Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

cinsiyet tahmini

Bunlar yeni resimlermi? Birde yasam alanlarinin fotografini yuklermisin? Cinsiyet tahminine bisey diyemiyorum ama ustteki erkek olur belki.

Cvp: cinsiyet tahmini

"Dişilerde kloaka kuyruk kökünde son bulur, erkeklerde daha uzaktadır ve erkeklerin kuyrukları daha kalındır, erkeklerde çiftleşmeyi kolaylaştırmak için karındaki kabuk çöküktür ve daha serttir ayrıca dişide kabuk altındaki desenler hem küçük hem de birbiriyle bağımsız desenlerdir erkekte ise bu desenler birbiriyle kaynaşmış ve daha büyüktür. Bunun yanında kaplumbağa 10 - 12 cm’ye ulaşmadan, yani 2-4 yaşına kadar cinsiyetinin anlaşılması oldukça zordur. 2 yaşına gelen erkek kaplumbağanın kuyruğunun epeyce daha uzadığı ve kalınlaştığı fark edilmektedir."

Bu paragrafı vikipedi'den aldım. Bu bilgiye göre altındaki desenleri yorumlarsak üst resimdeki kaplumbağa erkek, diğeri dişi olması gerek.

Cok saolun arkadaşlar cicoz erkek cemsit dişi olabilir o zaman :D cok mutlu oldum

cemşitin ismini değiştimen gerekicek sanırım :)

Bunlar yeni resimler bugün cektim :D eski resimlere göre cok büyüdüler :)
. mailto:/1b/h/p6616.jpg
Bitek bunu cekebildim simdilik :$

Cemsit in isimini ne yapsam acaba bi fikir verebilirmisin :)

Cok sekerler :) bende boyle taslardan magara gibi bisey yapicagim :)

Bu resimi cekeli 3 gün oldu dekorasyon deisti dinlenme yerleri felan yaptım simdi cekemem ama flaş yok güzel cıkmıyor fotoraf makinasın cekince koarım :D

Simdi daha güzel oldu yuvaları mağaralarını yaptım iki tane ayrı ayrı gidip mağarada uyuya kalıyolar :D saol Ecem seninkilerde cok seker masallah :D

isim bulma konusunda pek iyi değilim :) Yanlış görmüyorsam cicozun alt kabuğunda hafif içe doğru çöküklükte var galiba. Eğer öyleyse kesin ve tereddütsüz erkek bence

Ewt cicozun alt kabuğunda bir cöküklük var cicoz erkek kesinlesti :D peki cemsit onun alt kabuğu dümdüz disimi yani :ff:

Evet alt kabuğu düz olanlar yani içe doğru çökük olmayanlar dişi oluyor. Benimki de dişi altı dümdüz

Bu arada erkeklerin yavruluk dönemlerinde kuyrun ince ve uzun oluyor dişilerde kuyruk küt ve daha kısa büyüdüğünde erkeğin kuyruğu kalınlaşıyor bu değişimden dolayı yavruyken cinsiyet belirlenemiyor

Cem beyden öğrenmiştim bende

Aynen böyle söyledi hatta
dişinin kuyruğu küt olur. üreme zamanı genişler ama kısadır. erkeğinki ise buluğ çağına gelene kadar, uzun ve ince sonrasında uzun ve kalın olur.

Yavruyken kuyruğundan ve ön tırnaklarından cinsiyet tahmini yapılmaz doğru. Ama alt kabuk desenlerinden ve alt kabuğun içe çökük olup olmamasına göre cinsiyet belirlenebiliyor. İki resmi karşılaştırdığın zaman aradaki farkı görebilirsin. Vikipedide de cinsiyetin bu şekilde belirlenebileceği yazılmış.

http://tr.wikipedia.org/wiki/K%C4%B1z%C4%B1l_yanakl%C4%B1_su_kaplumba%C4%9Fas%C4%B1 bu sayfadan "cinsiyet" konu başlığını okuyabilirsin.

Arkadaşlar cok saolun cinsiyetlerini cok merak ediyordum zaten :D bide sunu sorayım büyümelerı kaplslar geleli iki ay oldu cemsit 4,5 cicoz 3,5 cm normalmi sizce bana göre cok yavas büyüyorlar :(

Arkadaşlar cok saolun cinsiyetlerini cok merak ediyordum zaten :D bide sunu sorayım büyümelerı kaplslar geleli iki ay oldu cemsit 4,5 cicoz 3,5 cm normalmi sizce bana göre cok yavas büyüyorlar :(

Bu soruyu başka konuda da sormuştun ben ve emre bey cevap verdik ayda 0,5 cm büyüme gayet normal.
LaW vikipedi de her bilgi doğru değil alt kabuk yada üst kabuk rengi cinsiyet belirlemede etkili değil sadece kuyruk ve tırnaklar en doğru bilgiyi verir

Alt kabuk desenleri dicektim

Ben alt kabuk renginin dahi özellikle dişide ileride değişebileceğini düşünüyorum. Kabuk boyu yaklaşık 10 ve 11 cm iki res var. Benim dişi diye düşündüğüm daha yeni alt kabuktan kararmaya başladı. Erkek olduğunu ise cinsel organından 1-2 ay önce anladım. Kuyruk çok kısa sürede kalınlaşıp tırnaklar uzadı. Yani renk ve desen zamanla değişebiliyor. Benim fikrim yavru iken gene belirleyici değil. İşin ilginç yanı bir anda değişiyorlar. Diğer konu gene alt kabuktaki çukurluk. 5-6 ay önce gene bir anda büyüyen ve gelişip erkek olan diğer resin alt kabuğu halen düz, belki bir nebze eğimli. Yani diğer erkek olanlar gibi belirgin değil. Yavru iken ise tamamen düzdü. Tamam desenler ve içbükey yapı ileride kuyruk ve tırnak kadar olmasada farklılık gösteriyor ama malesef yavru iken gene kesinlik söz konusu olamıyor. Ama tahminde bulunulabilir tabiki. Büyük ihtimal bu cinsiyet çıkar denilebilir. Ama kesinlik imkansız. Tek kesin yol kan testi. Hatta yavrularda erkek olanların anüsü dişeye nazaran daha uzak olabilir. Ben geçen buna bakarak bir tahmin yaptım ama gene tahmin. Şaşırtıcı sonuçlar çıkıyor. Hayvan gelişiyor sonuçta.

Evet yavrularda uygun şartlarda 0,5 cm aylık büyüme olur. 6 cm sonrası bir nebze yavaşlar. Law da bununla ilgili yaşa göre uygun boy rakamlarını yazmıştı.

Saol Emre abi yazdıkların cok güzel :) laW bir tahmin yaptı cicoz erkek cemsit disi dedi sencede böle olbilirmi tahminin ne yani :ff:

Saol Emre abi yazdıkların cok güzel :) laW bir tahmin yaptı cicoz erkek cemsit disi dedi sencede böle olbilirmi tahminin ne yani :ff:

Law ın yaptığı tahmin ile aynı görüşteyim. Umarım böyle gider.

İnsallah tahminleriniz doğrudur bisey sorucam bu gün benimkiler yüz yüze bakıstılar ama burunları değiyordu o kadarr yakındılar yani sebebi nedir acaba :ff:

Burun değdirmede aynı şekilde. Biraz daha baskınlığa yönelik bir hareket. Gözlemlemeye devam.

Geri