Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Büyük kaplumbağa küçük olanı yer mi?

punks not dead

Yeni Üye
arkadaşlar; Yaklaşık beş yaşlarında sağlıklı ve güzel bir dişi kaplumbağam var. adı 'canavar'. İşyerinden bi arkadaşıma iki yumurcak hediye gelmiş (ölüm fanusunda). havalar soğuduğu için özellikle bir tanesi çok hasta olmuş. vs vs... bana verdi bi hafta kadar önce. iki günde ikisi de eski cinliklerine kavuştular.
bu sabah herzanman ki gibi yemledim ve işe gittim.
ama geldiğimde bir tanesi artık teraryumda değildi. Kurualan yerle bir olmuştu. kaçmış olabilir (ki kaçamazz) bütün evi aradım;yok. benim canavar elimden büyük (ki ben 34 yaşında bir erkeğim). canavar ufaklığı yemiş olabilirmi? bu arada teraryum da da iç filtrede de kurualanda da hiç bir kalıntı, iz yok. olmuş olabilirmi ki böyle bişii???

Moderatör tarafında düzenlendi:
RE: büyük kapmulbağa küçük olanını yermi???

yemiş olsa kabugunu yiyebilecegini sanmıyorum : ) küçük kaplumbağa kacmıs olsa gerek. gecmiş olsun, evi iyice arastırın , bi süre bastıgınız yerlere dikkat edin .

Büyük kaplumbağanız en fazla miniğin etlerine zarar verebilir , yemesi olanaksızdır.Kuru alanda Legendgirl'ün de dediği gibi üst üste çıkıp kaçmış olabilir.Benim de birkaç kez başıma gelmişti.Evin içinde şu anda geziyor olabilir.Evinizi kontrol edin derim.Ayrıca küçük ve büyük kaplumbağalar beraber yaşayamaz.Büyük kaplumbağalar küçüğe genelde zarar verir.Kendi yuvasını ona karşı korumaya çalışır.

Düzenleme:Kusura bakmayın bir an sizi Gonzimmm sandım.Yazımı düzenledim.

teşekkür ederim arkadaşlar. o günden beri dikkatli yürüyorum evde, heryeride dinliyorum. bazıları olabilir diyor bazıları olamaz... diğer ufaklığı zaten ayırmıştım. şimdi bir sistem daha kurmam gerekecek.

Büyük kaplumbağanızın kaç litrelik bir paludaryumu var?Büyük kaplumbağanın yanına küçüğü gelince çok zahmet çıkarıyor.Ya küçükler büyüyünceye dek ayrı bir yerde bakılacak (Ama büyük kaplumbağanın küçüklere yine de zarar verebilme ihtimali ortadan kalkmıyor , yabancı kaplumbağayı paludaryumlarında rakip ve düşman olarak görüyorlar.Sadece kuvveti artık büyüye yetecek hale geliyor.) ya küçüklere devamlı kalacakları büyüdüklerinde de orada bakılacakları ciddi ve büyük bir paludaryum daha oluşturmak gerekiyor ya da şu anda kaplumbağası henüz pek büyümemiş ve ona en iyi şekilde bakabilecek büyük bir paludaryumu olan birisine verebilirsiniz.

hayır yaa, maalesef bulamadım. ama yumurcaklar iki taneydi.
benim sistem yaklaşık 180-200 litre (90*40*45) aslında yeterli bana hala, ama canavar büyüdükçe daha da fazlasını istiyorum onun için (her ne kadar yamyam da olsa)
sanırım daha büyük ve keyifli bi sistem kurucam onun için. halihazırdaki de huysuz'a kalıcak
ilginize teşekkür ederim arkadaşlarr...

Geri