Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Cinsiyet Belirleme (%70)

marin1480

Bronz 4 Üye
Merhaba arkadaşlar kaplumbağanızın cinsiyetini %70 ihtimalle öğrenebilirsiniz yalnız kaplumbağanızın kabuk boyu 8-9 cm olmalı
mailto:/ngaat2.jpg
eğer kaplumbağanızın teni açık ise %70 ihtimalle o dişidir
kaplumbağanızın teni kapalı ise %70 ihtimalle erkektir

NOT:Bu söylenenler Veteriner Hekim Aslı Yüzal ve Ahmet Tekin'in görüşleridir herhangi bir kesinlik yoktur.

...İYİ GÜNLER...

Ve forumun ustalarına kalsa :rolleyes: sizce bu bilgiler doğrumu "cem" ve "AEK" eğer cinsiyetini bildiğiniz bir kaplumbağa varsa bir bakabilirmisiniz...:133:

Cvp: Cinsiyet Belirleme (%70)

kabuk rengi olayını ilk defa duydum teşekkürler

mailto:/forum/Konu-erkek-oldugunu-tahmin-ettigim-kaplumbagam.html

Kesinlik olmadığını belirtmeleri iyi olmuş. Bu hayvanların rengi cinsiyetle alakalı değil. Genetik farklılık.
İspatlayacak olursak; Bende iki res var. Rengi açık olan erkek çıktı. Bu kesin. Hatta bununla ilgili yukarıdaki konuma bakabilirsiniz. Diğer koyu renkteki ise çok büyük ihtimal dişi çıkacak. Ben dişi diyorum ama ufak bir ihtimal bırakıyorum.

Bildiğim kadarıyla kabuk şekillerinin ve kalınlığının ilgisi yok cinsiyetle. Alt türleri belirtiyor bu şekiller ve kabuktaki izler, örneğin mauremys caspica, mauremys caspica caspica, mauremy rivulata cinsleri hemen hemen aynıdır ancak tek farkları kabuklarındaki koyuluklardır. Yani cinsiyetin bu konuyla ilgisi yok.

Deri rengide kabuk rengide aynı şekilde konu ile alakasız. İlk mesajım da koyu renk derken işaretlenen deri rengi olduğu içindi. Ama benim konumdaki kaplumbağalar her iki unsur içinde örnektir. Hem deri hem kabuk renkleri aynı kaplumbağada (erkek) bariz şekilde daha açıktır.

Bu cinsiyet belirleme kriteri bana aşırı derecede saçma geldi. Zaten bu bilimsel bilgi değil sadece veterinerin kişisel yorumudur o yüzden fazla dikkate almamak gerek. Deri rengiyle cinsiyet arasında hiçbir ilişki yok. Tersini iddia eden veterinerin bunu mutlaka bilimsel olarak kanıtlaması gerekir yoksa iddiası saçma bir yorumdan öteye gidemez

LaW' Alıntı:
Bu cinsiyet belirleme kriteri bana aşırı derecede saçma geldi. Zaten bu bilimsel bilgi değil sadece veterinerin kişisel yorumudur o yüzden fazla dikkate almamak gerek. Deri rengiyle cinsiyet arasında hiçbir ilişki yok. Tersini iddia eden veterinerin bunu mutlaka bilimsel olarak kanıtlaması gerekir yoksa iddiası saçma bir yorumdan öteye gidemez

Yer çekimi de kanıtlanmış birşey değil, sadece teori, ama kimsenin camdan atladığını göremiyorum.

Benim karşılaştığım kaplumbağalarda bu deri rengi olayı aslında yüzde yüz olmasa da tutuyor, tabi bence bu yöntem yerine tırnak, kuyruk ve alt kabuk şekilleri daha doğru sonuç verir.

anarxia' Alıntı:
LaW' Alıntı:

Yer çekimi de kanıtlanmış birşey değil, sadece teori, ama kimsenin camdan atladığını göremiyorum.

Benim karşılaştığım kaplumbağalarda bu deri rengi olayı aslında yüzde yüz olmasa da tutuyor, tabi bence bu yöntem yerine tırnak, kuyruk ve alt kabuk şekilleri daha doğru sonuç verir.

Teorilerin de doğrulanmış gözlem ve deney gibi dayanaklara ihtiyacı var. Eğer böyle dayanaklar yoksa o teori değil sadece yorumdur. İstatistik verilerine dayanarak teoride bulunulamaz. Sadece olasılık hesabı yapılablir. Açık deri rengine sahip hayvanların %70 inin dişi olması sadece olasılıktır. Bunun teori olabilmesi için önce deri rengi ile cinsiyet arsında nasıl bir ilişki kurulduğuna dair doğrulanmış veri gerekir. Bunu söyleyen veterinerin elinde böyle bir veri varsa açıklasın bende en azından teori olduğunu kabul edeyim.

Dünyadakı açık ten rengine sahip insanların %51'i bayandır diye bir teori olmaz mesela ama istatiksel olarak bu orana yakın bir sonuç çıkar. Sadece olasılıklar tutuyor diye böyle alakasız ilişkileri doğru kabul etmemek gerek.

bende emin değilim ancak şu konuda yorum yapayım. üst kabukta bu anlaşılmaz. sebebi uvb yedikleri zaman hepsinin kabuğu kahverengiye çalıyor, derisi de aynı şekilde. yalnız alt bağada siyah desenler erkeklerde daha baskın ve koyu renk oluyor. dişilerde daha mat ve belirsiz. benimkilerden erkek olduğu kesin olanda koyu renkler belirgin diğer dişi olduğunu ümit ettiğimde alt bağa siyahları belirsiz ve mat renk. bunu da şu çıkarımda bulunarak söylüyorum. hayvanlarda genel olarak erkekler dişilerden daha gösterişli renklere hakimler. tabi uzun vade de bakıcağım cinsiyet ne olacak. ilk başlarda yazdığım mesajlarda erkekte şu özellikler dişilerde bu özellikler cinsiyetini belirler diyordum ama zaman geçtikçe bunu anlamanın hakikaten zor bir durum olduğu anlaşılıyor.

dişi olduğunu ümit ettiğimde dikkatimi çeken şey kuyruk yapısı, mesela erkekte aynı minare şeklinde kalın ve düz şekilde uzunlamasına devam ediyor. ama bunda boyu ne kısa ne uzun üst kısmı sonu sivri olacak şekilde fakat alt kısım, gövdeden anüs boşluğuna kadar olan kısım aşağıya doğru şişkin. dişi çıkarsa en belirgin işaret bu olacak diye düşünüyorum.

Cem bahsettiğin alt kabuk durumu bende de aynı şekilde. Erkeğinki daha belirgin ve güzel. Dişi olduğunu düşündüğümde daha halkalı ve silik tarzda.
Ama net bir sonuç varsa yazdığım gibi ikisinin deri rengi konuda geçenin tam tersi.

katılıyorum hayvan lamba altında bronzlaşınca ton farkı olmuyor.

LaW' Alıntı:
anarxia' Alıntı:
LaW' Alıntı:

Teorilerin de doğrulanmış gözlem ve deney gibi dayanaklara ihtiyacı var. Eğer böyle dayanaklar yoksa o teori değil sadece yorumdur. İstatistik verilerine dayanarak teoride bulunulamaz. Sadece olasılık hesabı yapılablir. Açık deri rengine sahip hayvanların %70 inin dişi olması sadece olasılıktır. Bunun teori olabilmesi için önce deri rengi ile cinsiyet arsında nasıl bir ilişki kurulduğuna dair doğrulanmış veri gerekir. Bunu söyleyen veterinerin elinde böyle bir veri varsa açıklasın bende en azından teori olduğunu kabul edeyim.

Dünyadakı açık ten rengine sahip insanların %51'i bayandır diye bir teori olmaz mesela ama istatiksel olarak bu orana yakın bir sonuç çıkar. Sadece olasılıklar tutuyor diye böyle alakasız ilişkileri doğru kabul etmemek gerek.

Herşeyden önce bir insan okuduğunu iyi anlamalı, gerisi zaten gelir, ben bu yöntemin teori olduğunu söylediğimi hiç mi hiç hatırlamıyorum, kanıtlanmamış birşeyin yanlış diye nitelendirilemeyeceğini vurgulamak için yer çekimi teorisini örnek verdim, emin olun teori nedir ne değildir bana açıklamanıza gerek yok, gece gece de bu tarz polemiklere girmek biraz problem tabi, yani boşverelim en iyisi :) sevgiler.

Bide ben birşeyi merak ediyorum, siz kabuk renginden mi bahsediyorsunuz yoksa deri renginden mi? Çünkü ben kabuktan ziyade deri rengine bakarak kıyaslıyordum.

Valla bende de döyle bir bilgi var ,

Erkek kaplumbağ'nın kabuk altında cok sayısa ufak yuvarlak şekil , dişinin ise daha büyük ve az şekil olduğu yönünde:)

hendrixster' Alıntı:
Valla bende de döyle bir bilgi var ,

Erkek kaplumbağ'nın kabuk altında cok sayısa ufak yuvarlak şekil , dişinin ise daha büyük ve az şekil olduğu yönünde:)

Bu bilgi doğruda olsa gene hayvan büyümeden yorum yapılamaz. Bu benekler küçükken benzeyip hayvan kabuk değiştirdikçe farklılaşabiliyor. 10 cm öncesi kesinlik kan testi, bu boydan sonrada kuyruk ve ön tırnaktır.

Geri