Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

chotto petto yemek yemeyi bıraktı

tarryn ventura

Yeni Üye
Üç buçuk aydır benimle birlikte olan Chotto çok oyunbaz, hareketli ve aşırı iştahlı bir kaplumbağaydı. Yalnız kalmasına gönlümüz elvermediğinden geçen ay onunla aynı boylarda bir kaplumbağa kardeş edindik, ama küçük kardeşim kabuğu deforme olmuş ve gözünde sorun olan bir kaplumbağa seçmiş. Yavuz adını verdiğimiz bu tatlı hayvancığı hayata tutundurmak için çok çabaladık. gözlerini pet shoptan aldığımız damlalarla tedavi etmeye çalıştık gerçekten de gözündeki şişlik indi hareketleri takip eder oldu. ama çok hareketsiz sürekli uyuyan ve iştahsız bir hayvandı. Akciğer enfeksiyonu vardı sanırım. Ancak benim akvaryumumun ısısı her zaman 28-29 derecede sabit. yiyeceklerini ben yemeye zorlamadıkça yemiyordu. ben de yemeklerine vitamin damlattım. çünkü Bir günde yemesi gerekenin yarısı kadarını zorla yiyordu. Çok çabalamama rağmen 3 gün önce bir akşam öldüğünü gördüğümde ne kadar üzüldüğümü tahmin edersiniz. bunlar daha bebecik hayvanlar. bir şeyleri daha iyi nasıl yapardım diye düşünmem çektiğim acı biir yana Chotto da iki gündür yemek yemeyi reddediyor. dün her zaman yediğinin yarısı kadar yedi, bu günse hiç yemiyor. normalde her zaman yemesi gerekenden fazlasını isteyen, çok iletişim halinde bir hayvandır. Şu an akvaryumuna marul koydum normalde o marulu didik didik etmeye başlamalıydı ama o arkasına saklanmış, sağa sola bakarak oyun oynuyor. saatlerdir bir kez bile ısırmamış. Çok korkuyorum. Lütfen yardım edin

Cvp: chotto petto yemek yemeyi bıraktı

Bir gün daha gözlemleyip aynı yada daha fazla belirti olursa veterinere götürün. Diğer hayvanın gelmeden önce hasta olduğu belli. Mikrobik durum akvaryuma sirayet etmiş olabilr. Kendi kaplumbağanız bundan etkilenmiş olabilir. Veterinerim bana yeni hayvan aldığında bir hafta kadar başka yerde bak akvaryuma öyle sok derdi.

evet akvaryum suyunu komple yenileyin. bir defaya mahsus mavi damla (bio-ichthyo) damlatabilirsiniz. her ihtimale karşı. tabi bu psikolojikte bir durum olabilir. gene yalnız kaldığı için. birbirlerine alıştılar mı. zorlanıyorlar. 3 veya daha fazla oldumu sorun olmuyor ama iki taneyken teke düşerlerse oluyor bu durum. iştah artırıcı olarak sera reptilin vitamin alıp yemine damlatarak verebilirsiniz. olurda niyetiniz olursa yeni bir tane için canlı, hareketli olanı tercih edin. kabuğu diğerlerine nazaran koyu olan da tercih sebebi. D vitaminine bağlı olarak tesbit ettiğim. D vit. azaldıkça renkleri açılıyor kabukların.

bu gün mavi damla ile suyu yeniledim. vitaminini zaten düzenli olarak kullanıyorum. ancak ben bu gün yaşadığım semtteki üç veterinere gittim ve kaplumbağalara bakmayacaklarını söylediler avrupa yakasında chottoyu gösterebileceğim bir veteriner biliyorsanız nei yönlendirebilirseniz sevinirim.

hayvan caz üzülmüş olabilir

Biraz durumu gözlemledikten sonra düzelmezse veterinere danışın derim. İstanbul' da olmanız büyük şans. Ancak anadolu yakasında iyi bir veteriner biliyorum. Avrupa yakasında ise fakültye götürebilirsiniz.

bu gün kızımla yakın semtlerdeki 3 veteriner kliniğini gezdik. dün söylediğim gibi benim oturduğum semttekiler kaplumbağalarla ilgili bilgilerinin olmadığını söylemişti. veterinere giderken üşüyecek diye korkmuştum ama taşıma kabının altına sıcaksu torbası koyup havluyla sarınca su sıcaklığı pek düşmemiş. eve geldiğimde ölçtüm 24 dereceydi. her neyse yine kaplumbağalar üzerine uzman bir vet. bulamadım ama gittiğim tüm vet. kabuğu sert gözleri parlak ve canlı olduğu ve muayene etmelerine izin vermeyecek kadar hareketli olduğu için sağlıklı olduğunu söyledi. son gittiğimiz veterine ömür beye göre akvaryumda ölen yavuzcuk ve benim ölüyü görünce çok hızlı bir şekilde chottoyu akvaryumdan çıkarıp suyu değiştirmemin, tabi akvaryumun içindeki kum ve bazı taşları atıp yedek kayalardan alışmadığı yeni bir dekorasyon yapmamın onu strese sokmuş olabileceğini söyledi. Çünkü akvaryumu aslında daha iki gün önce temizlemiştim. sağlıklı diyorlar ama chotto bu günde yemini yemedi. sizce bu mantıklı mı. bir de bu durumun bir haftayı geçmediği sürece sorun olmayacağını düzenli olarak a ve c vitaminini oral yolla takviye etmemi söyledi. ama chotto ağzını bile açmayı reddediyor. yemek yememek dışında hareketli yüzüyor adasından suya atlıyor taklalar atıyor. ama biraz ürkekleşti. eskiden akvaryuma yaklaştığımızda daha çok oyun oynardı. şimdi hemen akvaryumdaki bitkilerin arasına kaçıyor insan görünce.

yarında beslenmesi düzelmezse veterinerlik fakültesine götürmeyi düşünüyorum.

az miktarda tavuk eti veya yağsız kıyma haşlayıp vermeyi deneyin belki bu sefer yer ve iştahı açılır. Ama bu dediklerimi yese bile fazla alıştırmayın sonra stick yem, sebze, meyve hiç yemiyolar. Eğer bu dediklerimi yerse stick yemleri kıymanın suyuna batırıp vermeyi deneyin kan kokusu yeme geçerse belki stick yemleride yer

teşekkür ederim. bunu hemen deneyeceğim. çünkü sağlıklı dediler ama yemezse sağlığını kaybetmesinden korkuyorum. hem beslenmiyor hem de yerinde durmuyor, paso suya dalıp duruyor. chotto kendini scuba dalgıç zannediyor da:D

tüyo için teşekkürler vanilya Şu an chotto sanki günlerdir o her yemeğe burnunu bükmüyormuş gibi afiyetle tavuk yemekte 3 günün stresi gitti omuzlarımdan. kızımın kapris yapası varmış sanırım.

Geri