Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Çözemedim...

aLyssa00

Platin 5 Üye
Arkadaşlar 1 haftadır zeytinde değişiklikler farkediyorum. Bi gün kuru alana tutunmuş dururken 5 6 kez agzını acıp acıp kapattıgını gördüm.. Sonra dikkatle takip ettim bu davranışını 2 kez falan gördüm yani sürekli öyle yapmıyor. Kuru alanda çok fazla vakit geçirmiyor. Suda kendini bıraktıgında suyun üstüne çıkıyor. Hafif yan yan yüzüyor.. Ama yemini canavar gibi yiyor.. Tuhaf davranışları var ama hiç bir teşhis koyamadım sorun ne ki

Cvp: Çözemedim...

Akciğer enfeksiyonuna benzer bir hali var gibi suyun yüzeyine çıkmak,yan yan yüzmek gibi.

Şüphelendim akciğer enfeksiyonundan ama kuru alanda çok durmak ve ya yem yememe gibi şeyler yok agzını acıp kapattıgını gördüm ama nadir yapıyor ama niye yapıyor bilmiyorum

Siz her ihtimale karşı su sıcaklığını 30-33 derece arasında bir sıcaklığa ayarlayın ve vitamin takviyesi yapın. Bana hafif üşütmüş gibi geldi :)

Kış ayındayız olur böyle şeyler.Ağır akciğer enfeksiyonu olsaydı zaten kuru alandan inmezdi :)

Aman olmasın :)) Öyle korktum ki izledim baya bi :))

Peki alt kabuğunda pembelik ya da hapşurma gibi belirtiler var mı?

Kaplumbağalar gün içerisinden 2-3 defa ağızlarını açıp esneme hareketi yapıyorlar. Bu garip değil. Yem yiyorsa bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Bu dönemde su sıcaklığına dokunmadan, vitamin takviyesini 2-3 kereye çıkarıp, gün içerisinde akvaryumun üstünü kapatmanız faydalı olabilir.

Benimkiler yazın ortasında hapşurmaya başlaışlardı, biraz vitamin takviyesi ile düzeldiler.

Agzını açıp kapaması ama bir zaman dilimi içerisinde 5 6 kere falan oldu alt kabugunda pembeleşme var ama ikisinde de var büyüme izleri olduğunu düşünüyorum baya büyüdüler :)) hatta küçük olan büyük olana yetişti :)) akvaryumun üstünü kapatıyorum hem su oranı pek azalmıyo hem kuru alan daha sıcak oluyor

Korkacak bişey yok sanırım:) Ama her ihtimale karşı su sıcaklığını yükseltin ve vitamin takviyesi yapın :)

Alt kabukta pembeleşme zaten akciğer enfeksiyonunun son aşamasında olur. 1-2 yaşına kadar alt kabukta pembeden kahverengiye kadar bir çok leke oluşur. Kaplumbağanız yem yiyor ve kendi isteğiyle yüzüyor ise önemli bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Yine de önlem olarak vitamini bir miktar arttırabilirsiniz 1-2 hafta.

Yardımlarınız için teşekkür ederimm :)) Az önce vitaminli yemlerini canavar gibi yediler :))

umarım tahminde bulunduğumuz şey değildir:( yemlerini yemeleri de çok ama çok güzel..geçmiş olsun:(

sağolun Allahtan yiyorlar o içimi rahatlatıyor zaten

Geri