Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Çok kötü durumda

Öncelik olarak Ankara Üniversitesi Veteriner Hekimlik Fakültesine götür derim eğer orası olmazsa kızılaydan 112-2 ye binip gidebileceğin SEMPATİ VETERİNER HEKİMLİK e http://www.sempatigo.com/ dan ulaşabilirsin Bu da ankara büyükşehir belediyenin kurduğu diğer bir veteriner kuruluş www.evcilhayvanlarparki.com buna da bakabilirisin

RE: Artık uyuyor

kaplumbağaların gözlerinin şişmesi ve kapanması iki (üç) nedenden olur. akciğer hastalıkları vardır veya vitamin A eksikliği vardır. nadir olarak mikrop kapmıştır.
şu an için yapabileceğin şeyler şunlar:
- bulunduğu ortamı uygun hale getirip suyun sıcaklığını 30 dereceye getir

- deksosiklin antibiyotik iğnesi veya amikasin türü antibiyotitk ignesi gerekir.
Deksosiklin için: 50mg/kg, ilk doz, sonraki dozlar 25 mg/kg başı ve her 72 saatte bir olmak üzere en fazla 5 kür. ön bacağının deri altına.
Amikasin için: 5 mg/kg başına ilk doz, sonraki dozlar 2,5 mg/kg başına 72 saatte bir olmak üzere en fazla 5 ür. ön bacağının deri altına. (kaplumbağaya biraz acı verebilir)
Bunların yanında bir kez olmak üzere AD3EC vitamin karışımı iğne vurulur.
Gözlerindeki şiş için şu an Teramisin göz merhemi kullanabilirsin. Günde bir kez ve çok az sür. dozu fazla gelmesin. ancak tek başına yeterli değildir.

Yukarıda sayılan işlemler tabi ortamı düzeltilmedikçe ve su ısısı sabitlenmedikçe hiçbir işe yaramaz.
Uygun ortam: akvaryum+ısıtıcı (28 derece sabit ısıda)+filtre+ısıtıcı lamba+kaya ve bol güneş ışığı (doğrudan) veya UV lambası

Kendi yapa bileceğimi yaptım bide gözlerine vitamin damlattım beyazlık gitti gözleri açıldı biraz yüzdü biraz suda durdu sonra kuru alana çıktı bende akvaryumun birazını poşet ile örttüm nepm oluşsun diye umarım toparlar.

Kaplumbağanızın ciddi bir tedaviye ihtiyacı var.Vitaminle çözülecek bir sorun değil bu.Veteriner imkanınız varsa bu kaplumbağa ölmeden götürün.

http://www.ankara-bel.gov.tr/AbbSayfalari/hizmet_birimleri/Saglik/veteriner/evcil_hayvanlar_saglik_merkezi.aspx

Arkadaşlar biraz önce eve geldim ve kabuşuma baktım kuru alanda deyildi soya batım filtrenin üstündeydi ve gözleri açıktı hatta beni görünce biraz hareketlendi bende yem attım 2 ısırık aldı geri kalanını yemeye fırsat kalmadan diğeri yuttu sonra 1-2 tane daha attım onları takmadı gözleri iyi şuan uyanık hareketli yemde biraz sıkıntı yaşıyoruz durumu iyiye gidiyor umarım iyleşir.

İnşallah sağlıklı olur ama ben olsam en azından uzmanlaşmış birveterinere gösterirdim

Hareketli uyanık biraz karides yedirdim ama suya dalmaya çalışuyor ama dalamıyor sonrada sınırleniyo kafasını cama vuruyor.

Eskiden dalamama gibi bir sorunu var mıydı? Dalamamak akciğer enfeksiyonuyla ilgili olabilir.

Geçmiş olsun inşallah havaların ısınmsıyla birlikte düzelir

Geri