Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ceximin kabuğu.

Cex

Bronz 3 Üye
Kabuğunun en alt kısmında bir anormallik var sallanıyor :/
Sorun nedir sizce ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: Ceximin kabuğu.

Herhalde kuyruk kısmındaki kabuğu söylüyorsunuz.Yavru kaplumbağaların kuyruk kısmındaki kabukları yumuşak olur.1-2 yaşından sonra orası sertleşir.

Kuyruk kısmında yumuşamadan bahsediyorsanız yavru kapluşlarda oluyor genellikle Meriç beyin de ifade ettiği gibi. Düzenli beslenme, kalsiyum ve güneşlendirme ile toparlayacaktır.

Evet kuyruk kısmından bahsediyorum , peki şu beyazlıklar ?

Benek gibi birkaç yerde olan beyazlıklar yumuşak mı, dokunduğunuzda kabukta en üst kat kalkmış gibi mi duruyor yoksa kabuğa ait bir yara gibi mi ya da pamuksu bir dokusu var mı?

Şimdi baktım da sanki kabuğunun altında o beyazlıklar çünkü hiçbir şekilde bir kabarıklık yok yiçbir yumuşağımsı kayganımsı bir doku da değil acaba kabuk değişimi mi ?

Eğer kokma,pamukumsu doku veya yumuşama yoksa büyük ihtimalle kabuk değişimidir.

Bebek kaplumbağalarda da kabuk değişimi görülebiliyor yani

Evet bence de plakaların kenar köşe kısımlarında kabuk kalkıyor altına su ya da hava girip böyle görünüme sebep oluyor. Tabii bu beyazlıkların takibini yapın eğer pamuksu doku oluşur ya da yara gibi görünmeye başlar ise, koku oluşursa siz de tedaviye başlarsınız ama ben de Meriç bey gibi kabuk değişimi olduğunu düşünüyorum.
Tabii bu kabuklar kenardan köşeden ufak katlarla kalkıp büyüyor, plaaka plaka dökülerek kabuk değişimi şu an çok erken :)

''Evet bence de plakaların kenar köşe kısımlarında kabuk kalkıyor altına su ya da hava girip böyle görünüme sebep oluyor'' bu cümle bana gayet olağan ve mantıklı geldi , teşekkürler arkadaşlar.

Birde ne tür ana yem tavsiyeniz olacaktır ayrıca devit3 vitaminini şuan kullanmalı mıyım mürekkep balığı kemiği ile ?

Mürekkep balığı kemiği gibi kalsiyum kaynaklarını her daim kullanın :) Dvitaminini güneşlendiriyorsanız ek damla olarak vermenize gerek yok. Ana yem sera raffy p ve/veya tetra reptomin iyidir.

Pekala , teşekkür ediyoruz sizlere :))[/align]

Rica ederiz.Kabuk değişimlerinden akvaryumun içine sırtına kaşıyacak şekilde bir kaya koyarasanız iyi olur.Sırtlarını kaşırlar :) Yoksa filtrenizi veya ısıtıcınızı akvaryumdan çıkmış olarak görebilirsiniz.Gerçi daha çok küçük gücü yeter mi bilemem :)

Bende diyorum Cex neden sürekli filitrenin arasına girmeye çalışıyor diyorum :D Demekki kaşınma ihtiyacını gideriyormuş , onu elime alıp kaşısam uygun olur mu acaba ?

Kendiniz de kaşıyabilirsiniz ama kapluşunuz büyük ihtimalle korkacaktır. En iyisi ona kaşıyabileceği ortamı sağlayıp kendi haline bırakmak :)

Demin denedim kaşımayı :) Elimi akvaryuma soktum onu yakaladım narince sonra sudan tamamıyla çıkarmamak suretiyle hafif masaj tadında kaşıdım sanırım hoşuna gitti ilk önce kaçmadı kafasını felan kaldırdı , sonra ufak bir adım attı bende kuşkulandığını düşündüm ve hafifçe suya bıraktım :)

Ben Süleman için kaya koydum.Bazen korkuyorum patır kütür sesler geliyo.Ama sizin kaplumbağanız o kadar ses çıkaramaz heralde.Süleman 2 yaşında olduğu için her yeri sallıyo bazen akvaryum kırılıcak zannediyorum :D

Geri