Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Deniz tuzu kullandım gözleri görmüyor!

Hüsmennnn

Yeni Üye
Mantar hastalığı için 2 lt suya 4-5 damla sera mantar ilacı ve 2-3 kaşık deniz tuzu koydum ve kaplumbağamı 1 saat beklettim. 1 kaşık deniz tuzu kullandığımda sorun olmamıştı ama 2-3 kaşık kullanınca gözleri görmüyor. Acaba açılırmı? Daha önce aynı sorunu yaşayan arkadaşlardan yardım bekliyorum lütfen :(((((

RE: Deniz tuzu kullandım gözleri görmüyor yardım lütfen

Akvaryum suyunu değiştirip kaplumbağanızı ılık su altında iyice yıkayın bunun haricinde pek yapabileceğiniz başka bir şey yok ne yazık ki, damla vs kullanmanız bakteriyel bir durum olmadığı için gereksiz ve yararsız olcaktır, yukardaki şekilde umarım düzelir.

Akvaryum dışında bir kovada ilaç ve tuz uygulamıştım, sonra yıkayıp akvaryumuna koydum. Şimdi akvaryum suyunu her ihtimale karşı değiştirdim. Umarım geçici bir görmeme durumudur yoksa kendimi hiç affetmiycem :( :( :(

Ilık su ile yıkayın kaplumbağanızı yavaşça, gözlerinde kalan tuzun çıkmasını sağlar, zamanla düzelir umarım, kötü bir durum.

Yıkadım ve sadece bekliyorum :( Yarın bir gelişme olmazsa veterinere gitmeyi planlıyorum. Sonucu muhakkak paylaşırım.

Bugün kaplumbağam akşama kadar görmedi. Yem kutusunu dünden beri görmüyor ve attığım yemi bile görüp yiyemiyordu. Akşam veterinere götürdüm gözlerine ışık tuttu ama refleks vermedi, yinede "göz damlası uygulayalım yapacak başka bir şey yok ya geçicidir ya da kalıcı kesin sonuç söyleyemem" dedi. "SİPROGUF" isimli antibakteriyel damlayı birer damla damlattı ve 1 sabah 1 akşam 1 damla uygulayın dedi. Eve geldik 2 saat kadar su dışında uyudu ve 15-20 dakika kadar önce belki görüp yer umuduyla attığım yemleri yedi!

Minik kalan yem artıklarını hala görmüyor ama yemini görecek kadar açıldı gözleri çok mutluyum :) :) :) :) Destek olan arkadaşıma çok teşekkür ederim. Umarım okuyucuların işine yarar yazıklarlarımız ve kimse tuzu fazla kullanıp kapluşunu gözlerinden etmez benim gibi.
Önemli bir konuyu atlamışım afedersiniz; aragorn'un dediği gibi iyiki ılık suyla yıkamışım. Veteriner ilk olarak Deniz tuzu ve mantar ilacı uyguladıktan sonra kaplumbağamı yıkayıp yıkamadığımı sordu. Bol suyla yıkamanın önemi ve kapluşumun iyileşmesindeki rolü büyük...

çok geçmiş olsun

Geçmiş olsun, çok sevindim kaplumbağanızın gözlerinin açılmasına

Geri