Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Chelydra (Snappingturtle)

MissSevda

SKF Delisi
Türleri tanitmaya devam :)

Uyari: Bu kaplumbagalar hobbye yeni baslayan insanlar için uygun bir hayvan degil

Chelydra

Chelydra serpentina serpentina
Chelydra serpentina osceola
Chelydra serpentina rossignoni
Chelydra serpentina acutirostris

mailto:/albums/ww123/Forumcu/b6.jpg

kuzey Amerika ve canadada yasarlar.

Evde bakimi.

Yavrular için su seviyesi 7,5 - 15 cme kadar çikarilabilir, çok hizli büyüdükleri için önceden büyük akvaryum almak daha kolay olur. Tüm Chelydra türleri tabanda yürüdükleri için akvaryumun bir tarafindaki kumu cogaltmak gerekir kafalarini uzattiklarinda zahmet çekmeden nefes alabilmeleri için. Yine her türde oldugu gib bu türlerde de kuru alan ve uvb spot yapilmasi gerekir. Floresanli isikta tutulmasi gerekir.

Ne yerler?

Yemleme sirasinda çok dikkat edilmesi gerekir fazla yem verilmemelidir çünkü Chelydra çok cabuk sismanlayan kaplumbagalardir. Bu etcil kaplumbagaya yengeç, börtüböcek, Balik, solucan, Pinkies (yavru fare) verilebilir. (habitatlarinda bazen kaplumbaga bile yedikleri oluyor). Kalsiyum çok önemli mürekkep baligi kemigi eksik edilmemeli.

mailto:/albums/ww123/Forumcu/jaws_close_up_2.gif

Çogu kitaplarda bu hayvanlari kuyrugundan tutmanin uygun oldugu yazilir ama bu yapilmamali. Bu sekilde kaldirilirsa kuyruguna büyük hasar verilir. Eger kaplumbagayi kaldirmak zorundaysaniz bunu kabugunun en arka kismindan tutarak kaldirmaniz en uygunudur. Boynuna yakin tuttugunuzda boyunlari uzun oldugu için sizi isirabilir.

mailto:/albums/ww123/Forumcu/p1010516.gif

Çok ilginç türler gerçekten, sağolun paylaştığınız için. Bu tür bugüne kadar gördüğüm en korkunç görünümlü olanı.:)

Çok korktum, beslemek bir hayli zor olsa gerek... İnanılmaz korkunç... Fare yiyormuş, parmaklarımı düşünemiyorum... Evin içine salmaya korkarım benim her yerimi yemeye çalışır diye... Yem bile veremem ben ona elimden... Akvaryumu temizleyemem, boynunun altını okşayamam... Patilerini verip sallansın diye ellerimi akvaryuma sokamam, patilerini okşayamam, kabuğunu fırçalayamam, arada parmaklarımı ısırmasına izin veremem... Hiç bir şey yapamam, sevemem... Pantolonumun üzerinde dolaştıramam... Hayat cehenneme döner benim için ne zaman ısıracak korkusu ile... :D :D :D

Siz birde Alligator snapping turtle'i görün o tam bir kabus :D sahsen ben bu ikisini beslemek istemem beni yerler. Besleyenlerde var çok mutlular ama her hayvan bebekken tatli :p

Alligator snapping turtle ile ilgili bir konu vardı benim yazdığım ama sanırım silindi geçenki sitenin sıfırlanması olayında.. evet o tür bence daha vahşi :) şahsen daha hiç onlardan besleyenler duymadım

aragorn' Alıntı:
Alligator snapping turtle ile ilgili bir konu vardı benim yazdığım ama sanırım silindi geçenki sitenin sıfırlanması olayında.. evet o tür bence daha vahşi :) şahsen daha hiç onlardan besleyenler duymadım

Burada besleyen 2 kisi var herkes simdilik tatli falan diyor ama ben yavrusunu bile istemem :D

Ben bir tatlılık göremedim.hadi bu biraz şeker duruyor ama büyüdüğünde düşünemem.elim bile kalmayabilir.Gofret gibi elime alıp sevemezsem olmaz.parmağımdan kendine salıncak falan yapmalı benim kapuşlarım :D

Geri