Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

büyük plastik kapta bakılır mı?

rıfkı35

Bronz 2 Üye
ya ben dört köşe baya büyük yokuşu olan plastik kaplarsan alsam onlarda zararlımı ama baya geniş

Edit tubidik: Başlıkta acil yardım gibi kelimeler kullanmak yasaktır.

RE: büyük kap acil bakın

plastik zararlı deyip duruyolar ama

küçüklere demiyorlarmı hani ısıtıcı konulamıyor falan filan die

bilmiyorum ki yine de sen öteki üyelere sor

Ama şunu da düşünmek gerekirse, onlara soralım azıcık suda yüzmek ister mi ki ısıtıcı filtre olsa da o zaman kapta yüzecek yer kalmaz put gibi yerinde kalır yavrucak... O yüzden akvartyum olunca hem yüze yüze büyümesi hızlanır sağlıklı olur.... O büyümeyen kapluş saçmalığı da zaten o küçük kaplarda azıcık suda azıcık yemekle yaşayan kapluşların yaşadıkları sonucu ortaya çıktı... Zaten kapluşlar hemen öldü... Kimse büyüdüklerini anlayamadı... Kaplumbağa büyümez dediler. :D

Büyük plastik kap dediğinizi biraz tanımlarmısınız. Ölçüleri, tipi, formu v.s.

Benim imzamda olan plastik kap içine ısıtıcı sığmayan, filitre konulmayan, kısaca gerekli ekipmanı koyarak bakımı gerçekleştiremeyeceğiniz kaplar.

Eğer biraz daha para biriktireyim sonra daha iyi akvaryum koşulu hazırlarım. Şimdilik kaydı ile idare ederim mantığı ile hareketle mesela 40 cm kadar yüksekliği olan yaklaşık 50-60 cm uzunluğu ve 40 cm gibi genişliği olan beyaz ve şeffaf plastik, mutfaklarda kullanıma uygun (genelde tekerlekli olur) kaplardan bahsediyorsanız olabilir. Onların içine ısıtıcı filitre konulabileceği gibi ısınma alanı da yapabilirsiniz. Işıklandırabilirsiniz.

plastik kap büyük de olsa bir akvaryumun yerini tabi ki tutamaz ama imkanınız yoksa Zekeriya Bey in dediği gibi büyük kaplardan (içinde ısıtıcı ve filtrede kullanmak şartıyla) edinebilirsiniz. düşündüğünüz plastik kap hakkında daha ayrıntılı bilgi verirseniz yardımcı olabilirz..

93723_buyuk.jpg

kesinlikle kullanılmaması gereken ve hayvanları ölüme götüren petshopların kaplumbağa ile beraber sattığı bu kaplar bizim bahsettiğmiz.. kaplumbağaya eziyete sebep olan ve sonunda da hayatına mal olan kaplar..

tabi ki hayır ama ölçüleri benim akvaryumdan büyük olduğu kesin benim akvaryum 30 cm lik küçük bir akvaryum o kap 50 cmgenişliği eni 30 cm yüksekliği 30 cm civarı üstü kapaklı...

Edit alcatraz:Kısaltma yaparak konuşmayınız.

Güzelmiş.. Plastik kap deyince ilk önce aklımıza lüm fanusu geldi... Ama şimdi rahatladım ben... Onun içine filtre ısıtıcı da girer, kuru alan da yapılır, bol su da konulur... Benim akvaryum gibi boyutları... En azından büyük bir akvaryuma geçene kadar bayağı bir süre en az 1 yıl falan işinizi görebilir...

bence alma plastik tabi pek bilgim yok ama alma bence zararlı olabilir yine de sen bilirsin:s

cahide' Alıntı:
Güzelmiş.. Plastik kap deyince ilk önce aklımıza lüm fanusu geldi... Ama şimdi rahatladım ben... Onun içine filtre ısıtıcı da girer, kuru alan da yapılır, bol su da konulur... Benim akvaryum gibi boyutları... En azından büyük bir akvaryuma geçene kadar bayağı bir süre en az 1 yıl falan işinizi görebilir...

ya bende onun için diyorum ama biraz büyüsünler şimdilik gerek yok daha küçükler zaten belkide almam çünkü büyüsünler akvaryum alırım biraz daha büyük

Plastik kap ile ilgili olarak bir hatırlatma yapayım size. Plastik kaplar üretilirken geçirdikleri aşama ve kalıptan gelen zararlı maddeler gereği zehirlenmeye sebep olabilirler. Onun için aldığınız kabı çok iyi yıkamanız, ardından havalandırmanız tekrar yıkamanız gerekli. İyi yıkama ve dezenfekte etmek için tuz kullanın. Tuz ile ovmayın tuzu iyice eritip tuzlu su ile iyice yıkayın.

evet Zekeriya Bey in dediği gibi dezenfeksiyon ve temizlik olayına dikkat etmeniz gerek.. ilerde zaten akvaryum almayı planlıyorsanız bir süreliğine o kabı kullanabilirsiniz tabi ısıtıcı filtre ve kuru alan da olması şartıyla.. plastiğin uzun vadede doğurabileceği zararlarda bulunmaktadır fakat zaten o kadar uzun süre kullanmayacağnızı sanıyorum.. estetik açısından da, kaplumbağalar açısından da ilerde o kaptan daha büyük bir akvaryum edinmeniz çok güzel olacaktır.. zaten bakım şartları iyi olduğunda kısa sürede büyürler bir kaç ay sonra o kabın da ufak geleceğini söyleyebilirm şimdiden :)

Ben seyahatlerde ve şehir dışına çıkacağım zaman 50 litrelik şeffaf plastik portatif akvaryumla ya bir yakınıma bırakıyorum yada yanımda götürüyorum.Plastik derken kaliteli (İkeadan aldım Bauhaus tada mevcut değişik litre ve ebatlarda var)içine ısıtıcı ve iç filtremizi rahatça koyabilir yapıştırabilirsiniz karasal aln olarak çapraz koyabileceğiniz kenarları tıraşlanmış cam uygun genişlik ve uzunlukta yüzeyini halı altı kaymaz ile lastiklediğinizde harika bir kuru alan.Tavsiye ediyorum gayet kullanışlı ve sağlıklı.

Arkadaşım bende 1-2gün sonra seninkinden daha büyük bir kap alıcam içinede her türlü malzemeyi koyucam ısıtıcı-filtre-spot lambası-kuru alan hepsini alıcam

yav şu ölüm fanusu kavramı nedir ?

Petshopların kaplumbağaları satarken kaplumbağa evi diye verdikleri o plastik kaplar ölüm fanusu denilen. Çünkü o plastik kaplarda kaplumbağalar birçok hastalığa yakalanıyor hatta ölüyorlar...

saol kardeşim sanırsan bende onlardan kullanıyorum 9 tlye aldım berbat bişi 1,5 senedir hayvanıma işkence etmişim demekki
yarın değişecek herşey...

Bende o kaplardan birini almıştım kaplumbağalar hakkında hiç bilgim olmadığı için. Alır almaz nette araştırayım dedim, iyiki de araştırmışım. 2 gün içinde küçüğüm akciğer enfeksiyonu oldu. 3. gün küçük de olsa bir akvaryum edindim, ısıtıcı ve lamba aldım. Bir süre öyle idare ettik. Şimdi yeterli büyüklükte bir akvaryumdalar, ısıtıcı, lamba, iç motor var akvaryumlarında. Allah izin verirse bu ayın sonuna doğru uvb lamba da alıcam. Petshopçunun dediği gibi o plastik kapta besleyip günde 2-3 tane yem (karides) verseydim çoktan ölmüş olurlardı herhalde :((

Geri