Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

cem bey keşke kaplumbağa veterineri olsa

Murat kütük

Bronz 5 Üye
cem bey sayesinde kaplumbağamı tedavi edebildim herkeze yardım ediyor bunun için teşekkür ediyorum kendisine keşke kaplumbağa veterineri olsa:):):)

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Teşekkür ederim. Önemli değil yaş mefhumum yok. Nasıl hitap ederseniz.

Bende yeğenlerime hediye edilen kaplumbağaları sahiplenerek başladım. Bir tanesinin akciğer enfeksiyonu sebebiyle ölmesiyle bu forumla tanıştım. O günden bugüne yurtiçi yurtdışı kaynakları inceleyerek ve kendi hayvanlarımı bir nevi kobay niyetine kullanarak bilgilerimi geliştirdim. Tedavi olayı ise bir noktada zaruri oldu. Egzotik hayvan konusunda deneyimli hekim olmaması ve mali sıkıntılar yüzünden hekime gidememe durumları (ekipmana bile kaynak ayıramayan öğrenci arkadaşlarımız çok). Nihayetinde bir hayvanım kulak iltihabı olunca hekime gittim. Önerdiği yöntem hem bana hem hayvana eziyet gibi olunca alternatif tedavi çözümleri ile tedavi olaylarına başlamış oldum. Bunda başarı sağlayınca aynı yöntemi akciğer enfeksiyonunda da arkadaşlara önerdim. O dönem monodoks kullanılıyordu ama hap şeklinde olduğu için dozaj ayarı yoktu. Birkaç ilaç denemesi sonrası gentamisinin tedavide olumlu sonuç verdiğini görünce bundan devam ettik. O zaman gentanın yüksek oranlı ampul ilaçlarını kullanıyorduk. Bunlar kırmızı reçeteyle satılmaya başlayınca mecbur göz damlasına döndük.

Olumlu çok netice aldık. Kayıplarımız akciğer enfeksiyonunda son safhada gelen hayvanlar oldu. Öleceklerini bildiğim halde yine de arkadaşlar tedavi sürecinde deneyim kazansın diye tedavi uygulattım. Bu diğer hayvanlara daha bilgili bakmalarını sağladı. İki arkadaşımız götürdükleri hekimin bizim forumu açıp okuduğunu söylemişti.

Tabi cerrahi müdahale gerektiren durumlarda bulunduğu şehirlerde varsa konusunda uzman hekimlere yönlendiriyoruz. Forumda işinin ehli hekimleri kaydettik. Arkadaşların gidip memnun kaldıklarının da tel ve adreslerini kaydediyoruz yine.

Kimse gereksiz masraf yapmasın diye çok çeşit yem alıp çöpe attığım oldu. Gereksiz ekipmanlar oldu.

Etkisini öğrenmek için kendime salmonella bulaştırdım.

Hayvanlar aşırı büyüyüp artık akvaryum zulüm haline gelmeye başladığında üresin (ben üretmiyordum) doğal hayatına özgü bir yaşam yaşasın diye bir arkadaşımıza götürdüm. O bahçesinde bir ortam kurmuştu. Kışında kış uykusunda duracakları kulübesi var.

Artık arkadaşların denedikleri ürünlerde olumlu sonuç alanların kullandıklarını öneriyorum. Özellikle yem konusunda; fiyatlar öyle arttı ki arayışlara yöneldik.