Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Çizgili Kaplumbağam doğaya özgür bırakmak istiyorum.

tibetbey

Yeni Üye
Herkese Merhaba,
1995 ten beri bizimle olan Çizgili Dere kaplumbağasını eşim beşiktaşta akvaryumcudan almış. Ancak geçen sene Dalyan a tatile gittiğimizde göl ve su kanallarında onlarca Çizgili den gördük.
Bizde yılbaşında yurtdışına gideceğimizden dolayı serbest bırakmak istiyoruz. (yurtdışı masrafı 10bin₺ yi buluyor)
İstanbulda göletlere bırakıyorlar ama bizim isteğimiz doğal ortamına bırakmak.
Dalyana emekli olarak giden arkadaşım kendi (red eye) kaplumbağasına bahçesinde havuz yapmış, kapluş arada kaçıyor 2-3 ay sonra geri dönüyormuş.
Bu tür bir tecrübe yaşamış olan var mı?
Ne yapmalıyım? 23 yıl sonra ayrılmak çok zor.

Maşallah benden büyükmüş doğasına bırakmak en doğrusu olur rica etsem foto yükler misiniz ? Benimde 2 çizgilim varda

Dediğin yere götürebilirsin ve bir an önce götürmende fayda var. Normalde en son ağustos ortası gibi son tarihtir. Bu adaptasyon için geçecek süredir. Biraz geç kalmakla birlikte havalar iyi gidiyor. Hayvan yetişkin kışa hazırlık süresi var. Ama en kısa sürede götürmen gerek. Hayvan gıda bulup beslenmeyi öğrensin. Götürme öncesi birkaç gün aşırı besleyebilirsin vücudu yağ bağlasın ihtiyacı olacak.

Merhaba.Forumda, aktif sekilde bulunmuyorum ancak soyle bir tevafuk oldu. Dun, bu iletiyi okumustum.Aksam da, arkadasimdan haber geldi.Silme dere kaplumbagasi olan bir yer bulmus. Balikesir'in girisindeymis sanirim.Tabiat parki gibi bir yer.Kaplumbagalarla yuzen ordekler var.Eger dusunurseniz, yerini ogreneyim.Bir kac res disinda hepsi cizgiliymis.

Cvp: Çizgili Kaplumbağam doğaya özgür bırakmak istiyorum.

Bilgi için teşekkürler, Bizimde planımız Ağustostu ancak birtürlü olmadı. en kısa zamanda götüreceğiz,

Merhaba Bursada tam yerini öğrenirseniz sevinirim. Dalyan a araba ile gitmekten daha kolay olabilir.

Merhaba bugüne kadar sukaplumbagası.com dan çok şey öğrendim, herkese çok teşekkür ederim, ne yazık ki pasif üyelerdendim. Bugünden sonrada gittiğim ülkede imkanımız olursa bizimle yaşlanacak iki kaplumbağa alacağız, bu sefer aktif olarak devam ederiz inşallah.
Özel olarak Büyük bir akvaryum yaptırdık son 6 yıldır içindeydi derinlere kadar yüzüp uyuyabiliyordu.

Aslında akvaryumuda elden çıkarmamız lazım basıl duyuracağım bilmiyorum.

resimler büyük geldiği için 2 adet ekledim, daha fazlası için Kedilerimizin instagramına resimleri ekledim.

https://instagram.com/p/BnOgoGPH1SQV0aMBA6K1VdJtPH46nkI_806gEc0/

asliaral' Alıntı:
Merhaba.Forumda, aktif sekilde bulunmuyorum ancak soyle bir tevafuk oldu. Dun, bu iletiyi okumustum.Aksam da, arkadasimdan haber geldi.Silme dere kaplumbagasi olan bir yer bulmus. Balikesir'in girisindeymis sanirim.Tabiat parki gibi bir yer.Kaplumbagalarla yuzen ordekler var.Eger dusunurseniz, yerini ogreneyim.Bir kac res disinda hepsi cizgiliymis.

Bursa Yazmışım Balıkesir demek istedim [emoji847]

Sent from my iPhone using Tapatalk

mailto:/20180902/73981d39280ff3a66dfc3dd7545dbbf2.jpg

mailto:/20180902/c170518f6d06e050339c204b11d81973.jpg

[IMG]mailto:/20180902/ce2a022d80f16d6d20928bf92660d219.jpg

mailto:/20180902/6170d211bb924e8254b8f7d5ebe67d7a.jpg[/IMG]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ekli dosyalar

• 3E5D1EDA-C689-4804-B576-FFE047220E73.jpeg
    3E5D1EDA-C689-4804-B576-FFE047220E73.jpeg
    968.4 KB · Görüntüleme: 68
  • 14AECE42-FFA2-42E2-A2E0-380D5F374EEB.jpeg
    14AECE42-FFA2-42E2-A2E0-380D5F374EEB.jpeg
    746.1 KB · Görüntüleme: 50
Farkettim =)

Balıkesir Değirmen Boğazı Tabiatparkı imis ismi.

Merhaba yılların dostluğuna Kapluşumuzu özgür kolarak son verdik, Dalyanda serbest bıraktık. Umarım yeni yaşamına uyum sağlar.

son bir veda bakışı videosu buradan izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/h6nQlOPW2go

Ekli dosyalar

• E7AFB4D0-AC22-4D5D-8A68-578D6674D4C9.jpeg
    E7AFB4D0-AC22-4D5D-8A68-578D6674D4C9.jpeg
    184.9 KB · Görüntüleme: 50
Bırakmada biraz geç kaldınız ama umarım hayvan hastalanmaz ve kışa girmeden kendini hazırlar ve yaşayıp soyunu sürdürmeye devam eder.

Diğerlerinden beslenme ve yaşamını idame ettirmeyi öğrenir. Hayırlısı olsun.

Hayirli olsun.

Letgo son donem biraz ucuzcu yeri oldu.Sahibinden.com'da, kategori bazinda sinir olmak uzere, ucretsiz ilan acabilirsiniz.

Bir de balik akvaryum forumlarinda ilan acabilirsiniz.

Yanlis yere yazmisim.Akvaryum icin dedim.

25 yaş baya büyük bir yaş..Umarım mutlu olur ..İzlerken benim içim burkulmadı değil..Yılların alışkanlığı..Kendi hayvanım olsa kesin ağlamıştım günlerce..Hayvanın mutluluğu en önemli kıstas tabi ki.Bıraktığınız yer deniz değil herhalde? Kıyısı sanki denizmiş gibi göründü de..

Geri