Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Columnaris

Mkayra

Bronz 5 Üye
Dün akvaryumumdaki 2 tane mavi prensesim columnarinden öldü bugün bir tanesi de benzer belirtiler verdi neden ortaya çıkar biliyor musunuz ve tedavisini.

Balıkların başına gelebilecek en beter zıkkım. Hayvanı canlı canlı yer. Özellikle ağız ve solungaçlara bulaşmışsa.

Sebebi şunlar.
-Su kalitesi bozulmuşsa
-Hayvan aşırı strese sokan ve bünyesini yıpratan her türlü eylemde
-Petshoptan bulaşmış halde alma ve/veya alınan malzemeler iyi sterilize edilmemişse olur.
-kepçeden açık yeme, açık gıdalara kadar herşeyden bulaşabilir.

Bu ağır derecede bulaşıcı bir hastalık o akvaryumda bulunan her canlıya bulaşır/bulaşmıştır.

Önce akvaryumu komple temizleyip temiz su koy. Suyuna metilen mavisi damlat. Çok koyu değil ama kaplumbağalara göre koyu olsun. Tüm ekipmandan kepçesine varana kadar iyice yıka hatta deterjanla yıka.

Suyuna bir miktar tuz dök. Yada tuz yerine madensuyu dökebilirsin. Elma sirkesinden de damlatıldığını duymuştum. Suyu düzenli biçimde yenilemelisin hiçbir şekilde kir olmamalı. Tabanda malzeme varsa hepsini çıkar kumu kaynat. Canlı bitki varsa at. Onlar temizlenmez.

Antibiyotik olarak teramisin bu tip bakteriyel enfeksiyonlara iyi geliyor. Uygun ölçüde bundan damlatılacak. Yalnız petshoplarda satılıyor mu bilmiyorum.

Ellerini dokunduğun temas ettiğin her yerini iyi yıka.

Elinde carbon malzeme var ise iç filtre içine yıkayıp bir miktar koy. Carbon sudan bakterileri süzer.

Dış filtre varsa direk carbonu kullan suyu temizler.

Yemini biraz fazla verebilirsin. Kaplumbağanın mineral yeminden de varsa ver. Geçmiş olsun.

Son düzenleme:
Akvaryumu komple yıkadım kumu filtreyi carbon ilavesi yaptım elimde şuan damla yok bende sirke ile sildim şuan bir balık sadece kuyruk kısmında kırmızılık var iki gündür ölüm olmadı gelişmeyi inceliyorum bir şey olursa buraya gönderirim bu arada bilgiler için sağol.

Birde benim sarı prenseslerimden dişi olan doğum yaptı 5 adet yeni yavru var tam olarak nasıl bakmalıyız ben yem ezip veriyorum akvaryum suyundan koydum

Ben zamanında japon ve lepisteslerin yavruları için haşlanmış yumurta sarısını ayrı bir kapta birkaç parçaya bölüp verirdim, hayvanlar yerdi. Yavrular için ayrı bir sistemin var değil mi? Bu suyu kirletir biraz.

evet ayrı bir yerde tutuyorum bir tanıdığımız yavru kabı getirecek onu bekliyorum akvaryumun içine yerleştiren. Bu arada tavsiyenizi uygulayacağım önerileriniz için teşekkürler

Geri