Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

çok yemek yemek zararlımıdır

tatli_belam

Yeni Üye
arkadaşlar hatırlarsanız benim iki kapluşum var bğyğk ve küçük ikisi bir arada yaşıyorlar yaklaşık bir aydır yemek yemiyorlardı... şimdi ise (son 1 haftadır) çok yemek yiiyorlar... doymak bilmiyorlar... çok yemek yemeleri bir sorun olurmu (salatalık , muz , kıyma ,kaplumbağa yemi ) bu saydıklarım dan verdim yediler ve parmağımı suya uzatınca ısırıyorlar doymak bilmiyorlar anlıycanız ...
Bir sorun mu var acaba bana yardımcı olurmusunz.

sorun yok benim kapluşlar aldıgımdan beri öyleler kıyamayıp vermeyin lütfen eger her yem isteklerine cevap verirseniz sorun olur bu sorunda obezdir yani obezite hastalıgına tutulurlar ve hatti aşan kilolar alırlar..

Kaplumbağalar attığınız her yemi yer.
Fazla atarsanız ise obeziteye yol açar.

En iyisi günde 3 öğün yapınız. Ve her öğündeki yem miktarı kaplumbağanın kafa boyutu şeklinde ayarlayınız.

Ayrıca kıyma yazmışınız.Fazla kıyma vermek kaplumbağalar için büyük sorunlar oluşturabilir.
Kıymamı çok az miktarda ve haftada 1 veriniz.

Teşekkürler,

Her gün kafa hacmi kadar kafa yeterli olacaktır , fazlası zarardır tabii ki.Onların o yalvarışlarına aldanmayın.

Ayrıca çiğ kıyma vermeyin.Çünkü kıyma doğalarında olmayan bir yiyecektir ve uzun vadede kaplumbağada sağlık problemleri oluşturabilir.Meyveleri de az miktarda yani ayda 1 gibi sıklıkla vermelisiniz.Yine aynı şekilde doğada meyveler bulunmadığından az vermek doğru olacaktır.

çok teşekürederim yardımlarınız için
tarçın sen de sağol bu yzını beslenme kısmında daha sonradan gördüm
bu arada ben kıımayı sıda kaynatımta verdim bir defada kafasının 4 5 katı büyüklüğün de
ben sadece akşamları yemek veriyorum bundan da çok yemek mi iyorlar acaba
üstelik demeyi unuttum arkadaşlar ısıtıcı aldığım dan bu yana böyle yemeye başladılar
ama artık az vereyim obez olmasınlar
devamlı suda bişey yiyormuşçasna ses çıkarıyor azını oynatıyo ben de üzülüp veriyorum devamlı(akşamları)

Kafası kadar verin yeter.Yoksa söylediğiniz gibi obez olabilirler.

Ayrıca bir et verilmek isteniyorsa o etin en yağsız ve tuzsuz bölgesi verilmelidir.Tavuğun göğsü kullanılabilir mesela.Ama bu çok acil durumlarda , yani hastayken ve hiçbir şey yemiyorken verilmelidir.Normal şartlar altında sadece kendi yemini ve belki bazen sebze yemesi gerekiyor.

Evet üşüyen kaplumbağa yemek istemiyor birde yeni ortama girince bir kaç gün bazen 5 gün kadar yemek yemeyebiliyorlar...

Geri