Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

CITES COP15

MissSevda

SKF Delisi
Katılım
27 Mar 2009
Mesajlar
887
Birdahaki görüsmede CITES (COP 15= Conference of the Parties) çogu kaplumbagalari citesli yapmayi düsünüyor. Bu demek oluyorki kaplumbaga almak isteyen birde yaninda cites almak zorunda, citesli alinca fiyatlar yükseliyor bir kaplumbaga 100 euroya geliyor. Cites yasasi geldikten sonra bu kaplumbaga sahipleride daha önce aldiklarini ispat etmeliler. Petshopcular bu citesli hayvanlarla ugrasmak istemeyecekler hem çok pahali hemde uzun sürdügü için ayrica pahali oldugu için limitli olacak mesela ayda en fazla 100 kaplumbaga fazlasi yasak. Çindeki bu tür kaplumbaga tüketiminde azalacagi düsünülüyor. Arkadaslar softshell kaplumbagada bu citeslilerin arasinda kaplumbaga aldiktan sonra fisi iyi saklayin, yoksa yasa girdikten sonra citessiz bakildigi ögrenilince hem yüklü para cezasi veriliyor hemde kaplumbagaya el koyuyorlar.

Bu kaplumbagalarida citesli yapmayi düsünüyorlar
- Common snapping turtle (Chelydra serpentina) – Inclusion in Appendix III
- Spotted turtle (Clemmys guttata) – Inclusion in Appendix II
- Diamondback terrapin (Malaclemys terrapin) – Inclusion in Appendix II
- Florida soft-shell turtle (Apalone ferox) – Inclusion in Appendix II
- Smooth soft-shell turtle (Apalone mutica) – Inclusion in Appendix II
- Spiny soft-shell turtle (Apalone spinifera) – Inclusion in Appendix II
- Giant leaf-tailed gecko (Uroplatus giganteus) – Transfer from Appendix II to Appendix I
 
Türkiye'de de olacak mı acaba? Ve de bizim zamanımızda cites yoktu fişimiz de olmayacak doğal olarak, o zamana bizimklere el mi konulacak?
 
adam kaplumbağayı vermek için 30 takla atıyor zaten.onla uğraşan yok.Hiçbir yerdede görmedim.
 
Trachemyslere cites verilmiyor zaten, sizin yapmaniz gereken petshopa gidip fis istemek o gün aldiniz diye bir ispat. Bu yasa tüm ülkeler için geçerli olacakmis. Ama sadece listede olan kaplumbagalar için geçerli yani kirmizi yanaklilara geçerli degil bazi softshel besleyenler için daha çok. Yoksa bizim telaslanmamiza gerek yok :D
 
Geri
Üst