Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Çok sıcak suda kalma sonrası yem yemiyor, kaka yapmıyor

Onur Dülger

Yeni Üye
Merhabalar, ben yanlışlıkla 38 yaşındaki tatlı su kaplumbağımı sıcak suya koydum. Döndüğümde ölü gibiydi. Burnundan hava üfledim, soğuk suya koydum, masaj yaptım yavaş yavaş kendine geldi ama tam eskisi gibi değil. Hareketleri hızlı ve normal ama dokununca ve yaklaşınca yeterince hızlı tepki vermiyor. Gözlerinde sorun mu oluştu bilmiyorum ama görüyor gibi.

Asıl sorun ise 1.5 haftadır yemiyor ben yemini ezip şiringa ile ağzına yem veriyorum. Ama 15 haftadır kakasını yaptığını görmedim. Ne yapmam lazım. Eskişehir'de su kaplumbağasından anlayan bir veteriner var mı acaba?

Merhabalar, ben yanlışlıkla 38 yaşındaki tatlı su kaplumbağımı sıcak suya koydum. Döndüğümde ölü gibiydi. Burnundan hava üfledim, soğuk suya koydum, masaj yaptım yavaş yavaş kendine geldi ama tam eskisi gibi değil. Hareketleri hızlı ve normal ama dokununca ve yaklaşınca yeterince hızlı tepki vermiyor. Gözlerinde sorun mu oluştu bilmiyorum ama görüyor gibi.

Asıl sorun ise 1.5 haftadır yemiyor ben yemini ezip şiringa ile ağzına yem veriyorum. Ama 15 haftadır kakasını yaptığını görmedim. Ne yapmam lazım. Eskişehir'de su kaplumbağasından anlayan bir veteriner var mı acaba?
Abi 38 yıldır seninle mi kaplumbağa resmi varmı çok merak ettim Cem bey yardımcı olacaktır inşallah birşey olmaz

Sicak suya neden koydunuz. Su ne kadar sıcaktı. Hayvanı sicaktan soğuğa sokup durmayın. Isıtıcıyı belli bir ayara getirin. Su değişiminde aynı sıcaklıkta su ile değiştirin.

Sicak suya neden koydunuz. Su ne kadar sıcaktı. Hayvanı sicaktan soğuğa sokup durmayın. Isıtıcıyı belli bir ayara getirin. Su değişiminde aynı sıcaklıkta su ile değiştirin.
su aşırı sıcak değildi. Soğuk yerine duştan sıcak suyu açmışım ama hayvan kendinden geçti. Veteriner o durumda soğuk suya koymak gerekiyor dedi. Soğuk suya koyduktan sonra hayvan kendine geldi. 38 senedir ısıtıcısız doğal şekilde yaşıyor. Sorun yemek yemeyip, kakasını yapmaması. Koşuyor hatta kendisi, o kadar sağlıklı şuan.

Abi 38 yıldır seninle mi kaplumbağa resmi varmı çok merak ettim Cem bey yardımcı olacaktır inşallah birşey olmaz
10 gündür gayet sağlıklı gözüküyor ve hareket ediyor ama kaka yapmaması ve yemek yememesi beni korkutuyor. Bir de şiringa ile yemek veriyorum yiyor. Ama kaka yapmazken yemek vermem ne kadar doğru bilmiyorum. Kavun verdim belki daha kolay çıkar diye ama bir değişim olmadı

Su kaynar değilse sorun olmaz. Yalnız dokuda hasar varsa kendi haline bırakın toparlar.

Hayvanı elinizle tutup önünde parmağınızı oynatın. Tepki veriyorsa görüyordur. Ya da gece pencere önünde tutun araba ışıklarını gördüğünde başını oynatıyorsa görüyordur.

Gözlerine bakın göz bebeğinde beyazlık var mı?

Hayvan dışkısını yiyor olabilir. Arada marul ve kıvırcığın körpe yapraklarından verin. Lifli gıda sindirim sistemini rahatlatır.

2 damla ağzına zeytinyağı damlatın.

Hayvan yaşlı. Vücudu yavaş yavaş kendini salıyor.

Haşlanmış yumurta akı verin bu yumuşak olduğu için rahat yiyecektir.

Su ısı değeri kaç derece? 26 derece altı ise soğuk su kabızlık yapabilir

Vitamin damla veriyor musunuz?

10 gündür gayet sağlıklı gözüküyor ve hareket ediyor ama kaka yapmaması ve yemek yememesi beni korkutuyor. Bir de şiringa ile yemek veriyorum yiyor. Ama kaka yapmazken yemek vermem ne kadar doğru bilmiyorum. Kavun verdim belki daha kolay çıkar diye ama bir değişim olmadı
Kaplumbağanızın fotoğrafını atarmısınız merak ettim de :)

Geri