Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Cinsi nedir? Ne yapmaliyim?

Alarice

Yeni Üye
Merhaba arkadaslar,Bodrumda tatildeyim sabaha karsi otele dondugum siralarda gordugum manzara karsisinda şok oldum tam otel girisinde(ozellikle arabalarin bolca gectigi yerde) bu minik dostumu buldum,adeta yerdeki betonun rengiyle birlesmisti,uzerinde camur tabakalari kabuguna cekilmis kurtarilmayi bekliyor.Hemen alip odamdaki lavaboyu iyice temizleyip deligi kapatip ilik denecek seviyede su doldurdum ve kendine geldi simdide kendinin 3 kati buyuklugunde bir kapta duruyor fakat kaba su koymuyorum cunki Suan isitici bulma imkanim yok bu sebeple minik dostumun soguk suda benimle yeni evine donmeyi beklerken usutmesini istemiyorum fakat sik sik lavaboyu temizleyip suya saliyorum yeni evine dondugunde benim kirmizi yanakla ayni yere salamayacagim muhtemelen kirmizi yanak com kiskanc zarar verir...Kirmizi yanagimin yavruykenki akvaryumunu hazirlayacagim neyseki yarin donuyorum,daha sonrada daha buyuk akvaryuma gececegiz artik...Simdi size sorularim saniyorumki cizgili fakat cizgililerin bakimi hakkinda hic fikrim yok,simdi otelde oldugum surece ona nasil bir ortam hazirlayabilirim?Neyle besleyebilirim?Eve dondugumuzde bakimi nasil olmali kirmizi yanagin bakimiyla benzermidir?En onemliside saglik durumu nasil?Acilen yardimlarinizi bekliyorum...Ayriyetten kafamda almiyor yakinlarda bir gol akarsu vb. hic birsey yok bu minicik kaplus buraya kadar nasil gelmis olabilirr!Fotograflarda ozellikle dikkatimi ceken kuyrugu.Muthis bir uzunlukta...Bu arada soylemeden edemeyecegim fotograflarda tirnaklarimdaki yipranmis ojenin olusturdugu goruntu kirliliginden dolayi kusuruma bakmayin havuzdu denizdi derken boyle oluyor:)) Isin esprisi bir yana acil yorumlarinizi bekliyorum arkadaslar bir zarar gelecek diye cok endiseliyim...

Cvp: Acil yardim!Cinsi nedir?Ne yapmaliyim?

Dediğiniz gibi çizgili dere kaplumbağası. Yakınlarda dere varsa doğal yaşamına bırakmanız daha iyi olacaktır. Çamur vardı filan dediğinize göre bir dereden gelmiş olabilir. Eğer bırakacak yeri bulamazsanız dediğiniz gibi bakabilirsiniz. Forum modlarından Emre abide de bulunmakta o da yazacaktır daha detaylısını ama şimdilik kaba taslak yazmak gerekirse;
Ekipmanlar
Hayvan başına 100 litre su yetecek kadar boyutlarda akvaryum
Akvaryum boyutlarına uygun ısıtıcı, filtre (iç ya da dış)
Silis kum (0.7mm uygundur)
İpek bitki
Su sıcaklığını ölçmek için termometre.
Kuru alan
Kuru alan için ısıtıcı halojen ampul ve uvb lamba.(kabuk gelişimleri için)
Mango kökü (suyun sertliğini alması ve kabuk plakalarını atması için)

Şuanda yaz aylarında bulunduğumuz için ve Bodrum gibi bir yerde sabah-gece arasında çok fazla bir sıcaklık farklı yoktur. Leğen tarzı bir yerde suyun da bulunduğu bir kapta bakabilirsiniz. Kuru alan için içine taş koyabilirsiniz ki zaten yarın döneceksiniz sanırım yarına kadar idare edebilir. Yem konusunda aynı diye biliyorum kırmızı yanaklılar ile. Şuan elinizde yem yoktur marul verebilirsiniz eğer ortama hemen alışırsa yer panik halinde filan ise yemeyecektir yeni ortam vs vs alışma süreci olarak. Marul u kabuk boyu kadarı yeterlidir.
Yem olarak yine forumda araştırırsanız kabuk boylarına uygun (örneğin 3-6 cm arasında raffy p raffy ı raffy mineral, 6cm sonrası daha çok bitkisel yemler sera vital, agil vs vs ) yem önerileri bulunmaktadır.
Şuan için fotoğraflarda gözüme çarpan aykırı bir durum gözükmüyor. Kuyruk ise genelde uzun oluyor bende daha yavru çizgiliyi görünce boyu kadarına yakın kuyruğu vardı şaşırmıştım.

Bakım kılavuzu olarak
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

Bu da beslenme

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html

Bunları okursanız aklınızda ki sorulara daha da yardımcı olacaktır. Umarım sağlıklı bir ömür sağlayabilirsiniz :)

Cvp: Acil yardim!Cinsi nedir?Ne yapmaliyim?

Çizgili dere kaplumbağası yerli tür, muhtemelen yakın çevrelerde yaşam alanları var ve bir şekilde ayrılıp uzaklaşmış.
Bence götürmek yerine doğasına bırakın çünkü ne kadar iyi şartlarda bakarsanız bakın doğal ortamda yaşama şansına engel olmuş olacaksınız.

RE: Acil yardim!Cinsi nedir?Ne yapmaliyim?

Neslihana katılıyorum. Ama araba yoksa uygun dere göl vb bulman zor. Hayvanı su dolu kaba koyabilirsin. Resle bakım şartları aynıdır. Fakat su ısısı max 24 derece kuru alan 29 derece olmalı ve kum olarak 2-3 mm dere kumu olmalı. Hayvanın geldiği su serindir.

Yalnız içme suyu alıp kullan oteller denizden arıtılma su kullanırlar bu bir miktar tuz ihtiva eder. Isıtıcı kullanmaya gerek yok.

RE: Acil yardim!Cinsi nedir?Ne yapmaliyim?

Tehlikeli bölgeden almanız çok iyi olmuş. Ufaklığa bir iyilik daha yaparsanız doğamız hayvanını korumuş olacaksınız. En yakın derenin hemen su kenarına rahat gireceği şekilde bırakırsanız yaşamına devam eder. Eve götürüp bakmak ilk kurulumda doğru sistem olarak 1000-1500 tl maliyete, aylık 50-75 tl ortalama gidere, muhtemelen 25 yıllık ömrü boyuncada çeşitli giderlerle 25000 tl gibi masrafı karşılamanız anlamına gelir.

Diğer önemli nokta doğamızdan hayvan toplamak yasaktır. Siz kurtararak doğru bir davranışta bulunmuşsunuz, devamıda hayvanın hiç kopmadan doğal ortamına bırakılması olacaktır. Şimdiden tebrik ve teşekkürler.

Konunun sonuna şimdi dikkat ettim. Etrafta kesin bir su kaynağı olmalı. Yada kendini bilmez biri hayvanı terk etti. Çizgili dere kaplumbağasının kuyruğu, bacakları ve boynu çok uzundur.

Kesinlikle bırakacak yer yok derseniz bakım şartları res ile farklıdır ve ayrı akvaryum gerekir.
Şafak ın bahsettiği bakım kılavuzunda çizgililer içinde önemli noktaları ayrıca belirttim. Su ve kuru alan ısıları ile lambaların yanma süreleri gibi.
Kum Cem in dediği gibi 2-3 mm dere kumu olmalı. Kum yemezler ve kendilerini gömme özellikleri vardır.
Hayvan kabuk yumuşaması yoksa sağlıklı gözüküyor.
Oje konusuna yazıyı görmesem farketmezdim :) Hayvana bayağı odaklanmışım. Hiç sorun değil bence. Bir canı kurtaran eller görüntü kirliliği yapmaz. Benim görüşüm hayvan bir süre toprağa yada çamura gömülüp saklanmış. Bu sebeple leğen gibi bir kaba temiz su koyulup hayvanın temizlenmesi beklenmeli.

Yazilmis sanirim ama bu hayvanlarin kuyruklari daha buyuktur
Silis kum uygun degildir cunku kendilerini kuma gomerler 2-3 mm dere cakili olmalidir

Cvp: Cinsi nedir? Ne yapmaliyim?

Yorumlar ve bilgiler icin cok tesekkur ediyorum lakin yakinlarda ve bildigim hic bir bolgede dere yoktu.Benimde dusuncem terkedilmis olmasi yeni evi diye bu yuzden bahsetmistim...Butun bakim sartlarini ustlendim adinida Bodrum bile koydum...:))Ekipmanlarinida babam evde hazirladi evin yeni uyesini bekliyorlar hayirlisiyla guzel gunler bizi bekliyor...

Ne guzel,Allah razi olsun.Hayvancagizi sahiplendiniz ve onun icin herseyi yaptiniz.

Darisi zorda kalan diger kaplumbagalarin basina.

yine de evine yakın yerde yaşadıkları bir ortam bulursan oraya bırak. tabi önce orada çizgili olduğuna emin ol. tek başına kalmasın. soyunu sürdürsün.

Suan yeni akvaryumuna biraktim tamda akvaryumu Patinin akvaryumunun yanina kurmus babam hemen birbirlerine akvaryumdan akvaryuma saldirmaya basladilar hatta Pati bir ara cenesini kiracak diye korktum:) fakat siz yinede dogal ortamina birakmami oneriyorsunuz sanirim...Yasadigim bolgede dere var Bursanin Mustafakemalpasa ilcesi Kirmasti deresi belki bilirsiniz,cizgililer varmidir?Nereden anlayabilirim?Birakmakta bana hic dogru gelmiyor icim el vermiyor acikcasi o kadar alistikki birbirimize oylede guzelkii:)

Baksinlar Cem yaa =)) Boyle ailenin yaninda hayvan da mutlu olur=))

Sizce ''O'' hangisini tercih ederdi?
Sırf bizim hosumuza gidiyor diye, hayvanin Dogal ortaminda yasama, türünü devam ettirebilme hakkina engel olmamak gerektigini dusunuyorum.
Dere kenarlarini gozlemleyin guneslenmek icin cikarlar yuzerken bile gorebilirsiniz, birkac gun takip edin. Olmadi baska yerlerde bakilabilir.

Aslında her hayvan yerinde doğal ortamında güzeldir. Bir de özgür doğal ortamdan gelmişse bu yaşamlarını kısıtlama oluyor.

Ben bile benim resler için düşünmüyor değilim. Hayvanlar doğuştan özgürlüğü tatmadılar ama içgüdüleri öyle hissettiriyor. Özellikle tam temizleme sırasında akvaryumdaki suyu tam boşalttığımda içindeydiler kum ortaya çıkınca bir heveslendiler tedirginlik hiç olmadı. İki tane sal taş vardı üstlerine çıkıp alt bağalarını kaşıdılar. Ortam göl kenarı gibi oldu. Demem o ki akvaryumu ne kadar büyük yapsakta bir şekilde yetersiz kalıyor.

Bazen diyorum keşke amerikada yaşasaydım. Ortamlarına götürür salardım. Ama türkiyedeyiz o şansımız yok.

Birkaç gündür buradaki dereyi gozlemliyorum malesef henuz kaplumbağaya rastlayamadım...Gozlemlerime devam ediyorum mutlaka denk gelecektir diye umuyorum,aynı zamanda sanıyorum ki bu kaplumbağa sahipli bir kaplumbağaymış ve yine sanıyorumki terkedilmiş yada kaçmış....Uyum konusunda hiç zorluk çekmedi yem kutusunu gördüğünde çıldırmalara bile başladı,bizi gördüğünde korkmuyor aksine suda resmen çırpınıyor...Doğasından kaçmış bir kaplumbağanın bu kadar çabuk uyum sağlayabileceğini düşünmüyorum açıkcası...Benim düşüncem daha öncesinde ölüm fanusunda bakıldığı çünki hayvancağız 2. gününde resmen deri değiştirmeye başladı uygun bir zamandada sizlerle fotoğraflarını paylaşacağım sizlerinde yorumlarını almak isterim şimdilik iyi akşamlar...

Bazı kaplumbağalarda uyum hemen sağlanıyor bende petshoptan aldım getırdm Yaramaz ve Şaşkın isimleri. Isımlerınıde geldıklerındekı davranıslarından aldılar :) belki de dediğiniz gibidir ama yem konusu olduğunda herkese birden alışıyorlar :)

O durum daha muhtemel. Hangi hayvan dereden çıkıp turistik kent ziyareti yapar ki. Büyük ihtimal balkondan düştü. Martı getirse kocaman kuş bunu bir lokmada yutar. O olmaz.

Hayvan sen bulduğunda deri atmaya başlamıştır. Ama derisi su görmediği için açılma sen suya attığında yumuşayıp canlanmıştır.

Yerli turler zaten daha cana yakin. Dogal ortamlarinda olanlar bile fazlasiyla sakin oluyorlar.

Geri