. Bu arada tedaviye başladıgımzda 4 cm olan kabuk boyu 20 günde 0,5 artarak 4,5 cm olmus iyi bir gelişme mi? Allah nazalardan korusun :)

Hasta olan hayvanın bununla mücadele esnasında gelişimi kısmen yavaşlar, ama seninki boy atmış. Gayet iyi bence :)

Geri