Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

chocolatte :)

cansukale

Yeni Üye
arkadaşlar herkese merhabalar.. benim bir sorum olacaktı.. benim kara kaplumbağamın bi kaç sorunu var sanırım :D

öncelikle marul karpuz salatalık ve pişmiş yumurta akından başka bir şey yemiyor.. bu bi sorun oluşturur mu bilemedim..

ikinci olarak 1 buçuk yıldır yanımda olmasına rağmen cinsiyetini bir türlü çözemedim.. tırnakları dişilerinki gibi ama arka bacaklarında mahmuzları var. ayrıca karnının ortasında belirgin bir çukurluk yok..

son olarak biraz da dışkılama problemimiz var.. idrarı jel gibi.. dışkısını da biraz zor yapıyor.. yardımcı olursanız çok sevinirim :)

Cvp: chocolatte :)

bence dışkısını yediği şeylerden dolayı öyle yapıyordur. besleme şeklin çok yanlış. kaplumbağa bunlarla beslenemez sağlıklı bir şekilde. özellikle karpuzu ayda 1 kere vermelisin en fazla. marul ve salatalık yiyebilir. yumurta akı da çok sık verilmemeli. 2 haftada bir ver eğer seviyorsa. kaplumbağa yemi kullanmıyor musun ? sera raffy p almalısın bu ana yemdir. günlük kafa hacmi kadar vermelisin. ya da tetra reptomin de alabilirain. ek yem olarak sa sera raffy I almalısın. bundan haftada 2-3 kez verebilirsin. bunda karides gammarus bulunmakta proteini oldukça yüksek bir yem. bir de sera raffy mineral almalısın. bunu da haftada 1 kere verebilirsin. Bu konuda detaylı bilgi bulabilirsin.

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html

bu arada kara kaplumbağası demişsin ben onu sonradan gördüm :) ama bu yemler de kara kaplumbağası için uygun.

kara kaplumbağasına hayvansal ürünü en az seviyede verin gibi bir cümle okumuştum bir yazıda. o yüzden sadece yumurta yediriyorum. ayrıca kaplumbağamı bi yerden satın falan almadım.. okulumun kampüsünde yolun ortasında can çekişirken buldum.. kıyamadım aldım evime.. o yüzden hazır besinler faydalı olur mu bilemiyorum.. hiç öyle bişey yemedi çünkü.. ama diyorsanız ki kesinlikle bu yemleri al.. hemen gider alırım..

çok iyi yapmışsınız sizi tebrik ederim :) dediğim gibi kara kaplumbağası için sorduğunuzu sonradan fark ettim. ben de sizin gibi okulun kampüsünde bir kara kaplumbağası bulup bir kaç gün bakmıştım. ben hep yeşillik vermiştim. karahindiba denen sarı bir çiçek türü var ben onlardan vermiştim çok seviyorlar. sera raffy vitali kara kaplumbağasında da kullanabilirsin. bu bitkisel besin ağırlıklı bir yem. yem alıcaksan bundan almalısın. karpuz ise kara kaplumbağasına verilmez gibi geliyor bana ama bir araştırmakta fayda var.

Yumurtada hayvansal ürün. Bunlar çok az verilmeli. Bu hayvanlar bitkisel gıda ile beslenir. Kara kaplumbağalarına uygun hazır yemler var. Bunlardan edinin. Dışkı konusu yumurtadandır bence. Ancak idrar durumu için kesinlikle veterinere gitmeli. İdrar yollarında iltihaplanma olabilir. Tüm sorun olan konuları veterinere tekrar danışın.

çok teşekkür ederim herkese en kısa zamanda veterinere götürüyorum o zaman chocolatte ımı :D

VerdiğiniZ MeyvE VE Sebzeyİ KesinliklE ZararlI ZararsıZ OlaraK AyarlamalI VE AydA BiR KerE GündE BiR KerE OlaraK AyarlamalısınıZzz

cansu foruma hoş geldin öncelikle. kara kaplumbağaları bitkisel besinler yerler. ve suyu da yediği sulu bitkilerden alırlar. emreye katılıyorum yumurta yememeli. marul, kıvırcık, salatalık, hindiba, tam emin değilim ama ıspanak ve semiz otu da deneyebilirsin. ayrıca kara kaplumbağaları için yem olarak sera herbivor, hayvan küçükse agivert değilse gerek yok ve sera vital alıp verebilirsin. yalnız bunları fısfısla ıslatıp vermelisin diye düşünüyorum. biraz yumuşarlar.

ve emre idrar konusunda haklı jelleşme iltihap belirtisidir.

cansukale' Alıntı:
arkadaşlar herkese merhabalar.. benim bir sorum olacaktı.. benim kara kaplumbağamın bi kaç sorunu var sanırım :D

öncelikle marul karpuz salatalık ve pişmiş yumurta akından başka bir şey yemiyor.. bu bi sorun oluşturur mu bilemedim..

ikinci olarak 1 buçuk yıldır yanımda olmasına rağmen cinsiyetini bir türlü çözemedim.. tırnakları dişilerinki gibi ama arka bacaklarında mahmuzları var. ayrıca karnının ortasında belirgin bir çukurluk yok..

son olarak biraz da dışkılama problemimiz var.. idrarı jel gibi.. dışkısını da biraz zor yapıyor.. yardımcı olursanız çok sevinirim :)

meyve haftada 1-2 öğün verebilirsin, mineral takviyesi olarak sera raffy mineral kullanabilirsin ayrıca jbl rugil, jbl herbil, sera herbivor veya sera raffy vital verebilirsin tabi yerse benim ufaklık raffy mineral dışındakileri yemiyor. onun dışında marul roka salatalık kara lahana karahindiba yonca ebe gümeci gibi yeşil sebzeler ve doğal otlarla beslenmeli. GÖBEK MARUL VE ISPANAK verilmemelidir, 5 senedir kara kaplumbağamla birlikteyim uvb ışık ısıtıcı ışık teraryum toprağı gerekliyse çeşitli teraryum ısıtma malzemeleri( ısıtıcı lamba yeterince ısıtmıyorsa) kalsiyum takviyesi teraryumunda herzaman temiz durması gereken sığ bir kapta su içmesi ve zaman zaman içine girmesi için başlıca gerekliliklerdir, gerisi arastırınca bulunur
ayrıca idrarının jel gibi olması normaldir zaman zaman idrarıyla beraber ve ya ayrı olarak beyaz yumurta akı kıvamında bir sıvı çıkarırlar bunu da max haftada 1 2 kere görebilirsin eger daha sık görürsen ılık suyla banyo yaptırmalısın bu görülen beyaz sıvı birikmiş üredir kara kaplumbağaları bu sekilde dışarı atar, dışkısını yaparken biraz zorlanması da normaldir, katı ve koyu yeşil kahverengi tonlarında olması gerekir

kara kaplumbağalarının cinsiyeti tırnaktan anlaşılmaz ama 2 yasında filansa anlamak zor zaten hala öğrenemediysen kuyruk kısmındaki kabuk seklini inceleyerek öğrenebilirsin. bir de mahmuzlu demişsin benim pıtırcığım da mahmuzlu akdeniz kaplumbağası , yabancı sitelerde greek tortoise diye aratıp çeviri yaparak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsin

jbl rugil yazmışım agivert olacak

Konu biraz eski ama verdiginiz bilgiler kara kaplumbagasi olanlara yardimci olacakti

Geri