Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Çizgili Kaplumbağa

Cvp: Çizgili Kaplumbağa

hepsi birbirine benzer. belirleyici özellikler büyüdükçe ortaya çıkar.

15 cm'i geçti kabuk boyu hala çözemiyorum. RES'ler bebekken dahi benzeseler de kur yapma olayından anlamıştım ama çizgili hem tek, hem de ayırt edici özelliği yok sanırım.

Eğer kuyruğu kabuk boyunun yarısı kadar ise erkektir

-erkeklerin ön tırnakları haddinden uzun dişilerde kısa olur.
-erkeklerin kuyruğu kalın ve uzun dişilerin dar ve küt olur.
-erkeklerin kuyruk kısmı bağası içbükey dişilerin düz olur.
-erkeklerin bağasındaki siyah noktalar kuyruk kısmana doğru belirgin biçimde siyah, sarı kısımları daha koyu sarı olur.
-erkeklerin boyu kısa dişiler büyük olur.

Cem, çizgili kaplumbağadan bahsediyorlar.

Çizgililerde kuyruk boyu erkeklerde bayağı uzun olur. RES olanlar bu ayrımda daha belirgin özelliklere sahip.

mailto:/forum/Konu-cizgili-kaplumbaga-mauremys-caspica-yerli.html

Burada konuya bir kaynaktan değinilmiş.

dbasol' Alıntı:
15 cm'i geçti kabuk boyu hala çözemiyorum. RES'ler bebekken dahi benzeseler de kur yapma olayından anlamıştım ama çizgili hem tek, hem de ayırt edici özelliği yok sanırım.

Bebekken kur yapma içgüdüsel olarak yapılmaya başlanır. Cinsiyet ayırtetmeksizin yapılır. Hatta yeni ergenlerde de bu durum oluşabilir. Bu davranış aynı cinsiyette olup hiyerarşi belirlemede de kullanılabileceği için son noktada güvenilir değildir. Örneğin yansımasını gören kaplumbağanın yaptığı gibi.

Geri