Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

çok mu küçük

orta boy olması en iyisi :D hep kaplumbağalar rahat eder hemde temizlik sorunu fazla olmaz :D
100*40*40 alıyım 1-1.5 sene sonra çok büyüyorlarsa mecburen büyütürüm :D

Arkadaşlar malesef 100*40*40 alamadım.Çünkü çok büyük bir akvaryumum daha var orasıda balık akvaryumumuz :) okullar başlayıcada iki akvaryumu temizlemek biraz zor olacağını düşündüm ve bende bunu şu ölcülerde aldım:
en:67 cm
yükseklik:38 cm
kenar kısmıda:27 cm
67*38*37 yani.Sizce nasıl?? en kısa zamanda resimlerinide ekliyeceğim :)

95 litre yapıyor ufak sayılmaz ancak ilerde yine büyütmeniz gerekecektir. Fotoğrafları da bekliyoruz, hayırlı olsun yeni akvaryumunuz.

Teşekkür ederim fotoğrafları çektim :) yarın paylaşmayı düşünüyorum şuan ürkek davranıyorlar birde suyu çok alçak koymak zorunda kaldım ürkek davrandıkları için nefes almak için zorlanıyorlar,etrafı koklamakla uğraşıyorlar şimdi ileride su seviyesini yükseltirim :) Fotoğraflar için yeni konu açıyım mı yoksa buradan mı paylaşayım ??

Teşekkür ederim daha resimleri bilgisayara yükleyemedim.En kısa zamanda paylaşmayı düşünüyorum.Beklediğimden daha çabuk alıştılar :) Bici şımarmaya devam ediyor,Karadut ise yapay bitkiye tırmanıp uyuyor.Tam bir bıcırıklar :)

Kapluşlar kuru alana çıkmıyor bu aralar.Bici'yi bir kere görmüştüm sonra çıkmadı.Ama Karadut etrafı kontrol edince kuru alana çıkıyor bu yani ortama güvensizliklerini gösteriyor bence ): sizce ??
Bu aradada asma kat çalışmalarıma başladım :) yapabilirsem yapıcam.Olmassa satın alırım :)
Birde akvaryumun çeyreğinden az koyuyorum suyu ): nefes almak için çok çabalıyorlar yüksek koyduğumda ne yapmalıyım birde suları çok çabuk kirleniyor ):

Kuru alana alışmaya çalıştıkları için normal az çıkmaları bu aralar. Genelde siz yokken çıkıyorlardır zaten. Suyunuzun çabuk kirlenmesinin nedeni su miktarınızın az olması. 90 litrelik akvaryumunuzun en az 60-70 litresini suyla doldurursanız hem suyunuz geç kirlenir hem de kaplumbağalarınız için daha geniş alan sağlamış olursunuz. Sağlıklı bir su kaplumbağasının boğulma gibi bir sorunu kesinlikle olamaz su ne kadar derin olursa olsun, önemli olan gerektiğinde dinlenebilmeleri için kuru alanın eğimli rampasının ya da bir kısmının suyun içinde olması. Kaliteli kapasitesi yüksek bir iç filtre ya da şelale filtre kullanırsanız su miktarınızı da artırırsanız (en az 60 litreyi bulcak şekilde ) suyunuz daha geç kirlenecektir. Dış filtre de kullanabilirsiniz imkanınız varsa, çok daha rahat olur.

Teşekkürler :) yeni bir tane kuru alan aldım ama ona çıkmayı başaramıyorlar bunu düşünmüştüm zaten onun için eski kuru alanı koymuştum...
birde resimleri koyarken sorucaktım ama şimdi soruyım :) akvaryumun kapağında lamba var ve bunu kullanıyorum kışın bunu kullanmayı düşünüyorum uygun mudur ??

Kuru alanı yeterli derecede (32-34 derece ) ısıttığı sürece istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Yeterli olmuyor ışık nasıl yapacağım hakkında bir fikrim yok yardımcı olursanız sevinirim.Pet shop'a gitcem haftasonu dış flitre felan neler lazımdır hepsini söyler misiniz?

Ekipmanlara konu ile ilgili başlıktan ulaşabilirsiniz, hepsi ayrıntılı olarak orda anlatılıyor.

Daha güçlü yani watt ı daha çok bir ampül kullanabilirsiniz onu da akvaryum kapağına monte ederek, ya da masa lambası alıp ampülünü değiştirip de kullanabilirsiniz. Bazı yerlerde yapı marketlerde falan mandallı ampüllerden de satılıyor onları da cama takarak kullanabilirsiniz bulma imkanınız varsa.

Isıtıcım patladı yeni ısıtı aldım 27 derecede uygun mudur büyük bir ısıtıcı aldım..

Geri