Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Canım Kuşum Seni Çok Özleyeceğim......

SfBayyurt

Taç 5 Üye
4 aydir fakülteye gidip gelip hastaligini tedavi ettirmeye çaliştigimiz minik kuşumu kaybettim.
Daha 1 yaşindaydi ama sanki yillardir benle gibiydi,tek arkadaşimdi..
En zor zamanlarimi onunla atlatmiştim:(
Kalsiyum eksikligine bagli ''hipokalsemi'' diye bir hastalikmiş meger semtimdeki veteriner en son dogru teşhisi koydu.
Hastaliga bagli geçici körlük vardi.
İlaçlar etki edince enerjisi gelmeye başladi ve uçmaya başladi
Görmedigi için de duvarlara çarpti sık sık,,
Biz iyileşecek diye sevinirken çarpmalarin derecesini ölçemedik
Ertesi gün akşam da önce kismi felç geçirdi sonra da ellerimde can verdi
Çok üzgünüm
Dişari çikarmasaydim uçmasaydi sürekli çarpmasaydi belki de ölmeyecekti
Çok suçlu hissediyorum
Yazilar anlamsiz kaliyor acimi tarif edemiyorum....

Başın sağ olsun, kuşların kaybı beni daha çok üzüyor :(
Her zaman detaylar aklımıza gelmiyor. Hayvanda görmediği halde inatla uçmaya çalışmış, korkup bir köşede durmamış.
Mürekkep balığı kemiği yok muydu?

Bende gerçekten çok üzüldüm başın sağolsun ama sen isteyerek yapmadın iyiliğini düşündün hayvanın kendini suçlu hissetme tekrar başın sağolsun :(

Bende gerçekten çok üzüldüm başın sağolsun ama sen isteyerek yapmadın iyiliğini düşündün hayvanın kendini suçlu hissetme tekrar başın sağolsun :(

Cvp: Canım Kuşum Seni Çok Özleyeceğim......

Başın sağolsun, kayıp için çok üzüldüm bende bir kuşumu kaybetmiştim insan çok etkileniyor.
Kendini suçlama, sonuçta biz bile sadece buradaki paylaşımlarından hayvanlar için gösterdiğin özveriyi çok iyi biliyoruz sen kendini daha iyi biliyorsun elbette ki bilinçli olarak sebep olmadın.

başın sağolsun semiha. mürekkep kemiği yok muydu emrenin dediği gibi. aslında kuşlar için sağlıklı olan bu kemik; gaga taşları sadece gagayı bilemede kullanılıyor. kullanışlı gözükse de yiyemiyorlar, kemiği ise yiyorlar. 1 yaşında kalsiyum eksikliği olması da ilginç.

Başınız sa olsun.Veteriner hekimler her zaman doğru teşhisi koyamıyolar.Ne de olsa hayvan insan gibi derdini anlatma yetisine sahip değil.

Çok teşekkür ederim arkadaşlar hepinize teker teker...
Çok sarsildim
Ben annemi de kaybettigim için kaybin nasil bişey oldugunu biliyorum ve bu aci da ona çok yakin...
Balik kemigi kesinlikle olmasi gereken birşeymiş ben mineral taş koymuştum ama yerini tutmuyormuş
Kafasini çarpiyordu ama ona ragmen uçmak istiyordu belki de hastaligi iyiye gidiyordu ama çarpmalarin etkisiyle ertesi gün fenalaşti bilmiyorum
Keşke kafese simsiki kapatsaydik da kafasini çarpmasaydi
Nasil çarpişlarini dikkate alamadik kendime inanamiyorum normalde çok pimpirigimdir,,
Bu yüzden suçlaniyorum harab oldum...

Esasinda ilk belirtiyi geçen yil mayista vermişti ama anlaşilmadi ani bi kisa süreli hareketsizlik yaşadi sonra düzeldi
Çok sinsi ilerliyormuş bu hastalik
Fakültedekiler anlayamadi diyecek bişey bulamiyorum onlara artik!

Mürekkep baligi kemigi çok önemliymiş bilemedik
Bu konu okuyanlara ders olsun:(

başın sağolsun. aileden birinin kaybını hiçbir şey tutmuyor. kuşa yaşarken iyi bakmışsın bu derman olur sana. hayvanın çarpma ile ölmüş olduğu belli değil kalsiyum eksikliğine bağlıda olabilir, başka bir şeyde. bu bilinmez. baksana hekimlerde geç anlamış. er geç hepsi bir zaman gelecek ölecekler. zaman buna ilaç oluyor.

Tesellin için teşekkür ederim Cem.
Dediginde haklisin tabi ki bir gün ölecekler
Düşünüyorum veterinere ölecegi akşam bi kaç saat önce götürdügümüzde sersemliginin çarpmalardan ve yüzünün gözünün şiş oldugunu söyledi
Ölüm sebebini ertesi gün sordum travma tetiklemiş olabilir dedi
Sonra eşimi arattim o da sorsun diye, bu sefer de kötü çarpmiş ama çarpmadan olsaydi bulgular hemen kendini gösterirdi dedi
Kafam karişti,,
Kismi ve sonrasinda da tüm felçle ölüme sebep oluyormuş hipokalsemi

Ölmeden hemen önce felçti; beyni sarsilmiş gibiydi sanki gözü hizla oynuyordu ben de bu sebepten çarpmadan mi acaba dedim

Kuşkular kuşkular :(

kuşların canı çıkarken gözlerini hızlı açıp kaparlar. kalsiyum eksikliği hatırladığım kadarıyla kalbide zayıflatıyor. felç olmada bununla alakalı. bu beyin denen organ öyle bir şeyki yaşamak için gereksinimi olan şeyleri organları feda ederek sağlıyor. hayvanın çarpması da kemiklerin zayıflığı yüzünden olmuş.

Gözünde hastaliga bagli geçici körlük vardi Cem; hekim zamanla geri gelir demişti
Bu yüzden görmese de uçmak istiyordu
Aylardir enerjisiz halsiz hayvan uçmak isteyince ve kipir kipir kafeste dolaninca sevindik çarpmalar dikkatimizden kaçti
Hastalik ileri derecede kismi felç yapip öldürürmüş
Hastaliktan olabilir ölüm sebebi tabii ki
Ama çarpmalar nedeniyle ertesi gün öldüyse diye düşünmek bile mahvediyor
Kudursaydi da çikarmasaydim kafesten diyorum
Ufacik hatanin bedeli çok agir oldu eger öyleyse sebebi

bence hiç sebep arama kafestede olsaydı da yaşayacağının garantisi olmayabilirdi. şöyle düşün hayvan fazla acı çekmedi. tedaviye cevap versede tam düzelme şansı yakalayamayabilirdi. bazen hasarlı dokuların iyileşme durumu olmuyor. hayvan yaşayıp yarım kalacağına böylesi daha iyi en azından defalarca üzülmektense bir defa üzülüyorsun.

Dogru aslinda ama işte her zaman hayvanlarimiz ölünce suçu kendimizde arariz ya bu da öyle bişey demek ki

Ölüm saati o saatmiş sebep bu olmasa başka bişey olurdu belki de

Böyle düşününce biraz duruluyorum ama içim yangin yeri :(

Bazen olumlu gördüğümüz birşey o sevinçle başka ayrıntıları farketmemizi engeller. Uçmasının verdiği heyecanla o konuya dikkat etmemiş olsan bile hayvanın ömrü çok azmış belliki. Cem e bu konuda katılıyorum. Kendini yıpratma. Çarpma konusunu ihmal olarak algılama bahsettiğim gibi bu bir yanılgı.

Kuş beslediğim için biliyorum o yapay gaga taşları uyduruk birşey. Mürekkep balığı kemiğinden şaşmasın kimse. Zamanında bu taşlar ilk çıktığında benim kuşu kontrole götürdüğüm hekim aman onlara bulaşma, kemikten şaşma demişti.

Malesef biz de bunu çok geç ögrendik
Tesellin için teşekkür ederim Emre
Ufak bi ayrinti ama önemliydi dikkatimden kaçmasini hazmedemiyorum

Geri